Tarihin Seyrini Değiştiren Kahraman Türk Kadınları!


68
2 Yorum, 33 Paylaşım, 68 Beğeni

Tarihten günümüze Türk kadınlarının her zaman kahramanlıklarını görmek mümkün.  Kiminin adı günümüze kadar gelmiş kimi ise gizli kahramanlar olarak hayata gözlerini yummuş. Biz biliyoruz ki adını andıklarımızdan çok daha fazla adını bilmediklerimiz vardır. Türk kadınları bir destandır yeryüzünde, yeri gelir savaşır yeri gelir ninni söyler. Onlar her zaman nerede olursa olsun hep “ana”dır.

1.   Meryem Atmaca

Meryem Atmaca, Rusların elinde bulunan 1800 Türk askerini babasından kalan 10 bin altınını vererek kurtaran Kahraman Türk  kadınıdır. Zengin bir ailenin kızı olan Meryem Atmaca tüm varlığını vatan evlatları için feda ederek ömrünün sonunu fakir biri olarak geçirmiştir.

2.   Halime Çavuş

Kastamonu’da doğmuştur. Ailesinin gitmemesi konusundaki ısrarlarına rağmen onları dinlememiş ve düşmanla savaşmıştır. Uzun yıllar Halim Çavuş olarak bilinmiştir. Kurtuluş savaşına giderken erkek kılığına girer. Erkek gibi saçını kazıtır ve erkek gibi traş olur. Kimse onun kadın olduğunu anlamaz. Bir keresinde İnebolu‘da cepheye mermi taşırken Mustafa Kemal’le karşılaşır ve onun kim olduğundan dahi habersizdir. Mustafa Kemal Paşa ona “Sen üşümüyor musun böyle?” diye sorunca verdiği cevap gönüllere taht kurar. “Bey 100 bin kişi kurtulacak, ben öleceğimde ne olacak.”

3.   Hafız Selman İzbeli

Kurtuluş Savaşı sonrası kadınları bir araya toplamış, asker için fanila, çorap v.b ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıp cepheye göndertmiştir. Varlıklı bir ailenin kızıdır. Kendisine milletvekilliği dahi teklif edilmiş fakat bu görevi kabul etmemiştir.

4.   Tayyar Rahime

Adanalı olan Rahime Hanım cephe gerisinde kundakçılık ve keşif yapmakla görevliydi. Bir çok kez yılgınlığa düşmüş askeri tek başına motive edip gayret göstermiştir. Fransızlarla girilen bir çatışmada iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştur.

5.   Hayme Hatun

Türk kadınları için bir simge olan Hayme Hatun’un oğullarına öğütleri asırlarca devlet adamlarının yol haritası olmuştur. “Devlet Ana” onun lakabıdır. Rivayete göre bir dönem Kayılar’ın başına geçip devleti de yönetmiştir.

6.   Hüma Sultan

Orta Çağ’ın kapanıp Yeni Çağ’ın başlamasına vesile olan Fatih Sultan Mehmet’in annesidir. İstanbul gibi bir şehri alan Komutanın annesi olmak tarihte güzel anılmak için yeterli bir sebeptir.

7.   Nene Hatun

Türk kadınını en iyi yansıtan kadın kahramanlarındandır. Onun nezdinde adını bilmediğimiz daha nicelerini hürmetle selamlıyoruz. Nene Hatun Erzurum’da Ruslara karşı direnen kahraman bir Türk kadınıdır. Düşman vatan topraklarına girince hiç tereddüt etmeden 3 aylık bebeğini geride bırakıp “Evladım anasız yaşayabilir ama vatansız yaşayamaz” demiştir.1952 yılında “3. Ordu’nun Nenesi” ünvanını almıştır.

8.   Altuncan Hatun

Selçuklu Devleti’nin kuruluş aşamasında Tuğrul Bey’e karşı yapılan isyanı bastıran Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun ilk sultanı Altuncan Hatun olmasaydı belki de Selçuklu devleti yıkılacaktı.  Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Alpaslan’nın büyük zaferi yaşanmayacak ve tarih farklı şekilde yazılacaktı.

9.   Zübeyde Hanım

Türk tarihine yeni bir yön veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesidir. Yetiştirdiği evlat sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş ve Türkler Anadolu topraklarında var olmaya devam etmiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
16
Koptum
Thug Life Thug Life
25
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
22
Eh İşte
Süpper Süpper
21
Süpper
Minnoş Minnoş
10
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
6
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geri bildirim: Onoppi |
mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: