Satın Alabileceğiniz En İyi ve En Ucuz Windows Ultrabookların Özellikleri Nasıl Olmalı?


105
66 Paylaşım, 105 Beğeni

Kaynak: Ars Technica’nın yapmış olduğu testten alınmıştır.

En kaliteli ultrabooklar!

Paranızın karşılığını görebilmeniz için sitemiz sizler için dizüstü bilgisayarlarla ilgili bir derleme yaptı.  Yapmış olduğumuz testler sonucundan fark ettik ki Premium windows dizüstü bilgisayarlar arayanlar bugün pek çok seçeneğe sahip. Bu bağlamda yeni ve yüksek kaliteli bir PC’nin birkaç ayda bir piyasaya çıktığını da belirtelim.

Ultrabooklar ise birçok birinci sınıf windows dizüstü bilgisayar tasarımları için standart ve klasik bir tasarım olarak kabul görmeye başladı. Bu yüzden Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo ve Miscosofot gibi markaların tasarıma, güçe ve inovasyona dair neler sunabileceğini temsil edebilecek en iyi kaynak haline dönüştü.

Ayrıca iş bilgisayarı ve oyun bilgisayarı olarak hala yeterince güçlü kabul edilen ve macOS’ları çalıştırmayacak olan yeterince güçlü ve buna rağmen ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, Windows ultrabooklar tam olarak aradığınız üründür diyebiliriz. Ancak bütün ultrabook modelleri aynı tasarıma sahip değil.

Ultrabook Nedir?

Kısaca bahsedecek olursak ultrabooklar güçlü ve taşınabilir kişisel bilgisayarlardır. Orjinal ekipman üreticileri ( OEM’ler) olan markalar farklı yeteneklere, sınırlamalara ve fiyatlara sahip dizüstü, bilgisayarlar ve dönüştürülebilir ürünlerin olduğu bolluğu sunsalar da ultrabooklar genellikle bir markanın kişisel bilgisayarlar için ideal vizyonunu tanımlayan ürünleridir.

Bu yüzden ultrabooklar markaların üretmiş olduğu diğer dizüstü bilgisayarlardan daha fazla mühendislik becerileri ve stratejileri içermektedir. Çünkü çoğu güçlü CPU’ları ve GPU’ları, RAM seçenekleri, SSD’leri ile diğerlerine nispeten göz alıcı özelliklere sahiptirler. Ancak bu destekleme gücüne rağmen diğer dizüstü bilgisayarlara nazaran daha küçük ve ince bir batarya ile çalışmaktadırlar.

Ultrabook’ların ilk performanslarında onlardan tek bir şarjla beş ila altı saat arasında çalışmaları beklenmekteydi ve bu beklenti üzerine tasarlanmışlardı. Bugün ise ultrabooklar için 6 saatlik bir pil ömrü kötü bir performans olarak değerlendirilse de bu performans 2011 yılı için oldukça başarılı bir peformans olarak kabul görmekteydi. 2019 yılı itibariyle en iyi ultrabooklar tek bir şarj ile  en az dokuz on saatlik bir performans sergilemektedirler.

Bütün bu özellikler ise ultrabook’ların etiket fiyatlarını yükseltmektedir. Ayrıca şarj ve batarya özelliğine ek olarak farklı donanımlara sahip olan ultrabookların ( dokunmatik ekranlar, 4K ekranlar, yüksek kapasiteli SSD’ler vb.) daha fazla etiket fiyatına sahip olduğu gözlenmektedir.

900 ile 1000 Dolar Arasındaki Ultrabooklar!

Sizin için hazırlamış olduğumuz kılavuzdaki ultrabookların çoğu, 900 ile 1000 dolar civarındaki fiyat skalasına sahiptir ve bir çoğu bu fiyat skalasına sahip olmasına rağmen Apple Macbook Air özellikleri ile rekabet etmektedir. Ayrıca incelediğimiz bu ürünler tasarımları, güç ve özellikleri arttıkça performans ve fiyat olarak da Macbook Pro ile rekabet etmektedirler. Ortaya çıkan bu sonuç ise tamamiyle bir tesadüf değildir. Çünkü ultrabooklardaki amaç kısmen Apple’a ait dizüstü bilgisayarların Windows alternatifini oluşturmaktır.

Teknoloji Sitesi Olarak Ultrabooklarda Neleri Test Ettik?

Tasarımlarını Test Ettik!

Öncelikle nasıl tasarlandıklarını test ettik. Çünkü tasarım ve dizayn kalitesi ultrabooklar için ekstra önem taşımaktadır. Tasarım özelliği cihazın en büyük satış stratejisini oluşturmaktadır. Kaliteli bir ultrabook tasarım aşamasında mümkün olduğunca kaliteli malzemelerden yapılmalıdır ve mümkün olduğunca plastik kullanımından uzak durulmalıdır.

Ayrıca iyi bir ultrabook cihazı, satın almak isteyen kişiye cihazın nasıl bir görünüme sahip olduğu, nasıl çalıştığı ve tasarım ile çalışma özelliklerinin kullanıcıya nasıl bir artısı olacağını göstermek zorundadır. Kısaca güç ve pil ömrü yönetimi noktasındaki maharetlerini sergilemek zorundadır.

Teknik özellik testi!

Teknik özellikler açısından baktığımızda ise kaliteli bir ultrabook için testten geçmesi gereken bir kaç zorlayıcı standart belirlendi.

  • İyi bir ultrabook kalınlık olarak en kalın kısmında dahi 23 mm’den ince olmalıdır ve 2.25 kg’dan az bir ağırlığa sahip olmalıdır. Ancak bu ağırlık sınırımız bazı ultrabooklara göre değişmektedir, çünkü biz bu kilo aralığını oluştururken 15 ve 17 inç büyüklüğündeki ultrabookları da test ettik. 13 ve 14 inç ultrabooklar en çok tercih edilen ultrabooklar ve bu yüzden genellikle 1.36 kilogramdan daha az ağırlıkta olan ultrabooklar en çok tercih edilenlerdir.
  • Ekran boyutu ve kalitesi de bir ultrabookta incelenmesi gereken özellikler arasındadır. Bunun standartları ise model ve boyuta göre değişmekle beraber yukarıda da bahsettiğimiz gibi 13 inçlik bir ultrabook için ekran en az 1920 X 1080 HD çözünürlüğe sahip olmalıdır.
  • Ayrıca ekran konusunda her markanın sağladığı ekran panelleri ve panel sitillerini de dikkate aldık. QHD, 4K, dokunmatik ekran, dokunmadan parlama önleyici gibi özelliklerde incelediğiniz ekran özellikleri içerisinde bulunmaktadır.

Özelliklerini ve Yapılandırma Aralıklarını Test Ettik!

Öncelikle iyi bir ultrabook en iyi işlemciler üzeriden çalışmalıdır. Teknoloji sitesi olarak incelediğimiz dizüstü bilgisayarların çoğu oyun odaklı bir kaç cihaz dışında İntel CPU’ları kullanmaktadır. RAM ve depolama özellikleri de dahil diğer özellikler cihazın tasarımına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Bazı ultrabooklarda yapılandırmalar dönüştürülebilir ve ayarlanabilir parçalardan oluşmaktadır. Bu değişiklikler 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanıyla başlamaktadır ve bundan daha fazlasını depolayacak şekilde üretilmişlerdir.

Performans ve Pil ömrünü Test Ettik!

Teknolojik cihazların teknik özellikleri ile birlikte yürüyen diğer özellikleri ise muhakkak pil ve kullanım ömrüdür. Test ettiğimiz her bir dizüstü bilgisayarı tek tek gözden geçirdik ve kullandık. Tüm performans ve batarya testlerimizi cihazlar üzerinde denedik. Yapmış olduğumuz denemeler;

  • Geekbench4
  • Google Octane v2
  • Kraken 1.1
  • jET rüzgarı
  • Crystal disk mark
  • GFX bench R15
  • 3B Mark

Ayrıca test ettiğimiz her bir cihazın  düzinelerce open Edge ve Chrome sekmelerini, fotoğraf düzenleme programlarını en az bir gün boyunca test ettik ve kullandık.

Ultrabookların Fiyat ve Performans Testini Karşılaştırmalı Olarak Yaptık!

Ultrabookları en pahalı dizüstü bilgisayar modeli olarak satın alabilirsiniz. Ancak maharet iyi bir performansa sahip olan cihazı uygun fiyata satın almaktır. Test ettiğimiz dizüstü bilgisayarların çoğu orta direk kesim olarak tabir ettiğimiz kitlenin alabileceği bir fiyat aralığına sahiptir. Bu yüzden en uygun bütçeye en fazla kalite ve performans sıkalasını geliştirdik.

Ayrıca cihaza dahil olabilecek diğer ekstra masrafları ( klavye kılıfları, aktif kalemler vb.) değerlendirdik. Bazı firmalar piyasaya sunmuş odluğu ultrabookların performans artırıcı özellikleri için ekstra ürünler sunmaktadır ve buna bağlı olarak da ekstra bir fiyat çıkarmaktadır. Satın alacağınız ürüne dair bu ekstra cihazları da inceleyerek doğru bir fiyat performans testi oluşturduk.

Fiyatlar:

DELL XPS 13 (9380) :           900 Dolar

HP SPECTRE X360 13 :       1000 Dolar

SURFACE PRO 6 :                     800 Dolar

LENOVA YOGA C930 :            1000 Dolar

DELL XPS 15 :                          1300 Dolar

LENOVO THİNKPAD X1 CARBON: 1140 Dolar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
21
Koptum
Thug Life Thug Life
30
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
12
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: