Yavuz Turgul ile ilgili bilinmeyenler! Yavuz Turgul Şener Şen filmlerinde dikkat çeken ayrıntılar!


115
72 Paylaşım, 115 Beğeni

SİNEMANIN YAŞAYAN EFSANESİ

“YAVUZ TURGUL”

Yavuz Turgul, 5 Nisan 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Lise mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde okumaya başlayan Turgul, üniversite eğitimini de tamamladıktan sonra gazetecilik kariyerine başladı. Bir süre gazete ve dergilerde çalıştıktan sonra Arzu Film’e senaryo yazmaya başlayan Turgul, ilk kez “Sultan” filminin senaryosu ile dikkatleri üzerine çekti. Çiçek Abbas ve Züğürt Ağa filmleriyle kariyerine başarılı bir şekilde devam etti. Senaryonun yanında başarılı bir yönetmende olan Turgul filmlerinde daha çok Şener Şen’le çalıştı. 1996 yılında izleyici rekorları kıran Eşkıya filmini çekti, bu film ile başarısını en üst düzeye çıkardı. Film o yıl Türkiye’den Oscar’a aday gösterildi.

Senaristliğinin ve yönetmenliğini üslendiği Gönül Yarası adlı filmi yaptı. Gönül Yarası, aynı yıl Türkiye’den Oscar adayı olarak gösterildi. Sonrasında, yönetmenliğini Ömer Vargı’nın yaptığı Kabadayı filminin senaryosunu yazdı. Kabadayı filmi de izlenme rekorları kırmıştır. 2010 yılında Av Mevsimi filmi vizyona girdi. Av Mevsimi filmi 2.116.192 seyirci ile büyük başarı yakaladı. Turgul’un yönetmenliğini yaptığı filmlerden bazıları şöyle sıralanabilir.

Fahriye Abla (1984)

Fahriye Abla, Ahmet Muhip Dranas’ın Fahriye Abla şiirinin uyarlaması olan 1984 tarihli sinema filmi. Yavuz Turgul’un yönettiği filmde Fahriye’yi Müjde Ar, Mustafa’yı Tarık Tarcan canlandırmıştır.

Muhsin Bey (1987)

Muhsin Bey, 1987 yapımı, Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği bir filmdir. Oyuncular Şener Şen ve Uğur Yücel, sinema çevrelerine göre bu film ile oyunculuklarının zirvesine çıkmışlardır. Film yine birçok otoriteye göre Türk sinema tarihinin en başarılı filmlerindendir.

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990)

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Yavuz Turgul’un Şener Şen ile yaptığı 1990 yapımı özel bir filmdir. Dramatik Komedi alanında ssektçrün öncüsü olan bir çalışmadır.

Gölge Oyunu (1993)

Gölge Oyunu, 1992 yapımı bir Türk filmi. Yavuz Turgul’un senaryosunu yazıp yönettiği filmde Şener Şen ve Şevket Altuğ oynamıştır.

Eşkıya (1996)

Eşkıya, baş rollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştığı 1996 yapımı sinema filmi. Yavuz Turgul’un yönettiği ve senaryosunu yazdığı Eşkıya, 1996-1997 sezonunda 2 milyon 568 bin 339 kişi tarafından izlendi. Gişe istatistiklerinin tutulmaya başlandığı 1989’dan sonraki dönemde, gösterime girdiği 1996’dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi oldu. Türk sinemasının modern zamanlarındaki ilk büyük gişe patlamasını gerçekleştiren Eşkıya’nın bu başarısı, 1980’li yıllardan itibaren üretim ve seyirci sayısı bakımından büyük bir çöküş yaşayan Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası sayılmaktadır.

Gönül Yarası 2005

Gönül Yarası, baş rollerinde Şener Şen’in oynadığı bir film. Meltem Cumbul ve Timuçin Esen, Şener Şen’e eşlik ediyor. Yavuz Turgul bu filmde hem temayı hem de oyunu iyi yönetiyor. Film Akademi ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” dalında yarışmıştır.

Av Mevsimi (2005)

Av Mevsimi, ünlü yönetmenin son filmlerinden… Türk sinemasının üç önemli ismi olan Şener Şen, Cem Yılmaz ve Çetin Tekindor Av Mevsimi’nde eşsiz bir sinema lezzeti sunuyor. Hikaye ve işlenişiyle “Av Mevsimi” Yavuz Turgul ve Şener Şen sinemasında özel bir konuma sahip.

Yol Ayrımı (2017)

2017 yapımı Yol Ayrımı’nın yönetmenliğini ve senaristliğini Yavuz Turgul üstleniyor. Her zamanki gibi baş rollerde Şener Şen var. Şener Şen’e Rutkay Aziz, Mert Fırat, Nihal Yalçın, Çiğdem Selışık Onat eşlik ediyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: