Türk Gezginler Melisa Baysal ve Bessat Baysal’ın Türkiye Turunda Yaşadıkları İlginç Olaylar!


111
66 Paylaşım, 111 Beğeni

Onoppi Media Türk Gezginler İkinci Röportaj!

Yeni evli çift Türkiye turunda!

Melisa ve Bessat evliler. Daha yeni evlenmişler ama bu durum bile gezme tutkularını öldürmemiş aksine birlikte gezme fikri onlara çok iyi gelmiş. İkisi birlikte gezerken artık daha çok eğlendiklerini ve birlikte olduklarını belirtiyorlar. Melisa ve Bessat henüz dünyaya açılmayan gezginlerimizden. Onlar önce güzel ülkemizin gezilecek ve görülecek yerlerini gezme niyetindeler. Onlara göre kendi ülkemizi, kendi değerlerimizi görmeden başka yerlere gitmek ülkemize biraz haksızlık oluyor. Onun için de Akdeniz sahillerinden başladıkları gezmeye ülkenin her yanını dahil etme peşindeler. Sonrası mı, sonrası dünya diyor Melisa, Bessat Baysal ve merak ettiklerimizi cevaplandırıyor.

Kendinizden biraz bahseder misiniz, nerede doğdunuz, işiniz?

Adım Deniz Melisa Baysal eşim Bessat Baysal ikimizde İstanbul doğumluyuz. Ben anestezi teknikeriyim eşim muhasebe müdürü. Yani bakarsanız ikimiz de yerleşik hayatın gereklerini yerine getirmeye çalışan bireyleriz, ya da bireylerdik. Zaten halen de mesleklerimizi yapıyoruz.

İlk defa gezme fikri nasıl oluştu, neden buna gerek duydunuz?

Ben gezmeyi çok seven karavan ve deniz tutkunu harika bir babanın kızıyım ve doğada büyüdüm. Haliyle zaten doğayla iç içeydim ve okulu bitirdikten sonra sabit bir yerde süren hayatın bana göre olmadığına karar verdim. Zaten eşim de benimle aynı fikirdeydi ve önce birlikte boş zamanlarımızı kaliteli değerlendirelim dedik sonra baktık ki gezmeden edemiyoruz.

Türkiye’de en çok beğendiğiniz yerler nereler?

Favorimiz Akdeniz bölgesi şimdilik özellikle Kaş sahil şeridi. Ama güzel ülkemizin gezilecek çok yeri var. Doğa gezisinden tutun da tarihi yerlere, ilginç özelliği olan bölgelere kadar. Biz de her yeri gezme derdindeyiz. Gezmek tanımak çok güzel duygular. Hem insan tanıdıkça, gezdikçe daha çok seviyor bu ülkeyi. Galiba boşuna cennet vatan demiyoruz. Hakikaten cennet ülke Türkiye çok doğru bir söyleyiş.

Dünya hakkında neler düşünüyorsunuz, sizce insan oğlu dünyayı hak ediyor mu?

Biz Türkiye’yi gezdikten sonra dünyaya açılma taraftarıyız. Yani ülkemizin gezilecek görülecek yerleri varken önce dünya demek ülkemize haksızlık gibi geliyor. Onun için önce Türkiye ardından dünya. Sorunuzun diğer bölümüne gelince. Evet bizce hak etmiyor çünkü dünya insanlara tüm güzellikleri fazlası ile sunmuş fakat bizler yeterince koruyamıyoruz. Korumayı bırakın el birliği ederek daha da yok olması için çabalıyoruz. Oysa yaşanacak başka bir dünyamız yok. Tek dünya bu, tek yaşanılan yer bu, kıymetini bilmemiz gerekir ama insanoğlu işte biraz nankör mü ne, değer bilmiyor.

Bireysel anlamda dünya için neler yapılabilir?

Çok şey. Aynı zamanda hiçbir şey. Zarar vermeyelim yeter. Zarar vermeyelim bu dünya kendi kendini onarır, yaralarını sarar tedavi eder. Biz zarar vermeyelim yeter. Amma illaki bir şey yapmak istiyorsak herkes kendi çöpünü bile toplasa dünya için küçük insanlık için büyük bir durum olur.

Gezgin biri olarak insanlar arasına sınır konulabilir mi? (Ülke sınırları insanları bağlıyor mu)

Bizce insanlar arası sınır konulmamalı gezginler özgürce seyahat edebilmeli şu anda vizeler pasaportlar insanları geri kaçırıyor. Ülkelerin birbiriyle hasmane tavırları seyahat edeceklere yansıyor, ne yazık ki bu da çekincelere yol açıyor. Oysa dünya herkese yeter. Yeter ki paylaşmayı bilelim. Biz seyahat özgürlüğünden yanayız. Her insan belli kurallar çerçevesinde istediği yere seyahat edebilmeli. Ülkeler buna zorluk çıkarmamalı hatta kolaylaştırmalı. Ama şunu çok net söyleyebiliriz sınırlar ülkeler arasında. İnsanlar arasında sınır yok. Dil din birliği olmasa da oluyor insan en temelde insan olduğu için anlaşabiliyor. Zorda kalana yardım edebiliyor.


Türk Gezgin Deniz Dağaşan Dünya Turuna Devam Ediyor. Neler Yaşıyor? Neler Yapıyor?

Gezerken nelere dikkat ederseniz kişisel olarak güvenlik vs?

Tabi ki önceliğimiz güvenlik. Gezerken korunaklı bir bölge olması bizim için önemli çünkü insana tek zarar yine insandan geliyor maalesef. Onun için seyahate çıkmadan önce iyi bir planlama yapmak gerekiyor, ne zaman nerede kalınacak falan gibi. Buna çok uyamıyor insan ama yine de bir planının olması gerek. Zor zamanlar içinde yedek bir plan iyi olur.

Dünyanın en tehlikeli yeri neresi sizce?

Günümüz koşullarında üzülerek söylüyorum maalesef Türkiye. Tabi ki bu sadece buraya özgü değil her ülkede tehlikeler mevcut ama son zamanlarda Türkiye çok problemli bir yer oldu. İnsanlar birbirine mesafeli davranmaya başladı. Ocu ya da bucu diye ayrılmalar oluyor. Bu da tehlikeli bir durum. Keşke her insan karşısındakinin sadece insan olduğunu hatırlasa, her şey daha kolay olur.

Yeniden yerleşik hayata geçmek zor olur mu, bunu düşünür müsünüz?

Biz şu anda maalesef kışları yerleşik hayatta yazları ise kamplarda ve seyahatler de geçiriyoruz zamanımızı. Yeterli bir bütçeye sahip olunca tamamen yerleşik hayattan kurtulmak istiyoruz. İşte o zaman dünyaya açılma vakti de gelmiş olur. Ama söylediğiniz manada hayır yerleşik hayat bize göre değil.

Gezgin olmak yersiz olmak mıdır?

Gezgin olmak yersiz olmak değildir aksine dünya gezginin evidir. Her yerde özgürce kamp yapıp kira vermeden yaşanabilir. Doğa bize kendini sunuyor zarar vermeden özgürce kullanabiliriz. Bir gezgine nerelisin diye sormak bana biraz garip geliyor. Biz dünyalıyız, dünyanın her yerinden, ulaşabildiğimiz her yerinden.

Çok ilginç hikayeleri ve maceraları ile şu anda dünyayı gezen Türk seyyahlar!

Türklere ve Türkiye’ye bakış nasıl?

Bizim milletimiz gerçekten misafirperver paylaşmayı bilen insanlar.Çoğu kamp yerinde ya da köylerde muhakkak ikramda bulunan bizimle sohbet eden sıcakkanlı insanlarımız var. Türkiye ise eşsiz güzellikleri olan sonsuz bir yer. Sadece bunun farkında olmamız gerekiyor. Bir de bunu koruyabilmek tabi.

Unutamadığınız bir anımızı anlatır mısınız?

Geçen yaz eşim ile birlikte Akdeniz turuna çıktık radar tepesi diye bilinen İztuzu Dalyan deltasını gören bir tepeye ısrarla motor ile tırmandık. Tabi bu burada söylediğimiz kadar kolay olmuyor. Ama adrenalinin en yüksek noktasını yaşadık o an diyebilirim. Ama unuttuğumuz şey ise inişin nasıl olacağı idi. Tabiri caizse resmen motor omzumuzda indik uçurumdan aşağı tam bir adrenalindi yani.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz herkese doğa ile tanışmayı bir kere bile olsa doğa ile iç içe olmalarını bir gece açık havada uyuyup iç seslerini dinlemelerini tavsiye ediyoruz doğa ile ve aşkla kalın.

Biz de sizlere teşekkür ediyor ve iyi dileklerinize katılıyoruz. Yolunuz ve bahtınız her daim açık olsun.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
27
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
3
Eh İşte
Süpper Süpper
30
Süpper
Minnoş Minnoş
21
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
18
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: