Ülkeye turist çekmek için kadın yarışması yapıyorlar. Peki nasıl kadın arıyorlar?


106
61 Paylaşım, 106 Beğeni

Ekvator kuşağında yer alan bu Afrika ülkesi bugünlerde sıcak bir tartışmanın içinde. Tartışmanın içeriği şu: Ülkeye daha çok turist çekmek için kadın yarışması düzenlenecek. Tartışmayı Turizm Bakanı Godfrey Kiwanda başlattı.

Turizm Bakanı, Uganda’ya turist çekmek için nasıl bir kadın arıyor?

Turizm Bakanı Godfrey Kiwanda, başkent Kampala’daki basın toplantısına damga vurdu. “Uganda’nın En Kıvrımlıları” adını verdiği yarışmayla ülkenin en kıvrımlarına sahip kadınların seçileceğinden emin gibi gözüküyor. Bu sayede Uganda’ya daha çok turist ve doların çekileceğini dile getiren Godfrey, yarışmanın finalistleri haziran ayında belirleneceğini sözlerine ekledi.

Ugandalılar nasıl bir kadın arıyor?

Uganda Turizm Bakanlığı, ülkesinin kadınlarını turist çekmek için kullanmayı göze almış görünüyor. Yeni kararı duyuran Bakan Godfrey Kiwanda yoğun eleştirilere uğradı. Özellikle kadın hakları savunucuları sokaklara fırladı. Tavırları gayet net: “Kadınlar nesneleştirilemez; Bakan bey, derhal tüm kadınlardan özür dilemeli.”

Uganda ikiye bölündü

Ülkeye turist gelmesi için kadın vücudunun bir obje olarak kullanılmaması gerektiğini savunan pek çok kadın, kadın yarışması fikrine karşı çıkıyor. Ancak bazıları Miss Kıvrımlı güzellik yarışmasının kazananı olmak için daha ilk günden başvurusunu yaptı bile.

Tartışmaların odağındaki isim olan Uganda Turizm Bakanı ise yarışmada ısrarlı. Basın toplantısındaki ‘örnek’ olarak bulunan güzel bir kadını işaret eden Kiwanda ne anlama geldiği tam anlaşılmayan bir cümle söyledi. “İnsanın bakınca içinin açılacağı bir güzellik kadınlarımıza Yüce Yaratıcı tarafından bahşedilmiş. Öyleyse neden bunu bir turizm stratejisi olarak kullanmayalım ki?”

Güzellik yarışmasının baş organizatörü ise Ann Mungoma. Ugandalı kadınlarının iyi bir döviz kaynağı olabileceğini düşünen Mungoma’ya göre güzel kadınlar, dünyanın Ugandalılara bakışını değiştirebilir.

Uganda’da turist olmak

​Elbette niyetinin kötü olmadığını tahmin ettiğimiz Turizm Bakanı bir yerde haklı gibi. Zira turizm, Uganda için en önemli döviz kaynağı durumda. Geçtiğimiz yıl bu sektörden elde edilen kazanç dudak uçuklatacak cinsten. Düşünsenize yüz ölçüm olarak Türkiye’nin ancak üçte biri olan bu Afrika ülkesi geçen yıl sadece turizmden 1.4 milyar dolar yani 7.3 milyar Türk lirası elde etti. Uganda’yı ziyaret eden turistlerin çoğu, bölgeye özel vahşi hayvanları yakından görmek için geliyor. Ülkenin milli parklarında hiçbir yerde göremeyeceğiniz vahşi hayvanlar barınmakta ve turist çekmekte. Ayrıca Nil Nehrini, krater gölleri ve dağları da turistleri cezbeden güzellikler olarak zikretmemiz lazım.

Diğer yandan yarışmanın sonlandırılması için kadın kuruluşlarının ve aktivistlerin bir imza kampanyasının başlattıklarını da unutmayalım.

Diğer ilginç yazılarımız için tıklayınız: https://www.onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
30
Koptum
Thug Life Thug Life
9
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
6
Eh İşte
Süpper Süpper
3
Süpper
Minnoş Minnoş
24
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
21
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: