12.000 Ton Portakal Kabuğu Bıraktı! Sonuç Muhteşem!


66
39 Paylaşım, 66 Beğeni

Yanlış yönetilen çöp ve çöp depolama alanlarının çevresel etkileri yıkıcı sonuçlara neden oluyor. Bir depolama sahasının geliştirilmesi tipik olarak hektar başına yaklaşık 30 ila 300 türün kaybı anlamına geliyor – ancak bir Kosta Rika firması çöplük sahasında uyguladığı yöntemle çöpü orman hazinesi haline getirdi.

12 Ton Portakal

Bir meyve suyu şirketi ile bir milli park arasındaki çöp anlaşması, çöplerin bırakılan yere 15 yıl sonra bölgeyi canlandıran verimli bir toprak haline getiren bir proje başlatmışlardı. Toprağı denemek ve restore etmek için tüm dünyadaki eko projelerin yenilenmesiyle, çevrecileri harekete geçirerek, portakal kabuğundan bir şeyler elde edebiliriz fikri sunuldu.

1997’de Kosta Rika da, bir meyve suyu şirketinin portakal kabuğunu ormana atılmasına izin vermeyi kabul etti – 16 yıl sonra araştırmacılar  ekolojik koruma başarı öyküsü ortaya çıkardılar.


12 Ton Portakal

Her şey 1997’de, Pennsylvania Üniversitesi’nden iki ekolojistin Kosta Rika’da bulunan Del Oro adlı genç bir meyve suyu şirketiyle ortaklık kurmasıyla başladı. Şirketin, ülkenin kuzeybatı köşesinde bulunan ulusal bir park olan Guanacaste Koruma Alanı ile sınırlandırılmış bir araziye sahip olması, ve koruma anlaşma yapıldı.


12 Ton Portakal

Ülkenin kuzeybatı köşesinde bulunan ulusal bir park olan Guanacaste Koruma Alanı ile sınırlandırılmış bir araziye sahip olması, ve koruma anlaşma yapıldı. Del Oro’nun sahip olduğu sınır arazisine karşılık olarak, bazı tarımsal atıklarının belirlenmiş park alanlarına atılmasına izin verileceği bahanesiyle imzalayacaklardı. Koruma alanlarına çöp boşaltılmasına izin verilmesi fikri çılgınca gelebilir, ancak iyi düşünülmüş.


12 Ton Portakal

Portakal kabukları sayesinde arazide doğal yaşam canlanmış, yeşil alanlar etrafa yayılmıştı. Çevrebilimcilerin projesinin başarılı olması aslında birçok gerçeği ortaya çıkardı. Bunlardan en önemlisi tahrip edilen ormanların tekrardan yeşertilebileceği oldu.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: