Yeni Zelanda Dünyaya Örnek Oldu… Kur’an ve Ezan Dinlediler, Başörtüsü Taktılar!


112
4 Yorum, 61 Paylaşım, 112 Beğeni

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde geçen Cuma yapılan camii saldırısı sonucu 50 kişi vefat ederken onlarca kişi yaralandı. Bütün dünyanın kınadığı saldırıda Yeni Zelanda halkı ve 38 yaşındaki Yeni Zelanda Başbakanı ve İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern sergilediği tutumla gönülleri kazandı. Ardern ilk dakikadan itibaren saldırı ve saldırganla ilgili ifadelerini çok iyi seçti ve Müslümanlarla çok iyi bir diyalog kurdu. 

Başörtüsü taktı 

Başbakan Jacinda Ardern Müslüman toplulukları ziyaret ederken başörtüsü taktı ve taziyelerini iletti. Ardern, ‘ülkenin en karanlık günü’ olarak değerlendirdiği saldırı sonrası Müslümanların tekrar güvende olduklarını hissetmelerini sağlayacaklarını söyledi. Ardern, “Ulusumuza büyük bir acı hâkim. Bizler kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz” dedi.

Meclis’te Kur’an okundu 


Saldırının ardından Yeni Zelanda Meclisi’nin ilk oturumunda Kur’an-ı Kerim okundu ve okunan Kur’anı Kerim’i parlamento üyeleri ayakta dinledi ve dua etti. Ardern, konuşmasına ‘Selam- alyeküm’ diyerek başladı. 

Ezanı saygı duruşunda dinlediler

15 Mart’ta gerçekleşen saldırının ardından vatandaşlar Müslümanlarla dayanışma için camilere akın ederken Christchurch Üniversitesinin öğrencileri okulun yanındaki Cami’den okunan Ezan’ı saygı duruşunda dinlediler. Cuma namazı okunacak ezan da  televizyon  kanallarından canlı yayınlanacak.

Haka dansıyla tepki  gösterdiler

Yeni Zelanda’nın yerlileri; kadın, erkek, yaşlı, çocuk  Christchurch şehrindeki iki camiye yönelik gerçekleşen katliamı Haka dansı yaparak protesto ettiler. 

Motor çeteleri Cuma günü camileri koruyacak 

Yeni Zelanda’daki motor çeteleri, yarın Cuma namazı boyunca Yeni Zelanda’daki camileri koruma altına alacaklarına söz verdiler. Müslümanların acılarını paylaştıklarını söyleyerek onlarla kucaklaştılar.

Bütün kadınlara başörtüsü takma çağrısında bulundu 

Avustralya Melbourne’un güney kesimindeki Dandenong Belediye Meclisi başörtülü kadınlara destek olmak ve farkındalık oluşturmak için, farklı din ve kültürlerden kadınlara bir gün için 3 saat boyunca başörtüsü takmaları ve sokakta bu şekilde dolaşmaları konusunda çağrı yaptı.

Otomatik silahlar yasaklanacak 


Yaşları üç ile 77 arasında değişen 50 kişinin vefat ettiği saldırı sonrası Başbakan Jacinda Ardern silah yasalarını değiştireceklerini açıkladı. Cami saldırılarında kullanılan yarı otomatik silahların yasaklanmasının gündemde olduğu belirtildi.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
30
Koptum
Thug Life Thug Life
9
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
6
Eh İşte
Süpper Süpper
4
Süpper
Minnoş Minnoş
24
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
21
Yok Ya

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dinleri var işimiz gibi, işleri var dinimiz gibi.. helal sana Mehmet Akf. yüzyıl öncesinden çözmüşsün işi

Cabagil

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: