Yunanistan savaş gemisi alabilmek için halktan yardım topluyor! Peki katılım nasıl?


100
61 Paylaşım, 100 Beğeni

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Yunan donanmasına yeni savaş gemileri alınabilmesi için yardım hesabı açarak halktan para toplayacaklarını açıklamıştı.

Bu açıklama ilk zamanlarda medyada çok farklı şekilde yorumlandı. Avrupa birliğini desteklemeyen ve Yunanistan’ın sağlam bir ordusu olması gerektiğini savunan aşırı sağcı kesim bunu doğru bulurken bu adımda geç kalındığını bile savunuyordu.

Ülkede para toplayıp savaş gemisi almayı gereksiz gören daha çok demokrat görüşlü bir kesim de var. Bunlar son yıllarda azalsalar da azımsanmayacak kadar varlar.

Kammenos savaş gemisinde ısrarcı!

Denizcilerin koruyucusu olduğuna inanılan “Aziz Nikola günü”nde, Pire’deki donanma akademisinde düzenlenen törene katılan Kammenos, burada bir konuşmasında bu yardım kampanyasını başlatmıştı.

Kammenos, ülkelerinin Akdeniz ülkeleriyle beraber bir enerji merkezi ve üreticisi olacağını savunarak, “Bu bizi, egemenlik haklarımızı korumak ve bölgede güvenliği güçlendirmek için kuvvetli bir donanma gücüne sahip olmaya mecbur kılıyor.” ifadelerini kullandı. Gelecek yıl bu hedeflerine ulaşmaları gerektiğini belirten Kammenos, “Ancak şimdi ülkemizin büyük hayırseverlerine ve bağışçılarına ihtiyacımız var. Yeni fırkateynler ve amiral gemisi alarak filomuzu güçlendirmek için Yunan halkına ve armatörlerine, açılacak hesaba yatıracakları para ile kendi ihtiyaçlarından keserek ulusal çabamıza destek vermeleri çağrısında bulunuyorum.” dedi.

İlk yardım Kammenos’un maaşından!

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, ilk parayı kendi maaşından yatıracağını açıkladı. Bilindiği gibi son zamanlarda Yunan televizyonlarında Türk savunma sanayii alanında yapılan çalışmalar ve gelişmeler yakından takip ediliyor ve Yunanistan ile Türkiye bu konuda yoğun olarak kıyaslanıyordu. Yunan televizyon kanalları ülkelerinin savunma sanayini; her geçen gün daha fazla yatırım yapan ve kendi silah sistemlerini yerli ve milli imkanlarla geliştirmeye çalışan Türkiye karşısında yetersizlikle suçluyorlardı.

Bilhassa aşırı sağcı medyanın Türkiye’nin silahlanmasına karşı bu kadar basiretsizce atılımlar yapan Çipras’ı eleştirdiğini görüyoruz. Hükumetin savaş gemisi projesi de muhalefete karşı doğru ve başarılı bir hamle olacak gibi duruyor.

Yardımla savaş gemisi alınabilinir mi?

Yunanistan donanmasını belli kesimden toplayacağı paralarla geliştirmesi mümkün. Çünkü ülkede son on yılda milliyetçilerin Avrupa birliğinden bile ayrılmak istemeleri savaş gemisi projesini destekliyor. Ama alınan bilgilere göre şu anda bu kolay olmayacak gibi.

Yunanistan savaş gemisi için ne kadar para toplar bilinmez ama sadece Yunanistan değil bütün ülkeler komşularını bahane ederek silahlanmaya devam edecekler. Kazananın tek olduğu bu sitemde kaybedenin çok olduğunu biliyoruz.

Türkiye’nin sıcak sulara indirmeye çalıştı “savaş platformu” ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: