Onoppi Özel Haber: Sokak Müzisyenleri! Hayat hikayeleri müzikleri kadar güzel!


94
55 Paylaşım, 94 Beğeni

SOKAK SENİ ÇAĞIRIYOR, DUYUYOR MUSUN?              

Kocaman yürekleriyle kocaman sevgiler dağıtıyorlar her yana. Duyguları tebessüm, tebessümleri nağme olup yayılıyor dalga dalga. Asık yüzler yumuşuyor, sinirler gevşiyor dahası tebessümler dudaklara yerleşiyor ve kalıyor olması gerektiği yerde. Nağmeler çoğunlukla eğlenceli olsa da zaman zaman buruk bir acı da sezinliyor aralarında. Öyle ya hayatın kendisi bu nağmeler ve onlarda tam hayatın içinde hayatı anlatıyorlar. Sokaklardan bahsediyoruz. Sokak müzisyenlerinden. Hani o işlek caddelerin, ışıltılı dükkanların, neon lambaların pırıltıları altında oturdukları incecik kartonlarla bütünleşmiş, ellerindeki enstrümanlara acılarını, sevinçlerini katarken gördüğümüz sokak müzisyenleri. Her adımda dalga dalga yayılan nağmeler gibi yumuşak ve umut dolu.

Müzik evrensel olmalı. Zira güzel yapıldı mı kim söylerse söylesin, hangi enstrümandan çıkarsa çıksın hoş duygular ya da keder yayabiliyor içimize. Binlerce kilometre uzaktakinin acısı da aynı nağmelerle geliyor kulaklarımıza, hemen yanı başımızdaki komşumuzun enstrümanından çıkan nağmelerde… Öyle dini, dili, ırkı yok müziğin. Binlerce yıldır dünyalı olan insanın ortak değeri. Binlerce yıldır bu böyle oldu böyle de olacak. Olmalı en azından.

Şimdilerde ise sokaklarda en güzel hali yayılıyor bu müziğin. İcracıları ise her kesimden her milletten insanlar, yani içimizden çıkanlar. Onlar hepimizin duygusunu dile getiriyorlar sokak lambalarının puslu ışığında, mağazaların renkli ve cıvıl cıvıl aydınlığında. Onlar ne yazık ki bir sahnede yer edinememişler, süslü elbiseler içinde büyük orkestralarının önünde söylemiyorlar şarkılarını belki ama en büyük jürinin, en büyük kitlenin önünde söylüyorlar ve onların beğenisini talep ediyorlar. Halkın içinde sokakta söylüyorlar. Bu öyle kolay bir şey değil. Zaten onlar da zor olanı yapıyorlar. Sokak müziğini…

BAHOZ & MEHMET

Bahoz ve Mehmet 20’li yaşlarının başlarındalar. Bahoz Mardinli, Mehmet ise Muşlu. İkisi birbirini bulmuş ve tamamlamışlar. Mehmet gitar çalıyor Bahoz söylüyor. Söylerken sesi kimi çatallaşıyor kimi acıya bürnüyor. Söylediği nağmeleri yaşadığı belli. Yaşıyor ve kendisini dinletenlere de yaşatıyor. Kimi zaman onu dinleyenler parça isteğinde bulunuyorlar, ikili dinleyicilerini kırmıyor ve istediklerini seslendiriyorlar.

Mehmet ve Bahoz birlikte küçük bir evde kirada kalıyorlar. Birlikte yiyor birlikte içiyorlar. Hayalleri aynı. Avrupa’ya gitmek ve müziklerini orda yapmak istiyorlar. Türkiye’de yeterli imkan bulamadıklarından yakınıyorlar. Kim bilir belki de haklılar. Soğuk havalar da çok fazla sokağa inmiyorlarmış Bahoz’un söylediğine göre ses düşüyormuş.

Mehmet ailelerinin kendilerini desteklediğini söylüyor. Neden desteklemesinler ki diyor “sevdiğimiz iş bu ve biz sevdiğimiz işi yapıyoruz.” Günlük kazançları değişken olmakla birlikte ortalama 100 – 150 TL arasındaymış.

ELŞAN ALİYEV

Türkiye’ye yaklaşık bir yıl önce Azerbaycan’dan gelen Elşan Aliyev 57 yaşında. Türkiye’de bir yıl boyunca değişik şehirlerde gezip durmuş, en son üç ay önce İstanbul’a gelmiş. Türk vatandaşı olmak istiyor ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istediğini söylüyor. “Türkiye çok güzel bir yer diyor. Azerbaycan’da öyle. Zaten biz tek millet iki devletiz.” Elşan Aliyev tam bir Atatürk hayranı. Sık sık İzmir marşını çaldığını söylüyor. Bu marşı çalınca çok para veriyorlar diyor gülerek.

Elşan Aliyev eşinden ayrılmış, Azerbaycan’da iki kızı varmış ve evlilermiş. Kendisi Türkiye’de kirada kalıyor. Müziğimi seviyorum diyor, burada benim müziğime saygı duyuyorlar ve beğeniyorlar. Günlük ortalama 70-80 TL kazanabiliyormuş. Yeter bana diyor. Bu arada çaldığı enstrümanın adı Garmon.

ANDES SAUND

Sokakta kendi renkleri ve kendi nağmelerini sergileyen başka bir sokak müzisyenlerine rastlayınca yaklaşıyoruz yanlarına. Grup renkli kıyafetleriyle sokaktaki herkesin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Çok uzaklardan Ekvator’dan gelen grup şarkılarını İspanyolca seslendiriyor. Türkiye’de olmaktan mutlu olduklarını dile getiren grup Türk insanının kendilerine çok yardımcı olduğunu söylüyor.

SELİM & YUNUS & DERMAN & AZAT

18 ile 22 yaş arasındalar. Kimi Ağrı’dan, kimi Van’dan kimi Muş’tan gelmiş. Yunus ve Azat kardeşler. Selim daha önceleri inşaatlarda çalışıyormuş. Şartlar çok zordu diyor, zaten sokak müziğinden kazandığımla inşaattan aldığım yevmiye aynıydı. Bende sokak müzisyenliği yapıyorum ayrıca müzik yapmayı çokta seviyorum diyor. Oldukça neşeli olan grubun söylediği coşkulu parçalar herkesin dikkatini çekiyor. Onlarda bu ilgiden memnun.

Her gün çıkıyorlarmış sokağa. Hepsinin hayali ayrı. Selim nişanlı haziranda evlenecek. Para biriktirmesi gerekiyormuş. Evlenince de yapacağım bu işi diyor. Yunus’ta nişanlı ama o İngiltere’den nişanlı. Gülerek nişanlısının kendisini çok kıskandığını söylüyor sokaktaki kızların ilgisinden. O da para biriktiriyor. Yakında Avrupa’ya gidecekmiş. Mutlu musunuz diye sorduğumuzda hepsinin yüzü gülüyor. Sevdikleri işi yapmak ve para kazanmak. Daha ne olsun? Grubu neşeli parçalar çalarken bırakıp uzaklaşıyoruz.

ALİ

Ali 27 yaşında. Türkiye’ye İran’ın başkenti Tahran’dan gelmiş. Oda kendi müziğini yapıyor. Tebessümü yüzünden hiç düşürmeyen Ali çaldığı enstrümanın adının Sentur olduğunu söylüyor. Bizim kanunu andırıyor sentur. Sadece sentur telli ve vurmalı bir çalgı. Ali’de senturu eşliğinde oldukça içli nağmelerini sokaktan geçenlerin beğenisine sunuyor.

ŞEVKİ DEMİRCİ

50 yaşındaki Şevki Demirci Rize’nin Çayeli ilçesinden. Çocukluğundan itibaren tulum çaldığını söyleyen Şevki Demirci emekli olduktan sonra evde oturmak yerine almış eline tulumu vurmuş kendini sokaklara. Pişman da değil bundan. Neşeli ve coşkulu haliyle hemen herkesi bir şekilde çevresine toplamayı başarıyor. Turistlerin daha çok ilgi gösterdiğini söylüyor.

Eşinin ev hanımı olduğunu söyleyen Şevki Demirci’nin iki çocuğu varmış. Çaldığı tuluma gözü gibi baktığını söyleyen Şevki Demirci bu benim her şeyim diyor. Sokaktan geçen ve Karadenizli oldukları her hallerinden belli bir grup Şevki Demircinin melodilerine bir anda ayak uydurmaya başlayınca sokak şenleniyor. Şevki Demirci’yi ve sokağı arkamızda bırakarak neşeli nağmeler eşliğinde uzaklaşıyoruz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
15
Koptum
Thug Life Thug Life
24
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
21
Eh İşte
Süpper Süpper
18
Süpper
Minnoş Minnoş
9
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
6
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: