Kandil Simidi Nedir? Kandil Simidi Nasıl Yapılır?


68
39 Paylaşım, 68 Beğeni

KANDİL SİMİDİ VE TARİHÇESİ

Neden Kandil Simidi?

Hiç düşündünüz mü kandil günleri neden kandil simidi yapılır ve dağıtılır diye? Aslında bu uygulamanın İslam Diniyle çok alakası yok. Evet kandil geceleri İslam dininde önemli gün ve gecelere verilen addır ve dini açıdan önemlidir. Ama kandil günleri dağıtılan ve yapılan simit ya da lokma gibi yiyeceklerin bu gecelerle doğrudan bir alakası yoktur. Yalnızca bu mübarek gün ve gecelere özgü güzel bir gelenektir. Ve aslında bu gelenek sadece bizlere yani Türkiye’ye özgüdür. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra şimdi gelelim kandil simidinin tarihçesine.

Günümüzde Kandil günlerinin değişmez ritüellerinden olan kandil simidi bir anlamda düşkünleri, yardıma ihtiyacı olanları, aç ve fakirleri düşünme ve onlara elden geldiğince yardım etme, gönüllerini hoş tutma ve birlik ve beraberliği artırmak için kullanılan yiyeceklerdir. Böyle günlerde insanlar daha bir yakınlaşır ve birbirinin halini anlar. Böyle olunca da kandil günlerinde kandil simidi yapmak ve dağıtarak birbirinin halini sormak ve güzel dileklerde bulunmak bir gelenek halini almıştır.

Kandil simidi ilk olarak Osmanlı devleti zamanında uygulanmıştır. Ve aslında bugün sokaklarda halkın yiyeceği olan, çayla çok iyi bir ikili oluşturan simit o günlerde saraylıdır. Saray mutfağının bir üyesidir ve sultan sofralarının vazgeçilmez tatlarındandır. Böyle olunca da Osmanlı Sultanları kandil günlerinde halkla iç içe olmak için saray mutfağında o güne özel olarak simitten yola çıkılarak geliştirilen kandil simitleri yaptırıp halka dağıtmışlardır. Hatta bunun için özel simit fırıncıları bile çalıştırılmıştır.

Kandil simidi 14. yy da Osmanlı saray Mutfağının üyesi olan simitten örnek alınarak ona benzer şekilde ama değişik tat ve büyüklüklerde yapılırdı. Kandillerin değişmez tatlarından olan kandil simidine ek olarak kandil günleri lokma tatlısı da yapılmaya başlanmış ve bu da zamanla gelenek halini almıştır. Kandillerde yapılan kandil simidi bu günlere özel olarak fakir ve muhtaçlara dağıtılarak bir nebze onların gönlü de hoş edilmek istenmiştir. Bu güzel adet 14. yy dan itibaren geleneklerimiz arasına girmiş ve zamanla değişikliklere uğramıştır. Susamlısı, büyük olanı, küçük olanı yapılmaya başlanmıştır. Görüldüğü gibi simit aslında saraylıdır ve ondan örnek alınarak geliştirilen kandil simidi de bir dini vecibe değil bir gelenektir ve sadece Türkiye’ye özgüdür. Bütün bunlardan sonra isterseniz kısa bir kandil simidi yapımı tarifi verelim.

Kandil Simidi İçin Malzemeler:

3 su bardağı un

125 gr. tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

2 yumurta

2 çorba kaşığı yoğurt

2 çorba kaşığı sirke

1 tatlı kaşığı mahlep

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Tuz

Üstü için:

Yumurta sarısı

Çörekotu

Susam

Yapılışı:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. 1 yumurta sarısını üzeri için ayırıyoruz. Ortadaki malzemeleri yoğurduktan sonra kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz.

Hamuru cevizden biraz daha büyük bezelere ayırıyoruz. Her birini tezgâh üzerinde ileri geri yapıp uzatarak fitil haline getiriyoruz. Fitil hamurların iki ucunu birleştirip halka şekline getiriyoruz ve yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Susam ve çörekotu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

İyi kandiller…


Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız: https://onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
27
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
3
Eh İşte
Süpper Süpper
33
Süpper
Minnoş Minnoş
21
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
18
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: