Pekmezin faydaları nelerdir? Kansızlığa iyi gelir mi?


68
39 Paylaşım, 68 Beğeni

Pekmez deyip geçmeyin!

Tabiatın şifalı meyvelerinden elde edilen pekmez, hem kırsal hayatta hem modern hayatın içerisinde sofraları süsleyen tatlardan biri. Özellikle köylerde her yıl yapılan pekmezin faydaları tercih edilmesini de arttırıyor. Günümüzde ailelerin çocukları ve kendileri için tercih ettikleri bir tatlı olan pekmez, keçiboynuzu, üzüm, hurma, dut gibi meyvelerden yapılabiliyor. Pekmez türlerinin her biri çeşitli hastalıklara şifa olurken, vücut gelişimine yardımcı oluyor ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini katkı sağlıyor.

Bütün yörelerde pekmez kaynatılır

Pekmezin faydaları

İçerdiği mineraller, vitaminler ve organik asitlerle her yaş grubundan herkesin tüketebileceği pekmezin faydalarına birlikte bakalım;

Önemli bir enerji kaynağı

Enerji gereksinimi duyanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Pekmezde yer alan früktoz ve glikoz sindirim sisteminde hemen emilerek ve metabolize edilerek enerjiye dönüşür. Pekmezdeki karbonhidratlar sindirimi gerektirmeyen glikoz ve früktozdan meydana gelir. Glikoz ve früktoz monosakkarit olduğu için pekmezin yenilmesinin hemen ardından bu şekerler kana geçerek enerji sağlarlar. Ağır işlerde çalışan ve hemen enerjiye ihtiyaç duyan sporcuların kısa sürede enerji gereksinimini karşılar

Kansızlık için tercih edilebilir

Kalsiyum ve kansızlığı önleyici demir minerallerini içeren pekmezin 100 gramında yaklaşık olarak 400 mg kalsiyum, 10 mg demir vardır. Demir eksikliğiyle oluşan kansızlık performansta düşüşe ve konsantrasyon problemlerine sebebiyet verir. Pekmezde yer alan demir insan vücudunun rahat bir şekilde kullanabildiği (+2) değerli demirdir. Tablet şeklinde kullanılan (+3) değerli demirin, (+2) değerli demire çevrilmesi için vücut tarafından ayrı bir işleme tabi tutulması gerekir. Bazı durumlarda ise demirin bu dönüştürülme işlemi yapılamaz. Pekmezdeki demir ise vücut tarafından rahat bir şekilde kullanılır.

Yaşlanmayı geciktirir

Egzama, akne, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde pekmez önerilebilir. Ciltteki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kırışıklıklarını önleyici bir etkisi vardır.

Kansere karşı korur

Araştırmalara göre pekmez kansere karşı da önemli bir besindir. Kanserin başlangıç aşamasını önleyici etkisi mevcuttur. İçerdiği yoğun kalsiyum sayesinde kolon kanserini engelleyebileceği araştırmanın bulgularıdır.

Tahin – Pekmez ikilisi tercih edilir

Mide ve karaciğer dostu

Mide ağrılarını yatıştırma etkisi olan bir besindir. Ülseri tedavi etme ve ishal kabızlık gibi rahatsızların oluşmasını önleyici etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımını dengeleyerek ve düzenleyerek karaciğerde oluşabilecek hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle sigara içenlere karaciğerde ve akciğerde oluşan hasarın iyileştirilmesi için önerilmektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
7
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
25
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: