Onlar Hayatımızı Çok Kolaylaştırdı. En İyi Kadın Mucitler ve İcatları!


105
5 Yorum, 55 Paylaşım, 105 Beğeni

Kadın mucitler!

Mucit, icat dendiğinde sadece erkekler aklımıza gelmesin. Bu konuda hatırı sayılır kadar kadın mucit de var. Öyle ki onların icat ettiklerini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. İşte size kadın mucitler çalışmamızın birinci bölümü.

Mary Walton/ Ses yalıtımı

Amerikalı bir mucittir. 19. yy sonlarına doğru yaşamıştır. Mary Walton 1879 yılında fabrika bacalarından yayılan dumanın çevresel tehlikelerini önlemek için girişimlerde bulunmuştur. Çalışmaları sonucunda aynı zamanda lokomotiflerin de ses yalıtımını sağlayabilecek bir düzenek kurmuştur. Bu sayede ses kirliliğini önleyici sistemi bulan ilk kişi o’dur.

Sarah Boone / Ütü masası

19. yüzyılda da siyahi bir köle olan Sarah Boone insanların hayatını kolaylaştıran bu aleti bulmuştur. Patentini 1892’de aldı. Sarah Boone’nin icat ettiği bu masa o güne kadar yapılanların dışında kolların ve ütülenmesi zor alanların da rahat ütülenebileceği bir sisteme sahipti. Kendinden önceki modelleri geliştirdiği için ilk icat eden denilemez belki ama günümüz formuna getiren kişidir. O günün şartlarına göre Siyahi bir kölenin bunu yapıp patent alması oldukça yankı uyandırmıştır.

Letitia Geer / Şırınga

Tıp alanı için olmazsa olmazlardan olan şırınga 1899 yılında Letitia Geer tarafından tıp dünyasına kazandırılıyor. Tarihte birçok şırınga gibi alet denemesi olmasına rağmen tek kullanımlık ve tek elle kullanılanı tıbbi şırınga ilk olarak kullanılmıştır. Bu da tıp tarihinde bir devrim olarak değerlendirilir.

Josephine Cochrane / Bulaşık makinesi

Kadınların en çok sıkıntı çektiği konulardan biriydi bulaşıklar. Gücü yeten hizmetçi kullansa da eskiden çok değerli olan bu mutfak eşyalarını kırılmaktan koruyamıyordu. Ardı arkası kesilmeyen davetler veren ve gösteriş tutkunu kadınlardan olan Josephine Cochrane hizmetçisinin değerli tabaklarını kırmasına sinirlenip bulaşık makinesı yapmaya karar vermiş. İlk şekli ise basınçlı suyu bulaşıkların üzerine dökerek yapılmış. Daha sonra 1886’da bu aletin patentini almış. Bu fikri öncelikle restoran ve otellere satmış. Başarılı olmalı ki bu fikir günümüze kadar gelebilmiş.

Mary Anderson / Araba camı sileceği

Çok basit bir şey gibi görünse de aslında çok önemli bir icat olan araba camı sileceği. Peki, bu basit gibi görünen icat nasıl ortaya çıkmıştır. Arabanın ilk çıktığı yıllarda insanlar yağmur yağdığında arabalarından inip camlarını silmek zorunda kalıyordu. Bu duruma bir son vermek isteyen Mary Anderson kendi çabalarıyla tasarımcı bir arkadaşının da desteğini alarak arabanın içinden bir kolla cam sileceğini icat etti ve patentini satın aldı. Tabi bu kadar kolay olmadı. Öncelikle sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle patent vermek istemediler. Daha sonra zor olsa da almayı başardı. Buluştan 10 yıl sonra üretilen tüm araçlarda bu silecek vardı. Daha sonra ise bu sileceğin otomatik versiyonunu da yine bir kadın mucit buldu.

Ary Anderson hayatı boyunca gayrimenkul geliştiricisi, çiftçilik, bağcılık gibi mesleklerle uğraşmış bir kadındır. Amerika’da doğmuştur.

Grace Hoppeer / Bilgisayar

Bilgisayarın atasını bulan kadın dersek yanılmış olmayız. New York’lu bir bilim kadını olan Grece Hoppeer bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve Tüm Amiral’dir. Yale Üniversitesi’nde matematik ve fizik eğitimi gördü. 2. Dünya savaşı yıllarında akademik kariyerini bırakarak ABD Donanmasına gönüllü olarak katıldı ve denizcilik donanmasında eğitim gördü. Amiral Dr. Grace Murray Hopper bilgisayarın annesi olarak tanınan bir dahi. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Hopper Harvard’ta çalışmaya başlamıştır. IBM- Harvard Mark 1 isimli ilk donanımlı bilgisayarı geliştirir. Yazıyı bilgisayar kodlarına dönüştüren derleyici ve dünyanın ilk kullanıcı dostu kurumsal programlama dili Cobol’u geliştirdi. Yazılım hatalarına verilen isim olarak kullanılan “bug” ismini de ilk olarak o kullandı. Ulusal Teknoloji Madalyası dâhil birçok ödül alan Dr. Hopper, 30 üniversiteden de Fahri Doktora aldı.

Marie Cuire / Radyoaktivite

Uranyumla yaptığı deneyler sonucunda radyoaktiviteyi keşfeden bilim insanıdır. Marie Cuire Polonya asıllı Fransız bir fizikçi ve kimyagerdir. 1903 yılında kocası Pierre ile birlikte Nobel Ödülünü kazandı. Nobel Ödülünü iki kere kazanan Marie 1934 yılında Kan kanserinden vefat etti. Hastalığının nedeni aşırı derecede radyasyona maruz kalmasıydı. Bu sebeple ona “Bilim için ölen kadın” deniliyordu. Bugün bile hala o zamanlar da tuttuğu not defteri radyoaktif koruma altında incelenmektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
10
Koptum
Thug Life Thug Life
19
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
16
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
4
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
30
Yok Ya

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. vay be..bir de kadınların aklı kısa derler. hiç de öyle değilmiş. teşekkürler onoppi bey

  2. hani kadının eteği uzun aklı yarımdı. demek ki neymiş, kazın ayağı öyle değilmiş

mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: