Nefesinizi tutarak izleyeceğiniz en iyi korku filmleri!


69
1 Yorum, 39 Paylaşım, 69 Beğeni

KORKUDAN ÖDÜMÜZÜ PATLATAN FİLMLER!

İliklerimize kadar titrediğimiz filmler, şimdiye kadar izlediğimiz en ürkütücü korku filmleri nelerdir? Üşenmedik tiryakileri için Dünyanın en korkunç filmlerini derledik.

Dram, dönem, Aksiyon, macera veya komedi… Tür farkı olsa da herkes mutlaka film izler. Hatta çoğu kimse hep aynı tür filmden sıkılır. Arada sırada değişik türden film izlemek ister. Düşünün bir kez, gecenin yarısında odanızda tek başınasınız ve ekranda korku amblemli film çıktı. Ne yaparsınız? Ben söyleyeyim, ara sıra olsa kaçamak bakışlarla filmi izlersiniz. İnanır mısınızkorku filmlerini arşivleyen sanatseverler var bu dünyada.

Korku filmi izlenir mi?

Neden izlenmesin! İnsanlar korkar. Hatta bunun için sinema salonlarına bile gider, avuç avuç para öder. Lunaparklarda özel korku tünelleri bile vardır. Çünküduygusalvarlıkalrız.Sevinçligünlerimizolduğugibikorktuğumuzanlar da yaşarız. Hem korku evrensel bir duygudur. Ve korku filmlerinde kahramanın çektiği korkuya ve acıya eşlik ederiz.

İsterseniz en iyi film listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Korku filmleri reyting yapıyor mu?

Hem de hatırı sayılır ölçüde ses ve reyting getiriyor. Çünkü korku filmlerinde adrenalin var, heyecan var. Her şeyden önemlisi sevdiklerinizle bir şeyler paylaşmak var.  Çoğumuz her zaman gülüp eğlenmektense arada bir değişikliği severiz. Korkmak istemesek de bazen meraktan bazen de değişiklik olsun diye korku filmi izleriz. Bunu fark eden yapımcılar maceraya atılmanın en kolay yollarından biri olarak korku temalı filmlere yöneldi.

Biz de minik bir araştırma yaparak gelmiş geçmiş en korkunç filmi, sinemaseverlere sunmaya çalıştık. İşte dünyanın en ürkütücü 10 korku filmi…

1- KORKU KAPANI (WRONG TURN)

Serüven, ChrisFylnn’in arabasıyla yola çıkışı ile başlar. Fylnn, başka bir şehre iş görüşmesine gidiyordur. Ne yazık ki bir kaza nedeni ile ana yol trafiğe kapatılmıştır. Ama bu iş görüşmesi Chris için çok ama çok önemlidir. Hemen alternatif bir yol arar ve bulur. Batı Virjinya Dağları’ndan geçen tali bir yol vardır. Yolda ilerlerken nasıl olduğunu bile anlamadan park halindeki bir araca çarpar. Tam da o sırada ormana kamp yapmaya gelmiş 5 kişilik bir arkadaş grubuyla karşılaşır. İşte olaylar da böyle başlar. Grup Francine ve Evan çiftini olay yerinde bırakıp Chris, Jessie, Varly ve nişanlısı Scott ile birlikte yardım ararlar. Buldukları kulübe, mekândan ziyade bir kapandır. İçinde canavar kılıklı üç dağ adamı yaşam sürmektedir. Macera ve korku, kaçış ve kovalama şeklinde ilerleyecektir.

2- KOĞUŞ (THE WARD)

John Carpenter’in yönetmenkoltuğa oturduğu Koğuş filmi yüksek gerilim içeriyor. Kristen, bir gün yaralı vaziyette uyanır. Uyuşturucu bir maddeyle kendinden geçirilen kahramanımız, her tarafı kesik, yaralı haldedir. Geçici bir hafıza kaybı yaşamaktadır. Nerde olduğunu kestiremediği bir akıl hastanesine dört kadınla aynı koğuştadır. İşin tuhafı koğuş arkadaşları teker teker sırra kadem basmaktadır. Kristen, kurbanlardan biri olmayacak ve bir an önce bu ıstıraptan kurtulmaya bakacaktır. Kaçış için uğraştıkça, acı gerçek ortaya çıkacaktır…

3- ÇOCUK OYUNU (CHUCKY)

Oyuncak bir bebek ne kadar tehlikeli olabilir? RonnyYu’nun yönettiği filmde oyuncak bir bebeğe yapılan büyünün onu ne hale getirdiği tüm ayrıntısıyla işlenmektedir. Bebek, tüm masumluğunu kullanarak insanları akıl almaz taktiklerle öldürmeye başlayacaktır.

4- ÖLÜM FIRTINASI (STORM WARNING)

Tarih boyunca insanlar için hep korku unsuru olan deniz fırtınasının işlendiği film, görsel yönleriyle hafızalara kazınıyor. Fırtınaya yakalanan bir çift, aklından zoru olan bir adam ve psikolojisi bozuk oğlan, kuş uçmaz kervan geçmez bir adaya sığınmak zorunda kalır. Başlangıçta zorunlu bir tatil gibi geçeceği düşünülen bu yolculuk onlar için tam bir kâbusa dönecektir. Zorla alıkonulan ve şiddete maruz kalan çift için kanlı bir ölüm kalım savaşı başlayacaktır.

5- TESTERE (SAW)

Korku türünde bir fenomene dönüşen Testere serisinin ilk filmi. Sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına hayatın gerçek değerini anlatmak gibi bir takıntısı vardır. Kurbanlarına ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansı tanımaktadır. İmkânsız görünen seçimlere zorlanan kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirlerken bir şeyi fark ederler. Yaşamak uğruna neleri feda edebileceklerdir? Bu katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon, kendilerini aynı odada bulurlar. Yerde kanlar içinde yatan yabancı biri intihar etmiştir. Katil tarafından verilen ipuçlarını kullanarak olayı çözmeye çalışırlar ve sadece sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya içlerinden biri ölecek ya da katil her ikisini de öldürecektir.

6- THE WAILING KARA BÜYÜ

Kore sinemasından muhteşem bir film. Bütün dünyada çok etkili olan Kara Büyü özenle izlenilecek korku filmlerinden. İyi ile kötünün birbirine girdiği, farklı karakterlerle karşımıza çıktığı bütün inançların sınandığı bir film izlemek istiyorsanız, buyurun size Kara Büyü!7. THE CONJURİNG (2013)

Korkunun genç delikanlılarından James Wan korku filmleri kalite çıtasını biraz daha yükseklere taşıyor. Conjuring’i izlediğinizde şimdiye kadar nasıl izlemediğinize hayret edeceksiniz.


8.HEREDİTARY (2018)

2018 yılında gösterme giren Amerikan yapımı Hereditary büyük annelerini kaybeden Graham ailesinin toplumdan uzaklaşmış hikayelerini anlatıyor. Graham ailesinin başına gelen esrarengiz olaylar domino etkisi gibi bir sonraki aile üyelerine miras kalıyor. Hereditary esrarengiz hikayesi ve farklı mekan seçimi ile korku filmleri arasında kendine yer buldu bile.

9. RAW (2016)

Raw bu listede en çok iç gıcıklayıcı film. Veteriner fakültesinde okuyan genç bir kızın insan etine karşı oluşan ilgisi yapılmamış farklı bir korku filmi statüsüne sokuyor.

10. LET THE RİGHT ONE IN (2008)

2008 yılının en iyi filmlerinden gösterilen Gir Kanıma hikayesinde vampir filmleri ile gerçek hayatın karıştırıldığı bir baş yapıt. Kendinizden geçene kadar korkmak istiyorsanız Let The Right One In izleyebilirsiniz. O kadar korkunç ki uzmanlar tarafından yalnız izlenmesi tavsiye edilmeyen bir film.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
21
Koptum
Thug Life Thug Life
30
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
13
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: