Veba Hastalığının da Çin’den Yayıldığını Biliyor muydunuz? Veba Nedir? Kaç Milyon İnsan Öldü?


119
72 Paylaşım, 119 Beğeni

adı da verilen bu salgın yüzyıllar önce ortaya çıkmıştır. Veba, asırlar boyunca insanların en çok tehdit eden hastalıklardan birisidir. 1347-1351 yılları arasında çok sayıda ölümlere sebep olan bu hastalık “” olarak adlandırılır.

İlk olarak Hangi Ülkede Çıktı?

Salgın yine ilk olarak ’de ortaya çıktı. Devam eden savaşlar ve ticaret sebebiyle bu hastalık önce Karadeniz kıyılarına, daha sonra Sicilya’ya, oradan da Avrupa’ya yayıldı. ve Hindistan’dan İzlanda ve Greenland’e kadar bütün Asya ve Afrika memleketleri bu felaketten nasibini almıştır. Bu hastalık Dünya nüfusunun korkunç ıstıraplar içinde azalmasına sebep olmuştur.

1348 yılında Doğu Akdeniz memleketlerinden gelen baharat yüklü üç gemi Cenova limanına uğradı. Tayfalar şehri gezmek üzere sahile indiler. Tayfalarla birlikte gemide bulunan yüzlerce fare diğer farelerle buluşmak üzere şehre dağıldı. Birkaç gün sonra şehrin sokaklarında fare ölülerine rastlandı.

Veba hastalığı – sokak fareleri

Sokaklarda fare ölülerinin görülmesinden sonra insanlarda hastalıklar baş gösterdi. Hastalığa yakalananlar sabahleyin baş ağrısı ile uyandılar. Zangır zangır titreyen insanlar, göğüslerinde müthiş sancılar hissediyor ve kan kusmaya başlıyordu. Hastaların durmadan ateşi yükseliyor, nefes almaları güçleşiyor, birkaç gün sonra da ölüyorlardı. Bazı Hastaların koltuk altlarından, kasıklarında, boyunlarında yumurta büyüklüğünde şişlikler peyda oluyor, bu şişlikler kararıyor ve deriyi çatlatıyordu. Doktorlar sebebini bilmedikleri hastalıkla mücadelede âciz kalıyor, Hastaların yanına yaklaşmaktan bile korkuyorlardı.

Zengininden Fakirine Herkese Bulaştı

İlk günler fakirleri etkileyen hastalık zamanla toplumun bütün sınıflara, aristokrat ailelerin saraylılarına, zengin tüccarların köşklerine de girdi. Bunların birçokları evlerini barklarını terk ederek kırlara, dağlara kaçtılarsa da hastalık onları orada da buldu.

Veba hastalığı – Tarih 1347-1351

Salgınla limandaki üç gemi arasında bağlantı kuranlar oldu. Bunun sonucu olarak da tayfalar şehirden kovuldular. Kovulan gemilerden biri Marsilya’ya, diğerleri de Akdeniz’in diğer limanlarına uğrayarak hastalığı orada da yaydılar.

Dünyanın sonunun geldiğine inanılıyordu. Hakikaten dünyanın sonu gelmiçti. Fakat bu son, derebeylik düzeninin sonu idi. Salgın iki yıl içinde Avrupa ve Asya nüfusunun yarısını alıp götürdükten sonra, geldiği şekilde, aniden çekilip gitti. Avrupa’da 25 milyon, Asya’da 24 milyon insan ölmüştü. Hastalığın yok olmasına 1350 yılındaki şiddetli kış sebep oldu. Görülmemiş derecede yağan kar günlerce yerde kalarak mikropların yok olmasını sağladı.

Hastalığın etkisiyle milyonlarca insanın ölmesi Avrupa’daki insan nüfusunun yapısı üzerinde büyük değişikliklere yol açtı. Ölen insanların toplumun her sınıfından olması, bu sınıfların yeniden şekillenmesine neden oldu. Ölenlerin içinde ilim sınıflarından da binlerce insan vardı. İlim ve Edebiyat dili olan Latinceyi öğreten insan kalmadığından dersler millî dillerde okutulmaya başlandı.  Böylece kültür, geniş halk tabakaları arasında yayıldı. Aynı sebepten İngiltere’de asilzade sınıfının resmî dili Fransızca olmaktan çıktı İngilizce oldu.

Salgın, derebeylik rejimini temelden sarstı. Salgın sonucunda işçi sınıfının sayısındaki azalmaya çare olarak birçok keşifler yapıldı. Bu teknik keşifler, ziraat ve sanayi verimini artırdı. Geniş halk kitleleri arasında yayılan kültür, Rönesans’ın ortaya çıkmasına ve yeni bir medeniyetin doğmasına neden oldu


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
27
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
3
Eh İşte
Süpper Süpper
30
Süpper
Minnoş Minnoş
21
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
18
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: