Yaşlanmayan 10 Yaşsız Canlı!


44
22 Paylaşım, 44 Beğeni

Deniz Süngerleri

Bu listede çok hücreli hayvanlar da var tek hücreliler de… Örneğin; Deniz süngerleri diğer canlıların (bizim gibi) bolca sahip oldukları ortak unsurlara sahip değiller. İç organları, sindirim yolları veya sinir ve kas sistemleri bulunmuyor.

Yine de en az 11.000 yaşında olan bir Deniz Süngeri’nin bulunduğunu söylesek ne dersiniz acaba? Evet bazı bulgular bu canlıların potansiyel ömrünün yüzbinlerce yıl olduğunu gösteriyor. Uzun ömürlülüğün anahtarı sadeliklerinde olabilir.

Deniz süngerlerinin yeteneklerini inceleyen biyologlar Andrey Lavrov ve Igor Kosevich, süngerlerin doku ayrışmasına maruz kaldıklarında (hücreleri mekanik veya kimyasal olarak birbirlerinden ayırarak) süngerlerin orijinal şekillerini yeniden oluşturabildiklerini buldu.

Biyologlar, “Bazı durumlarda, bu tür çok hücreli agregalar, bir hayvanın başlangıçtaki organizasyonunun tamamen yeniden inşasına neden olabilir” dedi. Bu şaşırtıcı canlandırıcı yetenekler, bu canlıları neredeyse yaşlanmayan hale getiriyor.

9 Planaria (Yassı kurt)

Aldığımız eğitimler bize yarı yarıya kesildiğinde iki sağlıklı yassı solucanın içine yeniden girme yeteneğini barındıran alçakgönüllü canlıları, solucanların özel rejeneratif güçlerini öğretti . Son zamanlarda, MIT’deki bir laboratuar bütün bir solucanı tek bir hücreden geri dönüştüren bir deney yaptı. Ancak bu olağanüstü başarının bir nedeni lise derslerimizde belirtilmemiş olabilir.

Nottingham Üniversitesi’nden Dr. Aziz Aboobaker açıklamasında

Genellikle kök hücreler bölündüğünde – yaraları iyileştirmek veya üreme sırasında veya büyüme için – yaşlanma belirtileri göstermeye başlarlar. Bu, kök hücrelerin artık bölünemediği ve böylece vücudumuzun dokularındaki bitkin özel hücreleri değiştirmenin daha az mümkün olacağı anlamına gelir. [. . . ] Planarian solucanlar ve kök hücreleri bir şekilde yaşlanma sürecinden kaçınabilmekte ve hücrelerini bölmeye devam edebilmektedir.

Bu hücresel gençlik nedeniyle, yassı kurtlar yaşlanmaya meydan okur, böylece yassı kurtların yaşam sürelerini doğru bir şekilde ölçmeyi zorlaştırır.

8 Bdelloid Rotiferler

Bu küçük – 1 milimetre (0,04 inç) veya daha az – canlılar, dünyanın her yerinde, aynı zamanda yosun ve liken gibi evlerde de bulunabiliyor . Genel olarak, yaklaşık 30 gün yaşıyorlar. Neredeyse hiç yaşlanmıyorlar.

Bu mikroskobik hayvanlar, açlık veya dehidrasyon gibi kriz zamanlarında bedensel işlevlerini durdurma ve kendi yaşlanma sürecini askıya alma konusunda güçlü bir yeteneğe sahipler . Aslında, bu uzun süreli hareketsizlik süresi normal yaşam sürelerinden daha uzun olabiliyor.

Bazı bdelloid rotiferleri açlıktan ölmek üzereyken 40 gün sürebilir ve daha sonra 40 günlük bir süre hiç olmamış gibi normal yaşam süreleriyle tekrar toplanabiliyorlar. Bu, tüm gün yaşlanmadan, 100 yıl boyunca yemek yemeden yaşayabilecek insanları bulmak gibi birşey.

7 Hydra

Bu yaratık sadece yaklaşık 2,5 santimetre (1 inç) yükseklikte ve üç katlıdır. Listemizdeki yerini anlamak için, yaşlandıkça ölüm oranındaki artış olan yaşlanma kavramını anlamamız gerekir .

Örneğin, insanların yaşlandıkça ölme olasılığı daha yüksektir. Ancak, Hydra’da ölüm oranlarında bu artış yoktur. (Bir tür hariç, Hydra oligactis)

Bu başarıyı, başlangıçta farklılaşmamış ve sonunda birçok farklı özel hücre tipi haline gelebilecek üç farklı kök hücre tipi kullanarak başardılar. Bu kök hücreler Hydra’nın vücudunu aktif olarak yeniler ve böylece ölüm oranlarını düşürebilecek herhangi bir yaşlanma süreciyle savaşırlar .

Laboratuar ortamında, Hydra’nın yüzde 5’inin bu işlemi kullanarak 1400 yıla kadar yaşayabileceği tahmin ediliyor .

6 Okyanus Quahog istiridye

Bu denizsel çift kabuklu yumuşakça bir özelliği vardır, ve canlının yaşını belirlemek son derece kolaydır. Bir ağaç gibi, ömrü bir kabuğunun büyüme halkalarında kaydediliyor. Daha da fazlası, bu halkalar yaşamı hakkında bir fikir veriyor; bir yıl boyunca bol miktarda yiyecek ve geniş çemberler ile daha az zaman alan dar çember bulunuyor.

Bu özellik nedeniyle, bir okyanus quahog türünün en eskisi olan 507 yaşındaydı. Bu, canlının orijinal doğum gününü 1499 olarak kaydedildi.

Bu ömrün sırrı, quahog’un alışılmadık derecede ince olan ve kararsız ve oksijen tutma molekülleri olan (yani serbest radikaller) reaktif oksijen türlerinin ince üretimi ile bağlantılıdır. Bu moleküllerin birikmesi DNA , RNA ve proteinlere zarar verebilir ve hücre ölümüyle sonuçlanabiliyor.

Quahog’un bu reaktif oksijen türlerinin azaltılmış miktarı nedeniyle, ortak bir yaşlanma kaynağıyla savaşabiliyor ve yüzyıllarca yaşayabiliyor. Ming adlı 507 yaşındaki quahog, araştırmacıların yaşını doğru bir şekilde belirleyebilmeleri için yakalandıklarından sonra donduğu için yaşamını yitirdi. Her ihtimalde, daha uzun süre yaşayabilirdi.

5 Istakoz

Genellikle lezzeti için yenildiğinde yakalanan bu alttan beslenen okyanus hayvanları, belirsiz bir büyümeye sahiptir, bu da maksimum büyüklükleri olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bir ıstakoz ne kadar uzun yaşarsa, o kadar büyür bu büyümeyi durduracak biyolojik bir süreç yoktur.

Şimdiye kadar yakalanan en ağır ıstakoz 20 kilogramın biraz üzerinde oldu (44 lb). Nova Scotia kıyılarında bulundu. Bu hayvanların yaşam sürelerinin tahminleri, insanlardan çok farklı olmayan, 50 ila 100 yıl arasında değişmektedir. Ancak ıstakozlarla ilgili etkileyici olan şey, nasıl yaşlandıkları ve öldükleridir. Yaşlandıkça iştahsızlık, cinsel dürtü, enerji veya metabolizma kaybı göstermezler.

Ancak, ıstakozlar yaşlarını ölçmeyi zorlaştırıyor. Tüm dış iskeletlerini döktükleri bir kalıplama sürecinde büyürler. Her kalıplamadan sonra, hayvanın tüm sert yüzeyleri atılır. Yani yaşlanabilecek hiçbir şey kalmadı.

İnsanların karşılaştığı olağan yaşlanma sürecini değil, sonunda onları öldüren kalıplama işlemidir. Bir ıstakoz büyüdükçe, daha tehlikeli bir erime olur ve daha fazla enerji harcar.

Sonunda, büyük bir ıstakoz, dev boyutundan ötürü artık süreçte hayatta kalamayacak ve hatta başlamak için yeterli enerjiyi toplayamayacak. Bu engel bir şekilde kaldırıldıysa, bu canlıların ne kadar süre yaşayabilecekleri konusunda hiçbir bilgi yok.

4 Midland Boyalı Kaplumbağa

Birçok kaplumbağa uzun bir ömür ve yaşlanma eksikliği gösterse de , Blanding’in kaplumbağaları ve ortada boyanmış kaplumbağalar görünüşte geriye dönük yaşlanmaya başlamıştır. Yaşlı kadınlar, genç meslektaşlarına göre daha fazla yumurta bırakır ve daha düşük bir oranda ölür. Yaşla yaşamaya devam etme olasılıkları artar.

Bu etkileyici yaşam süresi, dişi kaplumbağaların cinsel olgunluğa ne kadar yavaş ulaştığını da gösterir – sadece bazı türlerde 40 ila 50 yıl sonra. Raxworthy, bir otomobil tarafından ezilmek veya bir hastalığa avlanmak için olmasa , bir kaplumbağanın süresiz olarak yaşayabileceğini söyledi.

3 Turritopsis Dohrnii (Denizanası)

Yaşlanmamızı yaşamımızın herhangi bir noktasında tersine çevirmek için bir hevesle karar verebileceğimizi hayal edin. Bizim saç , bizim kırışıklıklar yok olur, vücudumuzun daha güçlü olacaktı az gri alacağı ve bizim metabolizma artıracaktır. Tekrar gençler gibi oluruz, sonra çocuklar ve son olarak bebekler gibi oluruz.

Bu mekanizma sakatlıktan yaşlılığa, açlığa veya hastalığa kadar herhangi bir şey tarafından tetiklenebiliyor. Kendi cihazlarına bırakılırsa, bu denizanası iki yıl boyunca yaklaşık 10 kez gençleşiyor.

Bazen, bu olaylar bir aydan az bir kere gerçekleşiyor. Ayrıca yetkin bir otostopçu olan bu sonsuz denizanası, dünyadaki her okyanusa kargo teknelerinde sürerek otostop çektiyor.

2 Bristlecone Çam Ağacı

Bu sersem ve düğümlü ağaçlar, yaşlanmayan başka bir şey arıyor. Yaşamları, formları bakımından belirgin görünüyor, dalları yaşlı bir adamın kemikli parmakları gibi kendi etrafında ve çevresinde dönüyor.

İçinde olsa da, inanılmaz bir sağlamlık yaşam biçimidir. Kılcal çam, yaşamını yüzyıllar içinde değil, bin yıllarca ölçer. Bulunan en büyüğünün 5.000 yaşından büyük olduğu tahmin edilmektedir.

Bu çam ağacının ağacı yoğun ve reçineli olup, mantar ve böcek gibi tehditlere karşı doğal savunma sağlar. Ağaç ölse bile, ölü şekli yüzyıllarca güçlü kalır ve kökleri tarafından dik tutuluyor.

1 Pando Ağacı Kolonisi

Adı Latince’de “yayıldım” anlamına geliyor ve aynı zamanda “titreyen dev ” olarak da bilinir . Bu büyük organizma tüm beklentileri karşılar. Yaprakların rüzgarın en ufak tefek seslerinde bile çıkardığı ses için adlandırılmış bir titreme aspirleri korusu.

Pando 100 dönümlük bir alana yayılmış bir ağaç kolonisidir ve oradaki her ağaç aynı organizmadır. Bunun nedeni, titrek kavak ağaçlarının çoğunlukla mevcut olan kök sisteminden yeni ağaçları çimlendirerek çoğalmasıdır. Tek bir organizma, toprağı filizleyen birçok ağaç gövdesine sahip olabiliyor.

Pando’nun 47.000 gövdesi var. Bireysel olarak sadece 100 ila 150 yıl kadar sürer, ancak bir bütün olarak Pando’nun bir milyon yaşında iyimser tahminlerle en az 80.000 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bu sonsuz koru gezegenimizdeki en eski ve en büyük canlılar arasındadır ve 6 milyon kilogram (13 milyon lb) ağırlığındadır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
18
Koptum
Thug Life Thug Life
27
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
24
Eh İşte
Süpper Süpper
21
Süpper
Minnoş Minnoş
12
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
9
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: