Trt 1 dizisinden Santrancı Urefa oyunu! Yılanlı Dama’nın gizemi nedir?


93
55 Paylaşım, 93 Beğeni

Uzun zamandır ekranlarda görmeyi özlediğimiz bir sahneyle karşılaştık TRT ekranlarında.  Dükkanı yandığı için dara düşmüş bir esnaf vardı. Bu çok alışık olduğumuz bir görüntü diye düşünebilirsiniz. Ama asıl güzellik ve toplum olma bilinci bundan sonraki hikayede… Sahibinin haberi olmaksızın dükkanı eski halinden daha iyi bir hale getirmek güzel bir hikaye… Çocuğu, genci, yaşlısıyla hep birlikte çalışan mahalleli.

Hem de öyle bir keyifle çalışıyorlar ki yanlarında olup işin bir ucundan sizin tutasınız gelir. Bu şu demek; İçimizden bir hikayeyi yönetmen çok güzel bize yansıtmış…

Santrancı Urefa: Yılanlı Dama

Vuslat’ın özel bir dizi olması bu konudan kaynaklanıyor. Halk arasında Yılanlı Dama olarak da bilinen İbn-i Arabi tarafından tasavvuf yolunu talebelerine öğretmek için geliştirilmiş bir oyundur bu. Bu felsefe diziye çok şey katıp değerini arttırır. Kuru pragmatik bir tebliğcilik dizinin ritmini ve değerini düşürür. Vuslat bu hataya düşmeyecek gibi duruyor.

Antikacı Baba’nın Mekanı (Mehmet Özgür)

Vuslat’ın senaristi Betül Yağsağan , yönetmeni ise Barış Yöş.   Yapımcılığını A23 Medya’nın yaptığı, başrollerde Devrim Özkan, Mehmet Özgür ve Kadir Doğulu’nun birlikte yer aldığı ve birçok değerli oyuncunun da aralarında bulunduğu Vuslat dizisi, namı diğer dantelli dizi. Mahalle atmosferinin en güzel verildiği mekanlardan biri olan Kadırga doğru bir tercih olmuş.

Atmosfer etkileyici ve kumandaya hitap ediyor!

Vuslat hikayesi ve karakterleriyle mahalle atmosferini iyi yakalamış görünüyor. Hani şu zengini fakiriyle birlik olan dertlisiyle sevgisiyle  hemhal olan türden bir mahalle burası. Umarım bu havası hiç bozulmaz. Mehmet Özgür dizide Salih Baba karakteriyle  Muhyiddin İbn-i Arabi’nin tasavvuf yolunda öğrencileri için geliştirdiği Ariflerin Satrancıyla bilinmezlere doğru yol alıyor.

Dizide bir de meczup var Erdem Akakçe yani Abdullah, olur olmaz herkesin karşısına çıkıyor.  Birileri ona deli deyip dursun aslında gerçek arif o gibi duruyor gelecek hikayelerde. Zengin evin asi kızı Sultan’ın her şeye rağmen kedileri unutmadığını görüyoruz… Küçük detaylar içinde bin bir güzelliği barındırıyor dizi.

İyi  insanların varlığını hatırlamak bile insana huzur veriyor. Sanki kış yaşarken bahar rüzgarı esmiş de etrafı hanımeli kokuları sarmış gibi.

Görünen o ki otopark yeri için bile birbirine bıçakla saldıran komşuların olduğu bir dünyadan, yardımlaşma ve sevgiyi hatırlatan bir dünyaya geçişi sağlayacak bir dizi Vuslat! Çocuklarımıza böyle komşuluklar da var demek en azından ekranlardan da olsa gösterebilmek güzel bir durum. Reyting olarak da ilk beşte olan Vuslat dramatik hikayesini karakterler üzerinden alıp olaylara yönlendirdiği zaman daha da başarılı olacaktır.

Keşke her yapılan işte çocuklarımızın da ekran başında olabileceğini düşünebilsek.  Bu dizide hiç mi kötü yan yok  demeyin. Güzelliklerle başladık güzellikle bitirelim derim. Bir kere olsun kusurları görmezden gelelim bakalım, hayatımızda hangi renk çiçekler açıyor.

Vuslat Fragmanı!

Sosyal medyada Vuslat için paylaşılan özel videolar!

https://twitter.com/yla_eminli/status/1090611022191308801

Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
15
Koptum
Thug Life Thug Life
24
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
21
Eh İşte
Süpper Süpper
18
Süpper
Minnoş Minnoş
9
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
6
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: