Ortadoğu’nun cennetine seyahate hazır mısınız? Onoppi ile Umman seyahati ve Umman gezi rehberi!


125
1 Yorum, 72 Paylaşım, 125 Beğeni

Ortadoğu’da keşif bekleyen bir cennet Umman Sultanlığı… Toprak büyüklüğü olarak Türkiye’nin yaklaşık olarak yarısı büyüklüğünde olan bu sultanlık Hint Okyanusuna 900 km uzunluğu ile Ortadoğu’nun en güzel sahillerine sahip bir ülke.

En temiz başket Maskat!

Başkenti Maskat 2006 ve 2009 yıllarında dünyanın en temiz başkenti seçilmiş. Devlet Başkanı Sultan Qabus ülkeyi 1971`de babasından devraldığında halkın çoğunluğu Suudi Arabistan gibi ülkelerde temizlik ve hizmetçi olarak çalışırken aynı zamanda ülkede kabile savaşları süregeliyormuş.

Kültürel mimari ve modern mimarinin müthiş birleşimi…

Sultan Qabus`un ilk icraatı ülkede siyasi birliği sağlamak ve Yemen tarafından işgal edilen aynı zamanda annesinin doğduğu şehir olan ülkenin en büyük ikinci şehri olan turizm cenneti Salalah’ı bu işgalden kurtarmak olmuş. Umman’da diğer körfez ülkelerinin aksine gökdelen göremezsiniz. Burada modern mimariyi kendi kültürleri ile yoğurarak enfes bir sentez oluşturmuşlar. 30-35 yıl gibi kısa bir sürede çölün ortasında bir Paris inşa etmişler. Başkent Maskat`ta yer yer inşaatlar ve imar çalışmaları halen devam etmektedir.

Tuba Büyüküstün ve Beren Saat Umman’da çok popüler!

Bu ülkenin insanları diğer Arap devletlerinde olduğu gibi Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorlar ve ülkemizi çok yakından takip ediyorlar. Burada taksiciler Türk olduğunuzu anladıkları anda muhabbet öyle koyulaşıyor ki sizden taksi parasını almıyorlar. Hele hele Tuba Büyüküstün’den ve Beren Saat’ten bir bahsedişleri var ki adeta içlerinin yağı eriyor. Dizilerimiz sayesinde Ummanlılar Türkçe öğreniyorlar ve Türkiye’de ev alanların haddi hesabı yok.

Sinbat’ın ülkesi!

21.yy’da bir millet kültürünü nasıl korur diye bir araştırma yapılsa hiç düşünmeden Sinbat’ın ülkesi olan Ummanı örnek verebiliriz. Gencinden yaşlısına hatta çocuklarına kadar herkes “Dişdaşe” dedikleri  beyaz entari ve terlik giyiyor. Sultan Qabus bile günlük hayatta ve resmi törenlerde terlik giyiyor.

Umman’da beyaz ve tonlarından oluşan iki en fazla üç katlı sade binalar görürsünüz. Sokaklar yemyeşil. Her yerde adeta ağaç seferberliği yapılmış gibi bir hava var. Burada Sultan Qabus’un yeşili ve  beyazı sevmesi ile ülke adeta yeşil ve beyaz renklere boyanmış durumda. Denizin bu tonlara kattığı mavilik ise sizi nirvanaya çıkarıyor. Ülkenin en büyük Camii Sultan Qabus Camiinin sadeliği insana ayrı bir haz veriyor. Adrenalin tutkunları için çölde safari keyfi bambaşka oluyor.

Türkiye’de kar-kış-kıyamet koparken Umman’da kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında adeta ilk baharı yaşarsınız. Sahilin hemen karşısında olan tarihi Matrah Çarşısı ise görülmeye değer tarihi bir yer. Bize İstanbul Kapalı Çarşısı havası estiren bu tarihi pazarda Umman kültürü, örf ve adetleri adına her şeyi bulmanız mümkün.

Burada sabahın erken saatlerinde yapacağınız deniz gezintilerinde Yunus balıklarını kovalamanız anlatılması zor olan yaşamaya değer bir duygu. Yılın her ayında denize girebilmeniz ise bu ülkenin misafirlerine sunduğu farklı bir ikram.

Ticari olarak Türkiye burayı yeni keşfediyor. Ticaret yapmak istiyorsanız ve rotanız Ortadoğu ise Umman  sizin için çok bir bakir bir ülke. Buraya Türkiye’den daha çok inşaat şirketleri gelmiş ve güzel işler başarmışlar. Umman hala hem seyahat hem de ticaret için keşfedilmeyi bekleyen bakir bir cennet adeta.

İnsanlarına değinmeden geçmek istemiyorum. Biz Türkler misafirperverliğimiz ile  övünürüz ya bizler bu konuda onların eline su bile dökemeyiz. Arap dünyasının en kibar en naif insanları. Mütevazilikleri ise dillere destan olacak türden. Bizleri orada misafir eden tüm dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür etmeyi borç sayarım.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
4
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: