Şoförlükten Venezuela başkanlığına yükselişin ilginç hikayesi: Maduro kimdir?


98
44 Paylaşım, 98 Beğeni

Uzun yıllar süren ve bir türlü çözülemeyen ekonomik kriz Venezuela’yı son eşiğe getirdi. Yüzde bir milyona ulaşan enflasyon, ülkeden sermayeyi kaçırdı. Öyle ki Ford, Goodyear gibi önemli şirketler bile ülkeden kaçtı. Siyasi kriz derinleşti ve ülkeyi hatta uluslararası camiayı tehdit etmeye başladı. Öyle ki ekonomi bir bavul parayla bir tuvalet kağıdı alınamayacak hale geldi.

VENEZUELADA ASLINDA NE OLDU?

Venezuela 1960 ve 70’lerde Latin Amerika’nın en zengin ülkesiydi. Milli gelir İspanya, İsrail ve Yunanistan’dan, işçi ücretleri Latin Amerika ülkelerindekinden yüksekti. Petrol fiyatları 1980’lerde aniden düşünce işler tersine döndü. Gıda ve ilaç kıtlıkları, yoksulluk, mal ve can güvenliğini tehdit eden suçlar halkın isyanına yol açtı. Protestolara yönetim sert karşılık verince toplumsal çatışma iyice arttı. Uzmanlar ekonomik krizin müsebbibinin Chavez ve Maduro’nun, Venezuela’daki ‘sosyalist’ yönetimlerin ürünü olduğunda hem fikirler. Kötü yönetim yolsuzluğu ve kaynak israfını beraberinde getirdi.

BELEDİYE OTOBÜSÜ ŞOFÖRLÜĞÜNDEN VENEZUELA DEVLET BAŞKANLIĞINA

Nicolás Maduro 1962 yılında Venezuela’da doğdu. Sendikaların yasak olduğu yıllarda Caracas metro işçilerini temsil eden Maduro, bir otobüs şoförüydü ve Beşinci Cumhuriyet Hareketi’ni (MVR) kurdu. Chavez’in 1998 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında bölgesel siyasi koordinatörlerinden biri olarak daima onun hizmetindeydi.

Hugo Chavez 1998 yılında başkan olunca Maduro da onun Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Nicolás Maduro, Ağustos 2006 ile Ocak 2013 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı oldu.

Kendisi, milletvekili ve dışişleri bakanı olarak “Chavez’in iç çemberinin en yetenekli yöneticisi ve siyasetçisi” olarak tarif ediliyor. Chavez’in ölümünün ardından 14 Nisan 2013 tarihinde yapılan genel seçimlerle Devlet başkanlığına seçildi.

Bir türlü istikrarı sağlayamayan Maduro 2018 yılı mayıs ayında tekrar ülkeyi seçime götürdü. Muhalefetin büyük ölçüde boykot ettiği başkanlık seçimlerini kazandı kazanmasına ama tam da Maduro yemin edecekken meclis başkanı Juan Guaido, Maduro’yu “Hakkı olmayan bir mevkiyi ele geçirmekle” suçlayarak kendini Devlet başkanı ilan etti. Mecliste çoğunluğa sahip muhalefetin seçtiği meclis başkanı henüz 35 yaşında ve ABD dahil birçok ülkenin desteğini almış durumda.

Petrol büyük problem!

Suudi Arabistan’dan daha büyük petrol hacmine sahip bir ülkeden bahsediyoruz. Normal şartlarda ekonomisi güllük gülüstanlık olması gerekirken hem ABD hem de yönetim yüzünden halk gün yüzü görmüyor. O kadar ki bir umut adına onlarca Venezuela’lı ülkeyi terk ediyor.

Ekonomik kriz büyüyor!

Olanlar tam da bu umutsuzluk zamanlarında başladı. ABD desteğini alan Guaido askeri harekete geçirdi. Aynı gün bir grup asker Maduro’yu tanımadıklarını ilan ederek bir darbe girişiminde bulundu. Girişim sözde bastırıldı ve Meclis katılan askerler için af çıkardı. ABD, Brezilya, Arjantin gibi birçok ülkenin desteğiyle Guaido Devlet Başkanı oldu.

Ancak durum kritik. Venezuela bir askeri darbe, bir savaş, ya da bir ABD müdahalesi ile karşı karşıya. Son derecede tehlikeli ve uluslararası kriz içeren bir süreç ekonomik krizde Venezuela halkını çok zorlayacak.

Bu güzel insanların güzel ülkesinin kısa sürede güzelliklere kavuşması dileğiyle…


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
7
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: