Dünyanın En Korkuç Hapishanesi Alcatraz! Alcatras’tan Nasıl Kaçtılar?


89
44 Paylaşım, 89 Beğeni

Bu hapishanede isim yok!

Bir hapishane düşünün ki orada adınız yok, orada haklarınız yok, orada mutlu bir gününüz yok. Hapishane tabi ki öyle olacak diyebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Bahsedeceğimiz Alcatraz hapishanesi hapishanenin bir üst seviyesi oluyor aslında. Orada kalan mahkumların adları yok. Her mahkûma bir numara veriliyor ve kaldıkları yıllar boyu bu numarayla çağrılıyorlar, bu numarayla bilgilendiriliyorlar. İsimleri yok Alcatraz’da böyle olunca da ismin yoksa sen de yoksun mantığı devreye giriyor. Mahkumlar o hale geliyor ki bir süre sonra bir isimlerinin olduğunu bile unutuyorlar.

Mahkumların kitap okuma hakları da yok!

Mahkumların en temel hakları gibi görünebilecek kitap okuma, müzik ya da spor yapma gibi haklar burada yok. Daha doğrusu var da en az beş yıl iyi halli olanlara bu hak veriliyor. Mahkumların yazacakları mektuplardaki kullanacakları kelimeler belli, yani yasaklı kelimeleri var, yemek yeme saatleri ayrı, hücreleri ayrı. Yani sizin anlayacağınız Alcatraz bir hapishaneden çok daha ötesi. Şimdi sorabilirsiniz bu kadar tedbire ne gerek vardı diye? Vardı. Çünkü Alcatraz Hapisjanesine kapatılan mahkumlar dünyanın en azılı, en korkunç, hatta en zeki insanlarından oluşuyor. Seri katiller, caniler, en ünlü mafya liderleri, en büyük dolandırıcı ya da hırsızlar… Şimdi Alcatraz’ın yapısından bahsedelim biraz.

Alcatraz Adası

Adını bulunduğu Alcatras Adası’ndan alan hapishane, ABD’nin San Francisco Körfezi sahiline 2,4 km uzaklıkta ve büyüklüğü 9 hektar olan ada izole edilmiş bir yer. Bu ada önceleri askeri bir üs olarak kullanılsa da 1934 yılında adından çokça söz ettirecek olan en azılı katilleri, mafya babalarını ağırlayan federal bir hapishaneye dönüştürülmüş. Mahkûm ziyaretlerinin çok sıkı kurallara bağlı olduğu hapishanede ziyaretçisi gelen mahkûm hiç sevilmez ve dışlanırdı. Mahkumlarda bu yüzden ziyaretçi istemezdi. Yani yalnızlığa terk edilirlerdi. Alcatras’a gelenler belli aralıklarla gelen görevliler ya da başka bir hapishanede rahat durmayan mahkumlar olurdu.

ALCATRAZ’IN ÜNLÜLERİ


Al Capone

Alcatras’ta 196 mahkûmu kalmaktadır. Bunlarda diğer hapishanelerde huzursuzluk çıkaranlar yâda suç işleyenlerden seçiliyordu. Alcatras birçok ünlü isme de ev sahipliği yapmıştı. Bunlardan bazıları; Al Capone, Doc Barker, “makineli tüfek” George Kelly, “kuş adam” ya da Alcatras Kuşçusu olarak bilinen Robert Franklin Stroud, Bonnie ve Clyde ikilisinin şoförü Floyd Hamilton ve Alvin Karpis gibi isimlerdi. Bu ünlü mahkumlardan ünlü mafya lideri Al Capone Alcatras’ta hayatını kaybetti.

ALCATRAS’TAN KAÇIŞ MÜMKÜN MÜ?

Sonuçta her yerin bir zayıf noktası vardır. Alcatraz’ın da vardır ama bulunamamıştır. Fakat bu hapishaneden kaçış pek mümkün olmamıştır. Alcatraz’ı çevreleyen körfez suları çok soğuktur. Tabi bu sularda rahatça gezinen köpek balıklarından bahsetmiyoruz bile. Zaten yüzerek kaçma girişimi kesinlikle boğularak sonuçlanırdı. Az biraz yüzme bilenler ise gözcü kulelerinde ki keskin nişancılar için çok kolay hedeflerdi.

PEKİ ALCATRAZ HAPİSHANESİNDEN KAÇMAYI BAŞARAN OLMADI MI?

Oldu. Rivayetlere göre Alcatraz Hapishanesinden sadece 36 kişi kaçma girişiminde bulunmuş ama bunların sadece 3’ü kaçmayı başarabilmiş. Onların kaçma girişimi ise oldukça zorlu. Kaçma girişiminde bulunan bu üç kişi duvara açtıkları delikle bir koridora çıkmışlar ve bu koridordan havalandırma sayesinde çatıya çıkmışlar. Oradan da su borusu yardımıyla aşağı inip kaçmışlar.

GİZEM DOLU BİR MEKTUP

Şimdi sıkı durun. Alcatras gibi mahkûmların kâbusu bir hapishaneden kaçmayı başaran bu üç kişiden birinin yazdığı iddia edilen bir mektup FBI’ ya ulaşmış Mektubu yazan Alcatras’tan kaçan 3 suçludan biri olan John Anglin. Kaçışından 50 yıl sonra FBI’a bir mektup göndererek kanser tedavisi olmak istediğini bunun karşılığında ise yeniden hapishaneye girmeyi kabul ettiğini yazmış.

FBI’ın yayınladığı mektuba göre 2013 yılında hapishaneden kaçanlardan John Anglin’e ulaşıldı. Kanser hastası olduğunu belirten Anglin, FBI’a mektup yazarak kanser hastalığının tedavisi karşılığında hapishanede bir yıl daha yatabileceğini belirtti.

MEKTUPTA NELERDEN BAHSEDİYOR?

“Benim adım John Anglin. Haziran 1962’de Alcatras’tan kardeşim Clarence ve Frank Morris’le birlikte kaçtım. Şu anda 83 yaşındayım ve kötü durumdayım. Kanserim var. Evet, hepimiz zor da olsa kaçmayı başardık. Frank, Ekim 2005’te vefat etti. Mezarı İskenderiye’de bir başka isim altında. Abim ise 2011’de öldü.

Tıbbi yardım alacağımı bildirirseniz, TV’de bir yıldan uzun bir süre hapse gireceğime söz vereceğim. Yapacağınız bilgilendirmeye göre tam olarak nerede olduğumu bildireceğim. Bu şaka değil, gerçek ve dürüstçe söylüyorum.” Alcatraz, bir mahkûmun kaçamaması için tüm önlemleri almış bir hapishaneydi. Kıyıdan 2.6 kilometre uzaktaydı ve etrafında köpek balıklarının dolaştığı dondurucu deniz vardı. Keskin nişancılar da kaçanları avlamak için yanıp tutuşuyordu. Buna rağmen kayıtlara göre Alcatras’tan 36 kişi kaçmaya çalıştı, ancak yalnızca 3 kişi kaçmayı başardı. Diğer 33 kişi ise ya boğuldu ya vuruldu. Hapishaneden kaçan bu 3 ismin ardından hapishane kapatıldı. Kaçak bu 3 mahkûma hiçbir zaman ulaşılamadı. 1979 yılında yapılan “Alcatras’tan Kaçış” isimli filmde bu 3 ismin hikayesi anlatılıyor.

Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız. https://onoppi.com


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: