Tarihe Geçmiş İnsanların Ölmeden Önceki Son Sözleri!


71
39 Paylaşım, 71 Beğeni

Ünlülerin son sözleri:

Ölüm anının geldiğinde insanın nasıl davranacağı hep merak edilmiştir. Bu zor anda insan neye bakar, hangi konuda düşünür, yanındakilerden bir şey mi ister, yoksa vasiyetini mi açıklar, ya da ölümden korktuğunu mu söyler? Bilinmez bu. O ölüm anı gelmeden de ne söylenirse söylensin boştur. Çünkü bu anın sözü önceden planlanmaz, planlansa da bu plana uyulmaz. Peki o halde gelin tarihte adı büyük harflerle yazılan insanların ölmeden önceki son sözleri nelermiş birlikte bakalım.

1- Albert Einstein:

Nobel Fizik ödülü sahibi Yahudi asıllı Alman fizik adamıdır. Teorik Fizik dalındaki buluşları ile ünlüdür. Bu ünlü bilim insanının ölmeden önceki son sözleri “Ben görevimi burada bitiriyorum.” Olmuştur.

2- Charles:

İngiltere kralı 2. Charles ölüm döşeğindeyken yanında bulunanlara bakıp üzgün bir şekilde şu cümleyi mırıldanır. “Ölümüm çok uzun sürdü, umarım beni affedersiniz.”

3- Deniz Gezmiş:

Halen birçok kişi için sembol isimlerden biri olan ve yaşadığı süredeki mücadeleci tavrıyla tanınan Deniz gezmiş idam sehpasına yürürken “Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun Emperyalizm!” diye seslenmiştir.

4- Peyami Safa:

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Peyami safa’nın ölüm anında “İşte bu fena,” diye söylendiği ifade ediliyor.

5- Benito Mussolini:

Bir dönemin eli kanlı liderlerinden İtalyan faşizminin kurucusu Mussolini kendisini idam edecek askerlere, “Beni göğsümden vurun” diyerek ölüme gitmiştir.

6- Ludwig Van Beethoven:

Ünlü Alman piyanist ve besteci Beethoven yaşamdan ölüme gidilen o ince zamanda “Artık komedi bitti” diyerek gözlerini dünyaya kapatmıştır.

7- Cemal Nadir:

Çağdaş Türk karikatür sanatının öncüsü Cemal Nadir Güler, girdiği komadan kurtulamayarak 27 Şubat 1947’de İstanbul’ da ölmüştür. Ölmeden hemen önce “İyi olsam, terliklerimi giysem, şu odada dolaşsam, şu köşeye geçsem, resimlerimi yapsam…” diye söylenmiştir.

8- Charlie Chaplin:

Yarattığı Şarlo karakteriyle ünlenen İngiliz yönetmen, oyuncu ve müzik sanatçısıdır. Ölmeden hemen önce kendisiyle konuşan bir papazın Tanrı ruhunu affetsin demesi üzerine, “Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı.” Diyerek cevap vermiş ve sonrasında ise ölmüştür.

9- Winston Churchill:

Dünya savaşında Çanakkale’yi geçmeyikafasına koyan ancak umduğunu bulamayan ünlü İngiliz politikacı Churchill ölmeden önce etrafını saranlara “Her şeyden öyle sıkıldım ki…” diyerek ölüme gitmiştir.

10- Anton Çehov:

Rus oyun ve kısa öykü yazarı Çehov “Çok zamandır şampanya içmemiştim” diyerek son nefesini vermiştir.

11- Ernesto Che Guevara:

Devrimci ve mücadeleci kişiliğiyle bir dönemin kahramanı olan Guevara idam edilirken kendini vuracaklara “Vur korkak herif, sonuçta sadece bir adam öldüreceksin.” Diye bağırmıştır.

12- Johann Wolfgang von Goethe:

Alman edebiyatçı, politikacı, ressam ve doğabilimcidir. Ölmeden hemen önce “Biraz daha ışık.” Dediği ve böyle öldüğü söylenir.

13- Nikolay Vasilyeviç Gogol:

Ukrayna asıllı Rus roman ve oyun yazarıdır. En çok tanınan eseri Ölü Canlar olan Gogol ölmeden hemen önce “Bir merdiven, çabuk bir merdiven getirin,” diyerek ölmüştür.

14- Victor Hugo:

En büyük ve ünlü Fransız yazarlardan biri kabul edilen Victor Hugo’nun ölmeden hemen önceki son sözleri “Siyah bir ışık görüyorum,” olmuştur.

15- Kant:

Alman felsefesinin kurucu isimlerinden biri olan ve felsefe tarihini kendisinden sonraki dönemin belirleyicisi olarak etkileyen Kant ölürken “İşte bu iyi,” diyerek son nefesini vermiştir.

16- Karl Marx:

19. yüzyılda yaşamış Alman filozof, politik ekonomisttir. Ölmeden önce son sözün nedir diye soranlara “Hadi oradan. Sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir,” diyerek cevap vermiş ve ölmüştür.

17-Namık Kemal:

Türk milliyetçiliğine ilham kaynağı olmuş, yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir. Ölmeden hemen önce “Biraz dinleneyim” diyerek son nefesini vermiştir.

18- Oscar Wilde:

İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde, “Ya duvar kağıdı gidiyor, ya da ben,” diyerek ölmüştür.

19- George Bernard Shaw:

İrlandalıdır,oyun yazarı olarak ünlenen Bernard Shaw’ın ölürken son sözleri “Bu da benim için yeni bir deneyim olacak” olmuştur.

20- Kanuni Sultan Süleyman:

Osmanlı İmparatorluğu Padişahlarından kanuni Sultan Süleyman ölmeden önce yakınındakilere “Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.” Demiştir.

21- Salvador Dalí:

Katalan sürrealist ressamdır. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. Ölmeden hemen önce “Saatim nerede?” diyerek ölmüştür.

22- Necip Fazıl Kısakürek:

Ünlü Türk yazar, düşünür ve şair Necip Fazıl Kısakürek ölmeden önce hasta yatağından dışarı bakarak “Demek böyle ölünürmüş,” diyerek son nefesini vermiştir.

Ünlülerin son sözleri gibi diğer ilgi çekici içeriklerimiz için tıklayınız: www.onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: