Türk Gezgin Ufuk Akkuş Sırt Çantasıyla Dünya Turunda! Onoppi Özel Röportajı!


96
61 Paylaşım, 96 Beğeni

Onoppi Media Türk gezginler altıncı röportajı!

Türk gezginler serisi…

Dünyamız… Mavi gezegenimiz. Sonsuz evrende şu ana kadar yaşanılabilir tek yer olarak bilinen ve milyarlarca insana, milyonlarca değişik canlıya ve bitkiye ev sahipliği yapan eşsiz güzellik. Binlerce yıldır üzerinde yaşanılan, her türlü hoyratça kullanılmasına rağmen tüm cömertliğini bize sunan ve her gün yeni yeni özellikleri keşfedilen ve hala bilmediğimiz birçok yönü olan gizemli gezegenimiz. Dünyamız… Ve bu dünyanın üzerinde bu dünyanın güzelliklerini görmek, yeni yeni yerler tanımak, keşfetmek, başka başka insanlarla tanışıp bütün bu güzellikleri paylaşmak için yola çıkan gezginler. Tek istedikleri daha çok yer gezmek ve ve gezdiklerini diğer insanlara anlatmak isteyen gönüllü dünya kaşifleri. Onoppi.com olarak Türk Gezginlerle yapmaya başladığımız söyleşiye devam ediyoruz. Bu yazının konuğu da Gezgin Ufuk Akkuş. Ufuk Akkuş’a gezgin olmak ve dünya ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz ve bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Röportajımıza başlamadan önce kendinizden biraz bahseder misiniz, nerede doğdunuz, işiniz?

Benimle röportaj yapmak istediğiniz için ben teşekkür ederim. Adım Ufuk Akkuş, 1977 Karabük doğumluyum. Mesleğim sigortacılık ve ben her şeyden önce işini çok seven bir sigortacıyım.

Bir sigortacı için garanti her şeydir. Siz sigortacı olmanıza karşın belirsiz bir eylem içindesiniz ve geziyorsunuz. Bize biraz gezmek, gezgin olmak ne demek alatır mısınız?

Haklısıznı Sigorta garantiyi ön planda tutan, merkezine alan bir meslek. Ama gezmek o kadar belirsiz bir eylem değil, herşeyden önce işimle gezmeyi ayrı ayrı yapabiliyorum. Gezmek gezgin olmak tamamı ile bir ruh işi. Ruhunuzun sürekli keşfetme, uzak diyarları merak etme ve oraları görme isteği ile ilgili. Herkes gezmek ister ancak, siz, gezmek için karar vermişseniz eğer bu yolda neleri feda edebileceğiniz sizi tam anlamı ile gezgin yapar.

Türk Gezginler

İlk defa gezme fikri nasıl oluştu, neden buna gerek duydunuz?

İlk defa gezme fikrimin nasıl oluştuğunu tam hatırlayamıyorum ancak Brezilya hep hayallerimin ülkesiydi ve oraya dair yaşantıları çok merak ederek yola çıkmak istedim. İlk seyahatimi de bu coğrafyaya gerçekleştirdim.

İlk geziniz Brezilya ve yakın çevreleri olmuş. Peki Türkiye’de en çok beğendiğiniz yerler nereler?

Türkiye Dünyanın her güzelliği içinde barındıran nadir ülkelerinden. Tarih, doğa ve kültür bir arada. Bir Pamukkale, bir Kapadokya, Aspendos, Efes, Milas, Nemrut, Mardin ve Kaçkarlar çok çok özel yerler. Ve ismini saymadığım çok daha önemli yerlerimiz var ve ben hepsini gezmek istiyorum. Defelarca ve defalarca gezmek istiyorum.

Öncelikle ülkemiz özelinde ancak dünya genelinde bir soru soracak olsak ve desek ki Ufuk Akkuş Dünya hakkında neler düşünüyor, Ufuk Akkuş’a göre insan oğlu dünyayı hakkediyor mu?

İnsanoğlunun dünyayı hak etmesinden daha önemli düşünmemiz gereken şu var ki; insanoğlunun dünyaya ihtiyacı var. Alacağımız her nefeste bize bahşedilen bu oksijene, yaratılan bu mükemmelliğe ihtiyacımız var. Suyun bir damlasına ve bir bitkinin en ufak dalına ihtiyacımız var. Mozambik’te bir kova su için 2 km yol yürüyüp o suyu yine başımın üzerinde taşıyan ben bunu en iyi deneyimleyenlerdenim.

Bireysel anlamda dünya için neler yapılabilir peki?

Bireysel anlamda ben özellikle suyun tasarruflu kullanılması ilk sırada olmak üzere, elektriğin tasarruflu kullanılması ilk aklıma gelenlerdir ve uygulamaya çalışırım. Çevre temizliği, ağaca duyulan önem ve dikkat bireysel anlamda çok kolay yapılabilecek şeylerdir.

Gezgin biri olarak insanlar arasına sınır konulabilir mi (ülke sınırları insanları bağlıyor mu)?

Ben sınırların kalkması taraftarıyım. Bu dünya hepimizin ve herkes bu dünyayı istediği gibi keşfedebilmeli.

Gezerken nelere dikkat ederseniz kişisel olarak güvenlik vs?

Elbette güvenlik önemlidir dikkatte ederim ama her zaman risk vardır. Risk almazsanız bazı güzellikleri kaçırırsınız. Gezgin olmak, bilmediğiniz yerlere,tanımadığınız coğrafyalara gitmek ve oraların yerlileriyle diyaloga girmek, konuşmak, birşeyler paylaşmak evet riskli ama bu kesinlikle alınabilir bir risk. Çünkü siz zarar vermezseniz kimsesize zarar vermez. Önce karşılıklı saygı ve diyalog.

Dünyanın en tehlikeli yeri neresi sizce?

Dünyanın en tehlikeli yeri sorusunu hiç düşünmemiştim. Ama bir cevap verecek olursam aklıma ilk gelen insan oluyor ve biraz beni düşündürüyor. Ama şu bölge diyeceğim bir yer yok.

Dünyanın en çok hangi bölgesine ve ülkesine gitmeyi seviyorsunuz neden?

En son üç ay Afrika’da kaldım ve toplam 9 ülke gezdim bu kıtada. Afrika’ya ilk gidişim değildi. Bu bölgeyi seviyorum. Sanırım en çok Afrika etkiliyor beni ve ben tüm riski ile kültürü ve rengarenk kişilikleri ile, vahşi yaşamı da içine katarsak doğası ile Afrika’da olmayı seviyorum.

Afrika’dan bahseder misiniz biraz, insanlar, doğa, kültür gibi?

Afrika bir çok acı görmüş yaşamış ama hiçbir zaman gülümsemeleri yüzlerinden eksik olmamış insanların kıtası. Ufak şeylerle mutlu olmayı biliyorlar. Göz göze geldiğimde bu insanlarla kurabildiğim sevgi beni etkiliyor. Vahşi yaşam alanları ve kültürleri de çok kendilerine özel. En çokta aileye verdikleri değer çok çok özel. Hiç bilmediğim bir Afrika ile karşılaştım her defasında, işte sanırım beni buraya çeken de budur bu kıtada. 

Peki Afrika’dan başka bir gizemler diyarı Hindistan’a geçersek, Hindistan gerçekten söylendiği gibi egzotik bir yer mi, Hindistan’ı nasıl anlatırsınız?

Hindistan’ı tanımlamak çok çok zor. Görmek gerekir. Ancak hissettiğim duyguları belki ifade edebilirim. Sanki Hindistan insanlığın başlangıcından bugüne bir yansıma. Tarih, kültür ve inanç yönü en çok bu hissi veriyor bana.

Yeniden yerleşik hayata geçmek zor olur mu, bunu düşünür müsünüz?

Bir defa alışmışsanız dünyanın bu coğrafyalarına ve ruhunuz bir gezginse her zaman yollardasınız. Biryerlere yerleşseniz bile o ruh sizi hep gezmeye ve farklı coğrafyalar görmeye yöneltir.

Gezgin olmak yersiz olmak mıdır?

Ben hiç öyle bakmadım çünkü bu dünya bizim ve biz bu dünyanın her noktasına aitiz.

Peki sizin gittiğiniz ülkelerde değişik coğrafyalarda Türklere ve Türkiye’ye bakış nasıl?

Bölgesine göre değişiyor bu sorunun cevabı. Türkiye’yi ve Türkleri bilen seven ülkeler de var, hiç bilmeyen ülkeler de var, ya da hiç sevmeyen önyargılı bakan insanlar da var. Bu konu biraz politik ve tarihi derin hesaplaşmalarla ilgili olabiliyor. Gezilen yerlerden ziyade yaşanılan olaylarla ilgili bir düşünce var insanların aklında.

Peki sizden dünya ülkelerini ve bilinmeyen yerleri gezen biri olarak unutamadığınız bir anınızı anlatmanızı istesek?

En zor sorulardan bir tanesi buydu işte. Çünkü bir çok anım var her gittiğim yerle ilgili ve hepsinin de yeri farklıdır. Bostwana’da, Okavango deltası safarisinde, doğanın içinde, çadırımın yanından geçen zebraların koşarken ki ayak sesleri, fillerin bağırmaları ve doğanın bizzat içinde olmak onlarca anıdan bir tanesidir. En çok orada heyecanlandığımı hissettim. Etrafımda bir aslanın olabileceği ya da başka vahşi hayvanların olabileceği düşüncesi ile sabaha kadar birbirinden farklı senaryolar kurdum. En güzel anılarım hep gece doğanın içinde uyuduğum zamanlardadır. Meksika’da kelebek göçünü izlemek için gittiğim, bir Meksikalı’nın yardımı ile  gizlice ve kaçak kaldığım dağlık bölgede milyonlarca kelebek içinde uyandığım sabah çok çok özeldir.

Milyonlarca kelebek içinde uyanmak… Gerçekten çok özel olmalı. Peki bize son olarak neler söylemek istersiniz?

Gezmek, gezgin olmak çok zor değil. Yeterki insan istesin ve hem dünyayı hem kendini tanımak istesin. Bende bunu yapıyorum, geziyorum ve tanıyorum. Bu kadar. Bende böyle güzel bir söyleşi imkanı verdiğiniz için Onoppi ailesine teşekkürlerimi sunarım. Yolda kalın…

Türk gezginler serisi yeni gezginlerle devam edecektir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: