Türk Bilim Kadını Avrupa’da İlk Yapay Kalp Naklini Gerçekleştirdi ve Victress Ödülünü Kazandı!


121
72 Paylaşım, 121 Beğeni

Türk kadınlarının başarısını bu sayfalardan çokça duydunuz! Bugün yine göğsümüzü kabartan bir haberimiz var. Evet, Türk bilim Kadını Dr. Dilek Gürsoy Avrupa’da ilk yapay kalp naklini gerçekleştirdi.

Cerrah Dilek Gürsoy ve Almanya macerası!

23 Nisan’da gelecek planlarıyla ile ilgili sorulan soruya Köln Üniversitesinde Tıp okuyup Alman vatandaşı olmak istiyorum diyen bir kız çocuğumuz vardı, hatırladınız mı?  Bu cevaba karşı uzun uzadıya konuşmaya gerek yok aslında. Sorun eğitim sistemimiz ve akademiye verdiğimiz önem… Bunları sorgulamadık bile. Bazılarımız eleştirdik bazılarımız destek olduk, bazılarımız ise görmezden geldik. Genç kızın bu isteği ne anlama geliyordu? Almanya’da tıp okumak ve daha ilginci de Alman Vatandaşı olmak… Çok kişi var etrafımızda Almanya Üniversitelerinden mezun olmuş ama Alman vatandaşı değil, peki şimdi neden böyle bir istek ortaya çıkmış olabilir ki?

Bunun cevabını Cerrah Dilek Gürsoy veriyor. Ordulu bir ailenin Almanya’da dünyaya gelen kızları Dr. Dilek Gürsoy 42 yaşında ama başarılı ameliyatları ile Avrupa’nın sayılı doktorlarından. Tartışmasız eğitim almış ve aldığı bu eğitim meslek hayatında da özgürce desteklenmiş bir doktor o. Bilhassa yapay kalp cerrahisi konusunda uzman ve Avrupa’da ilk ve tek kadın doktorumuz. Hindistan ve Türkiye’de de önemli kalp ameliyatlarında yer almış Angele Merkel’in övgüsünü ve desteğini almış birisi. Şu anda da Siegburg’da Helios Kliniğinde Yapay Kalp Nakli Bölümü Başhekimi…

Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülünü Kazandı!

Dilek Gürsoy Almanya’nın en değerli ve saygın ödüllerinden olan Victress Ödülü’ne layık görüldü. Başkent Berlin’de düzenlenen ödül töreninde konuşan Gürsoy, yeniliklere açık olduğunu ve bu alandaki çalışmalarında her geçen gün yeni şeyler keşfettiğini söyledi. Gürsoy konuşmasının devamında, “Bana verilen bu ödül, yapay kalp ve organ nakliyle ilgili çalışmalarımı ve vizyonlarımı daha çok geniş kitlere ulaştırmamı sağlıyor. Bu da beni ağır hastalarım, özellikle kalp nakli bekleyenler adına çok daha mutlu ediyor. Bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor. Bütün genç kadın doktor adaylarımızın titizlik ve estetik gerektiren cerrahi bölümünü tercih etmelerini isterim. Desteklerimden emin olabilirler,” diye devam etti.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
24
Koptum
Thug Life Thug Life
3
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
30
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
18
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
15
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: