Titanik ile ilgili ilginç gerçekler! Titanic tekrar denizlere mi iniyor?


93
1 Yorum, 55 Paylaşım, 93 Beğeni

’in hikayesinden etkilenmeyen yoktur. Nasıl yapıldığından tutun batışına kadar geçen bir süreyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

1.Efsane Gemi Titanik Denizlere Dönüyor!

Efsanevi İngiliz yolcu gemisi  Titanik 15 Nisan 1912’de Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde beklenmedik bir şekilde batmıştı. En büyük deniz kazalarından biri olarak tarihe adını yazdıran Titanik muhteşem bir şekilde geri dönüyor. Aslına uygun olarak inşa edilen Titanik 2’nin 2022’de sefere çıkması bekleniyor.

2. Dünyayı Dolaşacak

Blue Star Line Şirketi’nin yapımını üstlendiği Titanik 2 2435 yolcu kapasiteli ve 835 kamaralı olacak. O da Titanik gibi İngiltere’nin Southamton limanıyla New York arasında sefer yapacak bunun yanı sıra dünyayı da dolaşacaktır.

3. Türk Hamamı

Batan Titanik gemisinde Bir yüzme havuzu, bir spor salonu ve bir tane de Türk Hamamı bulunuyordu.

4. Geminin kaptanının son sözleri nelerdi?

“İşinizi çok iyi yaptınız, buraya kadarmış. Denizin kuralını bilirsiniz, herkes kendisinden sorumludur. Şu an itibariyle kendinizden sorumlusunuz, Tanrı sizi korusun.”

5.  Yapımında kaç kişi çalıştı?

Kuzey İrlanda’nın Belfast kentinde inşa edilen geminin yapımında toplam 17 bin kişi çalıştı. Bunların 246 kişisi yaralandı 2 işçi ise hayatını kaybetti.

6. Titanik kaç ton kömür yakıyordu?

Titanik gemisi sadece bir günde 600 ton kömür yakıyordu. Bu yakma işlemi için 176 kişilik bir işçi grubu kömürü ocaklara taşıyordu. Yanan kömürlerin külleri ise bir gün de 100 tona yakın bir rakamdı.

7. Gözcünün ilk sözleri nelerdi?

Geminin batma nedeni olarak söylenen buzdağını gözcü Frederick Fleet gördü ve ilk sözleri “Buzdağı! Tam karşımızda!” oldu. Gözcü bu kazada kurtulanlar arasındaydı. Buzdağının göründüğü an ile  geminin çarpışması 37 saniye sonra olmuştu.

8. Sadece film sahnesi değil!

Müzisyenler birinci sınıf yolcuları yemeğe “The Roast Beef of Old England” şarkısıyla çağırmıştı. Geminin batmaya başlamasıyla birlikte insanların kurtarma botlarına hücum etmemesi için kaptanın emriyle insanları rahatlatmak için müzisyenler geminin son anına kadar çalmaya devam etti.  Ve tamamı hayatını kaybetti.

9. Falcı öleceğini bilmişti!

Titanik seyahati öncesinde falcıya giden Doktor William Edward Minnahan bir gemi seyahati sırasında geminin batacağını ve öleceğini öğrenmişti.

10. Titanik hemen battı mı?

Titanik su almaya başlayınca öncelikle büyük olması sebebiyle gövdesi ikiye ayrıldı ve daha sonra battı bu da süreci hızlandırmış oldu.

11. Cankurtaran botları neden yeterli değildi?

Geminin yeterli alana sahip olmasına rağmen yeterince kurtarma botu yoktu. Olana da daha az kapasitede insan binmişti. Bu da birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu.

12. Fırıncı nasıl kurtuldu?

Filikalara aç kalmamaları için yiyecek yerleştirmeye çalışan geminin fırıncısı kendisi için bir filika bulamamıştı. Gemi batana kadar gemide kalıp son anlarını viski içerek geçiren fırıncı. Denizde buz gibi suyu kanındaki alkol sayesinde hissetmedi ve saatlerce bir filikaya tutunarak okyanusun soğuk sularında kalarak kurtarılmayı bekledi.  Ve sonunda kurtarılanlar arasında o da vardı.

13. Aslında batma sebebi neydi?

Her türlü lüks ve eğlenceyi içinde barındıran gemi adeta batmak için dizayn edilmişti. Tasarımında yapılan hatalar ve gemi batarken yapılan yanlışlıklar çok fazla insanın hayatına mal oldu.

14. Nazar mı değdi?

Devasa büyüklükteki gemi iki futbol sahası büyüklüğünde insanların o zamana kadar görüp görebileceği en büyük gemiydi. Kimileri balayı, kimileri macera, kimileri ise gösteriş için oradaydı. Hepsini bekleyen son ne yazık ki gerçekleşti. İnsan düşünmeden edemiyor acaba gemiye nazar mı değdi?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
22
Koptum
Thug Life Thug Life
31
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
12
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ne büyük facia. batmaz denilen gemi bir buz kütlesiyle battı. ibret alınması gereken birolay.

mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: