Tarihte Bu Hafta 4-10 Mart! Onoppi Özel Video! Çok İlginç ve Gündem Yaratan Olaylar!


101
77 Paylaşım, 101 Beğeni

Tarih yapanların değil yazanların sanatıdır…

Gelin tarihte bu hafta bölümümüzde geçmiş zamanda bu hafta ne gariplikler yaşanmış hep birlikte bakalım.

Tarım eğitimi 1942’de çok hızlıymış.

  • Mart ayının 5’i 1942 yılında bugün milli eğitim bakanlığına bağlı okul bahçelerine patates, yerelması, fasulye gibi sebzeler dikilmeye başladı. Sebebi nedir diye sormayın bilmiyoruz.
  • Mart ayının 5’i 1969’da Balıkesir İline bağlı Akbaşlak köyü muhtarı önemli bir karar aldı. Muhtar “aminli düğün tüzüğü” adını verdiği bir bildiri hazırladı ve mevlit okutmayan damatlara ceza kesileceğini açıkladı.
  • Mart ayının 7’si 1950 yılında bugün neler olduğuna bakacak olursak çok önemli bir gelişmeyle karşılaşıyoruz. Günümüzde de pek bir revaçta olan milletvekilliği o günlerde de aynıymış ki yalnız Elazığ’dan 600 kişi aday olmuş.

Taksim Camii kaç kere daha karşımıza gelecek acaba?

  • Yine aynı tarihte bu sefer ta o günlerden polemik konusu olmaya başlayan Taksim Camii ile ilgili bir haberle karşılaşıyoruz. 7 Mart 1979 tarihinde İstanbul’da Taksim Meydanı’na Sular İdaresi’nin bulunduğu yere cami yapılması için “Taksim Camii Şerifi ve Külliyesini yaptırma ve Yaşatma Derneği” kuruldu.
  • 8 Mart 1954 tarihinde dönemin İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay önemli bir basın açıklaması yaparak Mecidiyeköy-Yenikapı arasındaki metronun temelinin Nisan’da atılacağını söylemiş. Nisan 1954 tarihinde temelinin atılacağı vaddedilen Yenikapı Mecidiyeköy metro hattının temeli tahmin edeceğiniz gibi bu tarihte atılmadı. Sonraki yılda atılmadı, sonraki yılda atılmadı. Hatta sonraki 10 yıllar boyu atılmadı.
  • 8 Mart günü bir başka ilginç olay yaşandı ülkemizde. Ama bu sefer takvimler 1971 yılını gösteriyordu. 8 Mart 1971 yılında Antakya’nın içme suyu kaynağına fare zehri konulduğu yolundaki ihbar üzerine Emniyet gece yarısı kent sakinlerine “su içmemeleri” çağrısında bulundu. Bir şehrin şebeke suyunu zehirleyecek kadar fare zehri oldukça fazla olsa gerek.

Vehbi Koç’un naaşı çalındı!

  • Yine 8 Mart günü bir başka şaşkınlık veren gelişmeye tanık oldu tarihler. 8 Mart 1997 yılında Vehbi Koç’un mezarından çalınan naaşı, ZincirlikuyuMezarlığında boş bir mezarda bulundu ve çalanlar yakalandı. Bir naaş neden çalınır kocaman bir soru olarak akıllara takılı kaldı.
  • 9 Mart 1796tarihinde bu sefer uzaklardan bir haber geldi. Fransız kralı meşhur Napolyon Bonapart ile Josephine evlendi. Ne diyelim saadetler olsun efendim.
  • 9 Mart 1945 yılı ülkemiz için çok önemli bir gelişmeye tanıklık etti. Bu tarihte Filistin’den gelen 36 bin diş fırçası halkımızın kullanması için piyasaya sürüldü.
  • 10 Mart 1876 tarihi tüm insanlığın hayatını derinden etkileyen bir gelişmeye şahit oldu. Artık onsuz olamayacağımız, hayatımızın olmazsa olmazı, elimiz ayağımız, gözümüz kulağımız olan bir icat tüm sevecenliği ile bize merhaba dedi. 10 Mart 1876 tarihinde GrahamBell ile yardımcısı Watson, ilk telefon görüşmesini yaptılar ve telefon denen mucizevi alet hayatımıza girdi.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
15
Koptum
Thug Life Thug Life
24
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
22
Eh İşte
Süpper Süpper
18
Süpper
Minnoş Minnoş
9
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
6
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: