Olimpiyat Yarışçısıydı! En Meşhur Banka Hırsızı Nasıl Oldu?


80
44 Paylaşım, 80 Beğeni

Tom Justice bir zamanlar Olimpiyat altını kovalayan bir bisikletçiydi. Sonra bisikletini çok farklı bir amaç için kullanmaya başladı: Banka soymak.

Yaşamımız boyunca hangi alanda iyi ve başarılı olacağımızı genellikle deneme yanılma yöntemiyle buluruz. Bir iş yaparız başarısız yâda yaptığımız mesleği sevemeyiz bırakırız başka bir alana yöneliriz. Tom Justice’da Olimpiyat takımından rahipliğe birçok alanda başarısız olduktan sonra, soygunculuğu deneyen ve dedektiflerin bile saygı duymayı başardığı birisi olmuştur.

1971’de Libertyville, Illinois’de doğan Tom Justice genç yaşta 1000 metre Sprint’te kendini geliştirince olimpiyat takımına girmeye hak kazandı.

Tom’un Libertyville Lisesi’ndeki yıllarında bisikletçi kimliği ile tanınıyordu. Kendisini daha fazla aerodinamik hale getirmek için düzenli olarak bacak kaslarını geliştiriyordu. Pazartesi ve çarşamba günleri velodromeda antrenman yapıyor, her perşembe yarışıyor ve Libertyville’in dolambaçlı yollarında saatlerce pedal çeviriyordu.

Kendine has bir banka soygunu tekniği olan soyguncumuz 13 yaşında kendi kendine sürmeye başladığı bisiklette, 4 yıl boyunca antreman yaptı. 1000 metre sprintte kendini geliştirince, olimpiyat takımına girmeye hak kazandı. Ancak zaman içinde hayal ettiği başarıyı burada yakalayamadı.

Bu iş olmadı, Banka Soyayım!

Mezun olmasının ardından çok farklı işlerde çalıştı. Başarısız oldu. Bu dönemde yatağının yanındaki bir panoya olmak istediği meslekleri yazmıştı; helikopter pilotu, çilingir, rahip, acil servis teknisyeni. Rahiplikten yana şansını denemek istedi ve bir süre Katolik Kilisesi’nde çalıştı ama orada yapamayınca ayrıldı. Daha sonra uyuşturucuyla mücadele örgütünde çalışmak istedi. Gittiği mülakatta, mülakatı gerçekleştiren kişi “Dürüst olayım mı? Sende hiç de uyuşturucuyla mücadele edecek bir tip yok” dedikten sonra dalgıçlık yapmaya karar verdi. Ancak istediği tatmin duygusu bir türlü gelmiyordu ve bir gece mesleklerin olduğu panoya bir yenisini ekledi: “banka soyguncusu”

Kendine has bir soygun biçimi geliştirdi!

İronik olarak, Justice olan soyadı İngilizcede “adalet” anlamına gelen Tom, ilk soygununu 1998 yılında kendine özgü bir yöntemle başladığı American National Bank soydu ve 5.580 dolarla evine döndü. Günümüzde işe yarar mı bilemesek de değişik bir banka soyma yöntemi olduğunu inkâr edemeyiz.

Bankalarda, kafasına beyzbol şapkası takıp bisikletle bankaya gidiyor ve başını eğerek sırasının gelmesini bekliyordu. Bu sırada parmak izi bırakmamak için hiçbir şeye dokunmuyordu ve sıra kendisine gelince elindeki kâğıdı veznede duran kişiye uzatıyordu. “ Cebimde bir silah var, hemen parayı çantaya doldur” yazılı olan kâğıdı okuyan çalışanlar bir poşete paraları koyarak Tom’a veriyorlardı. Paraları alınca da dışarıdaki bisikletine binerek oradan uzaklaşıyordu.

FBI, ona “Koroda Şarkı Söyleyen Adam” lakabını taktı.

1998-2002 arasında 26 bankayı aynı bu şekilde soyarak hiç yakalanmadı. Bu sırada FBI’ın aradığı şüpheli, güvenlik kameralarında görünme biçiminden dolayı da “Koroda Şarkı Söyleyen Adam” olarak anılmaya başladı.

Her şeyi plan bir şekilde yapan Justine. Dostunu yakınında tut, düşmanını daha yakın anlayışını benimseyerek arkadaş çevresini genişletti ve donanmadan askerlerle arkadaşlık yaptı hatta bir polisle ev arkadaşı bile oldu. Ama hiç birisi ondan şüphelenmedi.

Soygunlardaki amaç para değil!

Tom un aile oldukça varlıklı bir aileydi, banka soygunlarını para için yapmadı. Sadece başarılı olduğu alanı bulmaktı. O, da hırsızlık oldu. Hayata karşı kendisini ispatlamaya çalışıyordu. Ve hırsızlıkla ispatladı. Bir gün yolda yürürken bir polis memuru çantasına bakmak istedi ve aklına başka çözüm yolu gelmeyen Tom, özel yapım turuncu bisikletini sokakta bırakarak kaçmaya başladı. Polisler, bisikletten yola çıkarak diğer delilleri birleştirdi ve tam 4 yıl sonra Tom yakaladı. Soyguncu, 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklandığı gün Tom, Libertyville’den Chicago’ya giderken FBI arabanın arka koltuğunda kelepçeli oturdu.“Dostum, bütün parayla ne yaptın?” Diye merak etti ajanlardan birini. Pencereden bakarken, Tom cevap vermeden önce bir anlığına düşündü. “Hiçbir şey değil.”

Tom’u yakalayan dedektif Dexter, aradan yıllar geçtikten sonra onun hakkında şöyle demiştir:

“Zeki hırsızlara her zaman saygım oldu. Tom’un kendine has bir tarzı vardı…”


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
18
Koptum
Thug Life Thug Life
27
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
24
Eh İşte
Süpper Süpper
21
Süpper
Minnoş Minnoş
12
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
9
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: