Yatırım yapılabilir statüsünü geri kazanan Rusya ve gerçekte olanlar!


88
2 Yorum, 50 Paylaşım, 88 Beğeni

Rusya ile kanka olduk! Putin ve Erdoğan İstanbul – Moskova arası mekik dokuyor.

Kötü Rusya’dan izlenimler

Soğuk savaş biteli çok oldu. Sovyetler Birliği bin parça oldu. Dünyaya açılan Rusya’da hava bir türlü ısınmadı. Soğuk savaş günlerinden kalma hantal bürokrasi, gelir dağılımı adaletsizliği gibi sorunlar yerli yerinde duruyor. Yüz ölçümüyle dünyanın en büyük ülkesi (17 milyon 75 bin 400 km’) ama gelir dağılımda Avrupa’nın en kötüsü. Zengin doğalgazı, kömür madenleri, petrolü ve sınırsız ormanlarıyla enerji devi ülkede halen eski Sovyet evleri, yüksek katlı apartmanlar ve bozuk yollar dikkat çekiyor.

Günümüzde Rusya!

Artık Rusya ziyareti daha kolay ve masrafsız. 145 milyonluk nüfusa rağmen topraklarının yüzde 72’si boş olan ülkede pazarlarda geleneksel oyuncak Matruşka satılıyor. Rus halkı dünyanın en eğitimli halkları arasında. Gençler kitap okumayı seviyor. Rusya ne kadar soğuksa da Ruslar gayet kibar ve yardımsever. Rus bürokrasisine bakınca ülkemizdeki 90’lı yılları hatırlamamak olmaz. Trafik ise tam bir baş belası. Sürekli kazalar yaşanıyor. Ürünlerimiz eskisi kadar Rus pazarına giremiyor. Nedeni ise zirai ilaç kalıntıları. Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’daki iç savaşın ardından ambargoya uğrayan Rus ekonomisi felç durumda ve halk, memnun değil. Yüzde 80’i fakirlik sınırında yaşayan bir halktan memnun olmasını kim bekleyebilir? Ve böyle bir ülkenin yatırım yapılabilir ünvanını kazanması çok ilginç değil mi?

PUTİN’İN ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

İlginçtir ki ekonomi ne kadar kötü olursa olsun halk, Putin ve Medvedev ikilisini tutmaya devam ediyor. Ruslara göre Putin, yeni bir Rus Çarı.

TÜRKİYE TATİL İÇİN HALA GÖZDE BİR ÜLKE Mİ?

Rusya’da Türkiye çok popüler bir ülke. Caddelerde Türk bayraklı tişört ve şapkalar giyen gençlere rastlamak mümkün. Ruslar, Türkiye’yi özellikle tatil için tercih ediyor. Ruslar arasında Türkçe öğrenenlerin ve evliklerin sayısı artıyor. Türk İnşaat şirketleri Rus pazarında oldukça etkili.

Rusya’daki Müslümanlar

Farklı milletlerin, dinlerin, dillerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı Rusya’da İslam dinine ilgi de artmaya devam ediyor. 30 milyon Müslüman nüfusa sahip olan Rusya’da Tatarlar, Başkırtlar, Çeçenler,  Tacikler, Özbekler, Azeriler İslamı rahatça yaşayabiliyor. 

VE OLAĞANÜSTÜ BİR BENZERLİK

Dmitri Medvedev ile Rusya’nın son çarı 2. Nikolay’I görenler “yok artık” diyor. İnternette dolaşan Medvedev ile Nikolay 2.’nin yer aldığı kolaj iki liderin benzerliğine dikkat çekiyor. Resimlerde bıyık ve sakalın dışında Medvedev ile Nikolay 2.’nin bakışların bile benzediği görülüyor. Çar 2. Nikolay 2000 yılında Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aziz ilan edildi.

MAFYALAR ÜLKESİ RUSYA

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasını fırsat bilen Rus mafyaları ve aralarındaki çatışmalardan geriye görkemli ve ürkütücü devasa mezar taşları kaldı. Mafya savaşlarında çok sayıda mafya üyesi öldürüldü. Bu çatışmalar Avrupa’ya hatta Türkiye’ye bile sıçradı. Rus mafyasının ünü Türk dizilerine bile konu oldu.

Mafya üyelerinin büyük bir kısmı çatışmalarda öldürülürken, mafya babaları ise hapishanelerde infaz edildi. Ölen mafya liderlerine ve üyelerine yapılan dev anıt mezar taşları akıllara ziyan.  Bazı mafya liderlerinin mezar taşları ise otomobilleriyle süslenmiş.

RUSYA BÜYÜK ZAFER’İN 70. YILINI KUTLADI

Eski Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı’nda Hitler Almanyası’na karşı kazandığı tarihi zaferin 70. yıldönümü, Rusya’da en büyük bayram olarak kutlandı. Askeri araçlarla ve son model silahlarla yaptığı gövde gösterisiyle Batı dünyasına adeta gözdağı verildi. Kırım ve Ukrayna sorunu nedeniyle ambargoya uğrayan ve ekonomik kriz yaşayan Rusya, milliyetçi duygularla halkı ayakta tutmayla çalışıyor.

Rusya’nın 3. Büyük şehri Ekaterinburg şehrinde bulunan askeri müzede tanklar, toplar, savaş uçakları, savaş gemileri, uçaksavarlar ve helikopterler sergileniyor. Özellikle okullardan öğrenciler buraya getiriliyor ve gezdiriliyor. Rus halkı çocuklarını daha küçük yaşlardan milliyetçi ve vatansever duygularla yetiştirmeye büyük özen gösteriyor.

Fırsatınız varsa bu büyük ve renkli ülkeyi gezmeyi ihmal etmeyin! Ama Rusya’ya yatırım düşünüyorsanız, bize göre acele etmeyin uzun süre düşünün!


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
9
Koptum
Thug Life Thug Life
18
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
15
Eh İşte
Süpper Süpper
13
Süpper
Minnoş Minnoş
3
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
30
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: