Savunma Sanayii Başkanı: TCG Anadolu LHD gemimiz 2019 yılının ilk çeyreğinde suya inecek.


106
1 Yorum, 72 Paylaşım, 106 Beğeni

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “TCG Anadolu LHD gemimiz müthiş bir güç çarpanı olacak. 2019 yılının ilk çeyreğinde suya inecek” açıklamasında bulundu

Anadolu gemisi müthiş bir güç çarpanı. Bu gemi denizde herhangi bir operasyona katıldığında her türlü teknoloji takip noktası ile tam manasıyla deniz kurdu olup çıkıyor.

Gemi içre gemi!

Anadolu LHD gemisinin içinde büyük bir havuz bulunuyor. Bu havuz da ne? Demeyin! LHD gemisi bu havuzda çıkarma gemileri taşıyor. Bununla beraber çıkarma yapabiliyorsunuz, hem personel, hem mühimmat, hem silah hem zırhlı araç gönderebiliyorsunuz.  Bu gemiden bütün hava unsurlarınızı hareket ettirip operasyona gönderebiliyorsunuz. 

Savunma ve Sanayi Başkanlığından alınan bilgilere göre LHD’nin genel özellikleri şöyle:

  • Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa’nın batısı, Afrika’nın kuzeybatısı)’nda kullanılabilecek.
  • Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır. 
  • F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecektir.
  • TCG ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecektir.
  • Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacaktır.

Ne zaman suya inecek?

LHD gemisinin planlana denize inme süresi de belli oldu. Bu kadar kısa sürede böyle harika bir yerli ve milli üretmek büyük başarı. Evet, LHD gemisi 2019’un ilk çeyreğinde suya inecek.

Devamında da iki yıl daha gemimizin diğer donanımları devam edecek. Genelde kamuoyunda uçak gemisi olarak adlandırılıyor ama anlattığımız gibi LHD için sadece uçak gemisi demek çok yanlış bir düşünce. Komple bir savaş aracı olarak uçak gemisinden daha kompleks unsurlar taşıyor. Hatırlatmadan geçmeyelim geminin sadece inşası değil, gemideki savaş sistemleri de yerli ürün. Yerlilik oranında yüzde 65’in üzerindeyiz. LHD tam teşekküllü olarak 2023’ten önce hizmete girecek. Önümüzdeki çeyrekte ise denize inecek.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
25
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: