Test Amaçlı Uzaya Hayvan Gönderildiğini Biliyor Musunuz? Peki Uzaya Gönderilen Hayvanlara Ne Oldu?


120
1 Yorum, 72 Paylaşım, 120 Beğeni

Kobay Hayvanlar

İnsanoğlu var olduğu günden beri ulaşılmazın peşinde olmayı sevmiştir. Ulaşılmaz olana ulaşmak için elinden geleni yapmış, bu uğurda uzun çalışmalar yapmış, günlerini gecelerine katmıştır. Kimi zaman başarılı olmuş kimi zaman da bu başarının gerçekleşmesi yıllar almıştır. İnsanoğlu her zaman gökyüzüyle, uzayla, uzaydaki cisimlerle yakından ilgilenmiş, bu konuları hep merak etmiştir. Öyle ki tarihin çok eski zamanlarında bile bu konulara kafa yoran insanlar, rasathaneler kurmuş, yıldızların, gök cisimlerinin yerlerini konumlarını ölçmeye çalışmışlardır. Kimi zamanda dünyada yaptıkları eserlere bu gök cisimlerinin figürlerini resmetmişlerdir. Yakın zamana gelene kadar uzayla sadece gözlem olarak ilgilenen insanoğlu yakın tarihle birlikte uzaya gitme çalışmalarına başlamıştır. Tabi bunun tedbirini alarak ve insana zarar gelmesinin önüne geçmeye çalışarak. Bu çalışmalar her ne kadar zaman zaman insanoğlunun hayatıyla sonlanmış olsa da bu çalışmalar her geçen gün artarak devam etmektedir.

İnsanoğlu uzay çalışmalarında ilk olarak hayvanları kullanmışlardır. Yani kobay hayvanları… İnsana zarar gelmesini önlemek için değişik hayvanları geliştirdikleri araçların içine koyarak uzaya göndermişlerdir. Şimdi gelin insanlardan önce uzaya gitme şansına erişmiş 13 hayvana göz atalım

Sinekler

Sakın şaşırmayın. Evet uzaya ilk çıkan hayvan bir sinektir. Meyve sinekleri. Sene 1947. Atmosferde 109 km’ye kadar yükselerek 100 km olarak belirlenen uzay sınırını aşmışlardır. Uzaya giden bu meyve sinekleri ölmeden yere dönmeyi başarmışlardır.

Maymunlar ve Şempanzeler

Uzaya ilk çıkan maymun bir Hint Şebeğidir. Albert II isimli bu maymun 1949 yılında yani sineklerden tam iki yıl sonra 134 km yukarıya çıkarak hayvan astronotlar kervanına katılmışlardır. Fakat ne yazık ki paraşütte sorun çıkınca maymun iniş esnasında ölmüştür. 1949-1950 arasında birçok maymun uzaya çıkmış ve ne yazık ki bunların 3’te 2’si ölmüştür. 1958 yılında adı Gordo olan minik bir Sincap Maymunu uzayın bir diğer ziyaretçisi olmuştur. Gordo’dan uçuş esnasında alınan veriler onun inanılmaz bir dayanıklılığa sahip olduğunu göstermiştir. Gordo kalkış esnasındaki 10G’ye dayanmakla kalmamış atmosfere saatte 16.000 km’lik giriş esnasında ortaya çıkan 40G’ye de dayanmıştır. Ancak bütün bu zorluklara dayanan bu maymun basit bir paraşüt hatası nedeniyle ölmüştür. Normal bir insan için 10G ölümcül risk taşır. Yani 40G’ye maruz kalırsanız muhtemelen feleğiniz şaşar.

Köpekler

1951 yılında uzaya köpek göndermeler başlamıştır. Sovyetler tarafından gönderilen Tsygan ve Dezik adlı köpekler uzaya giden ve canlı şekilde kurtulan ilk memeliler olmuşlardır Sovyet Sputnik 2 (tarihte yörüngeye oturmuş ikinci uzay aracı) Laika isimli bir köpek taşıyordu. 1957 yılında Laika bir uzay aracı ile Dünya etrafında bir yörüngeye gönderilen ilk hayvan oldu. Laika uçuş esnasında ölmüştür. Zaten Sovyetler Birliği onun yaşamasını beklemiyordu çünkü uzay aracını yörüngeden Dünya’ya getirecek teknoloji henüz geliştirilmemişti. Yine 1959’da Sovyetler iki köpeği 212 km’ye çıkardı. 1960 yılında Sovyetler tarafından gönderilen köpekler Belka ve Strelka Dünya etrafında bir yörüngede dolanıp sağ salim yere dönen ilk canlılar oldular. 1966 yılında Sovyetlerin uzaya gönderdiği iki köpek (Veterok ve Ugolyok) 22 gün uzayda kaldıktan sonra sorunsuz bir şekilde yere ulaştılar. Uzayda geçirilen bu süre rekoru insanlar tarafından ancak 1974 yılında kırılabilmiştir.

Gine Domuzu

1961 yılında Sovyetler Birliği uzaya ilk kez Kobay olarak (Gine domuzu) göndermiş ve bunlar sağ salim geri dönmüştür.

Kedi

1963 yılında uzaya ilk kez bir kedi gönderilmiştir. Felix isimli kedi yere tekrar sağ salim ulaşmıştır.

Kaplumbağalar

Kara kaplumbağaları Sovyetler Birliği tarafından ilk kez 1968’de uzaya gönderilmiştir. Kobay hayvanların en önemlilerinden Kaplumbağalar 1975 yılında 90.5 gün uzayda kalarak uzayda en uzun süre kalan hayvan rekorunun da sahibi olmuştur.

Örümcekler

Uzayın ilk örümcekleri 1973 yılında uzaya gönderilen Arabella ve Anita isimli iki örümcektir. Bu örümceklerden Arabella yörüngede ilk örümcek ağını örerek tarihe geçmiştir.

İlk uzay annesi ve ilk uzay çocukları

Uzayda ilk doğum yapan Dünyalı ile ise Ruslar tarafından uzaya gönderilen hamam böceği olmuştur. 33 yavruyu uzayda doğurarak uzay ortamında doğum yapan ilk Dünyalı canlı olmuştur.

Doğuştan radyasyon kalkanına sahip Su Ayıları

Sırada ondan öğrenecek çok şeyimizin olduğu inanılmaz bir dost var. Su ayıları 2007’de Avrupa Uzay Ajansı’nın FOTON-M3 görevi ile uzaya çıkmakla kalmamış 10 gün boyunca hiçbir dış koruma olmadan açık uzayda hayatta kalmayı da başarmıştır.

Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız: https://onoppi.com


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: