Umudunuz Faladdin mi? Faladdin nedir? Sihir kahve falı ve sihirli tarot spesifik tahminlerinde bilinmeyenler!


122
77 Paylaşım, 122 Beğeni

Fala inanma falsız da kalma deyip fincanları hemen ters çeviren hanımların yeni gözdesi Faladdin. Artık her şeyin teknolojiye yenik düştüğü günlerde fallarımız bundan eksik kalır mı?

Teknoloji ve Kahve

Artık fal baktırmak için iyi bir falcı bulmak yerine, akıllı telefonlara indirilen uygulamalar sayesinde falcımız bir dokunuş uzağımızda. Yapılacak şey basit; önce bir kahve içip, sonrasında ters çevirip, soğuduktan sonra fincanın fotoğrafını çekip Faladdin’e yollamak. Sonrasın da ise heyecanlı bir bekleyiş. Acaba falımızda ne var. Kısmet bekleyen, iş bekleyen, sevdiği kırmızı arabayı isteyen herkes telefon başında hazır nazır beklemekte. Ortak iki düşünce hâkim; biri, minik fincanlarda büyük umutların Faladdin tarafından görülmesi, diğeri inanmıyoruz da işte yine de falsız kalmayalım.

Umuda hasret olduğumuzdan mıdır bu eylem? İnanmadığımız halde inanıyormuşçasına beklentiye girmek. Ya da sadece eğlence için midir, bu eylem? Uzmanların bile cevap veremeyeceği sorular değil mi?

Psikologların fala bakışı da farklı değil. Onlara göre; umut ve inanç bir insanı ayakta tutan güçlü bir motivasyon. O yüzden insan bir umuda sarılıp inanmak istiyor. Yaşadığı hayattan daha iyisinin gelecek günlerde olduğuna inanmak onu rahatlatıyor. Yalnız geçen geceler artık bitecek çok yakında bir nefes yanında olacak cümlesini duymaya ihtiyacı vardır. Tam da bu yüzdendir Faladdinler ve diğer bütün falcılar…

Faladdin’i diğer uygulamalardan ayıran en büyük özellik dili. Sanal ortamda gençler fala  baktırma ihtiyacı hissettikleri için “Ablan kurban olsun sana” gibi otomatik gönderilen sözlerden sıkılmışlardı. Genele kaçan yorumlarından birkaç tanesinin tutması Faladdin’i öne çıkarıyor. Çünkü umut bekleyenler sadece on yalanın içindeki bir doğruyu görülüyorlar. Bu kadar yoruma biri de tutsun değil mi?

Faladdin’den neler bekleniyor?

Bu oldukça net “3 zamana kadar bir beyaz atlı prens kapını çalacak ya da Pazartesi günü iş yerinde hayatının kadınını bulacaksın!” diye özel yorumlar, spesifik hareketler bekleniyor. Bunlardan birinin tuttuğunu düşünün, neler olur neler. Yoksa 20 güne kadar hayatına biri girecek sözleri yeterli değil. 20 günde az da olsa insanın hayatında kıpırdama olması normal.

Spesifik tahminlerin gerçeklik payı olur mu?

Sosyal medyanın bu kadar ucuz ve kolay ele geçirilebilir olduğu günümüzde bu spesifik yorumlar tutmasa da tuttu gibi bir propaganda yapılabilir. Hatta drama kurar gibi hikaye kurulur ve patlama da yapılabilir. Ancak bu tahminlerin hepsinin bir makineden çıktığını bilmek gerekiyor. Belki günlerce kafa patlatılıp hazırlanan program ama program işte. Programa girme sıklığınıza göre belirlenip size gönderilen sonuçlar o anda belki de yüzlerce kişiye gönderiliyor. Eğlence olarak güzel olabilir ama inanma noktasında bir kere daha düşünmelisiniz. Yoksa hepimiz güzel yeşil bir yolda buluşacağız!

Sonuç?

Bu dünya oldukça sanal ve yönetilebilir durumda. Topluma umut veren bu tür uygulamalara inanmayı ona göre gözden geçirmelisiniz. Samimi, içten metinler herkesi etkiler. Falaaddin kullanıcıları özel hissettirdiği için sevildi. Bir mesaj aynı anda yüzlerce kişiye gitti ama her kullanıcı sadece bana geldi zannetti. Yani insanlar kendilerini özel hissettirecek her şeye, makine dahi olsa bağlanıyorlar.

Oysa umudumuz minik kahve fincanlarında oluşan gelişigüzel şekillerden değil, kendi isteğimiz ve beklentimiz neticesinde attığımız adımlardan oluşur. Umutlarınıza kahve içerek değil çabalayarak ve adım atarak ulaşırsınız. Aksi takdirde hem kahveye, hem de kendimize yazık etmiş oluruz. 

Bakalım sosyal medya Faladdin için neler söylenmiş?

https://twitter.com/damlacetinnnn/status/1089556612468088833
https://twitter.com/YasakElmaO/status/1088423540590817280
https://twitter.com/YasakElmaO/status/1088420863836372992

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: