Ne Olacak Bu F-35 Meselesi? F-35’ler Ne Zaman Teslim Edilecek?


76
55 Paylaşım, 76 Beğeni

Uzun manadır Türkiye ve ABD gündemini meşgul eden ve hatta ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulamasına kadar giden Rusya’dan alınacak S-400 Hava Savunma Sistemi sorunu her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Türkiye hava savunma sistemi için Rusya’dan S-400 alımına karar vermiş ve ABD’de buna karşılık bu alıma güvenlik gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

ABD ve Türkiye arasındaki bu sorun her geçen gün büyüyerek devam ediyor. ABD Türkiye S-400 alırsa yeni nesil savaş uçağı F-35’i teslim etmeyeceğini ısrarla belirtiyor. Türkiye’nin de üretim sürecinde yer aldığı F-35 yeni nesil savaş uçağı halen Türk Hava Kuvvetleri’nde görevde olan F-16’ların yerini alacak. Ancak iki ülke arasındaki kriz derinleşerek devam ediyor. Bu konuda görüşlerini açıklayan iki ülke kararlarından vazgeçmiyor. ABD savunma baklanlığı Pentagon: Türkiye ile F-35 meselesini çözmeyi umuyoruz derken Türkiye ile Washington arasında süren F-35 gerginliğine ilişkin yapıcı bir adım attı.

S-400 mü F-35 mi?

Savunma Bakanlığı görevini vekâleten sürdüren Patrick Shanahan, bir açıklama yaparak Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füzelerinden dolayı Washington’ın F-35 savaş uçaklarının teslimatını iptal etme meselesinin çözülmesini umduğunu söyledi. Salı günü konuşan Shanahan, “Umarım sorunu çözeceğiz ve böylece (Türkiye) Patriotlar ve F-35’ler olmak üzere doğru savunma ekipmanına sahip olacak” açıklamasında bulundu. Bakan ayrıca hâlihazırda Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının eğitimi için kullanılan ve ABD’deki Luke Hava Üssü’nde bulunan iki adet F-35’in de yakında Türkiye’ye teslim edilmesini beklediğini kaydetti. Savunma Bakanı’nın bu sözleri Pentagon’un, F-35 uçaklarıyla ilgili tüm eğitim teçhizatının ve diğer malzemelerin Türkiye’ye gönderimini durdurduğunu duyurduktan bir gün sonra geldi. Pazartesi günü Türkiye ile ABD arasında gerginlik yaratan S-400’ler konusunda konuşan bir Pentagon sözcüsü, gönderimi durdurma kararının “Türkiye, S-400 alımından vazgeçtiğine dair, hiç yanlış anlaşılmaya yer vermeyecek nitelikte bir karar alana kadar” geçerli olacağını söylemişti.

Patriot Teklifinin Süresi Doldu!

Savunma Bakanı Shanahan geçen hafta Çarşamba günü bir açıklama yaparak Türkiye’nin F-35 programında kalmasını dilediğini ancak bunun gerçekleşmesi için S-400 yerine Patriot füze savunma sistemleri satın alması gerektiğini belirtmişti. ABD’nin Türkiye için yaptığı ve Rusya’dan S-400 satın alma planından vazgeçmesi karşılığında daha pahalı olan Patriot sistemleri için verdiği indirimli teklifi ise Mart sonu itibarıyla sona ermişti. Türkiye her ne kadar Patriot füzeleri ile ilgilendiğini belirtse de, S-400’lerin alımından vazgeçmediğini birçok kere tekrar etmişti.

Çavuşoğlu’nun Washington Gündemi

F-35’lerin teslimatı konusunun, Washington’da 3-4 Nisan’da yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacak olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da gündeminde olması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak geçen Cuma günü konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasına sadık olduğunu belirtmiş ve bu konuda geri adım atılmayacağının işaretini vermişti.

Washington, Ankara’nın S-400 füzelerini alması durumunda F-35’lerin güvenliğinin tehlikeye atılacağı ve radara yakalanması güç bu yeni nesil savaş uçaklarının Rusya karşısında zayıf düşeceği gerekçesiyle teslimata karşı çıkıyor.

S-400 ve F-35 ABD Kongre Gündeminde

ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’da Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti temsilcileri geçen hafta ortak bir yasa tasarısı hazırlayarak F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını geçici olarak durdurmak üzere adım atılması istedi. Söz konusu tasarıya göre S-400 alımından vazgeçene kadar Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra gene Reuters’ın ABD’li kaynaklara dayandırdığı 28 Mart tarihli habere göre ise Washington, F-35’lerin üretim sürecine dahil olan Türkiye’ye alternatif arayışlarına girdi. Türkiye’nin gövde, iniş takımı ve kokpit göstergeleri gibi parçalarını ürettiği F-35 projesinden çıkarılmasının zahmetli olacağını belirten yetkililer, ancak bu seçeneğin imkânsız olmadığını dile getirmişti.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: