Kaktüsler radyasyondan korur mu?


45
22 Paylaşım, 45 Beğeni

Kaktüs!

Sevimli minyatürler, orta büyüklükte saksı çiçeği veya dev boyutlu olarak karşımıza çıkan kaktüsler günümüzde radyasyona karşı önlem olarak evleri ve ofisleri süslüyor. Peki kaktüslerin radyasyonu önlediği hakkında bilimsel açıklama var mı? sizler için araştırdık ve kaktüsler hakkında yeni bilgilere ulaştık;

Kaktüsgiller (Cactaceae) gövdeleri etli ve yaprakları diken şeklini almış bir çiçekli bitkiler familyası Kaktüs, cins adı olmamasına rağmen, kaktüsgiller familyasını oluşturan gövdeleri etli, yassılaşmış ve sulu olan, yaprakları diken şeklini almış bütün çiçekli bitkilere verilen ortak addır. Genellikle çöllerde ve tropiklerde yaygınlardır. Sukkulent gövdeleri aynı zamanda özümleme görevini de yapar.

çöllerde yaygındır

Bu özümseme görevi radyasyonu da özümser gibi bir genel kabul sonucu ortaya çıkan kaktüslerin radyasyondan koruduğu fikri henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Bu konuda açıklama yapan uzmanlar şunları söylüyor;

Kaktüsün elektromanyetik radyasyonu belirli bir oranda absorbe ettiği doğru fakat zaten her bitki ve çiçek fotosentez yapabilmek için ortamdaki bulunan ışığın temel birimi olan fotonları yani elektromanyetik kuvvetin bir bölümünü, radyasyonu belirli bir miktarda emer.

Bitkiler zaten ortamdaki radyo dalgaları, mikrodalgalar, görünür ışık, morötesi ışınım ve kızılötesi ışınımın oluşturduğu elektromanyetik radyasyonu belirli bir oranda emerek ve bunu da havadan aldığı karbondioksitle birleştirerek kendisi için şeker yani besin üretir.

Bazı türler çiçek açar

Bitkilerin hayatta kalabilmeleri için ortamda bulunan ışığı yani elektromanyetik radyasyonu özümsemeleri gerekir. Burada asıl sormamız gereken, kaktüsün diğer bitkiler ya da cisimlerden elektromanyetik radyasyonu emmede üstün olup olmadığıdır.”

Peyzajda tercih edilir.

Kaktüslerle Dış Mekan Süsü Yapabilirsiniz!

Plantdergisi.com’da yer alan makaledeki bilgilere göre kaktüsler iklimin elverişli olduğu bölgelerde dış mekan süs bitkisi olarak değerlendirilmekte, diğer koşullarda ise saksı bitkisi olarak üretilerek kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan kuraklık problemine karşı kurakçıl peyzaj uygulamaları desteklenmekte olup kaktüsler kurakçıl peyzaj uygulamaları için tavsiye edilen bitkiler arasında başı çekmektedir.

Cereus

Kaynana Dilini evlerinizde kullanabilirsiniz.

Kaktüslerin birçok çeşidi var bunlardan çiçek açanlar “Astrophytums, Cereus, Cleistocacti, Copiapoas, Coryphanthas” şeklinde isimlendiriliyor. Kaynana dili, Hint inciri, yılbaşı kaktüsü, atlas çiçeği, altınfıçı kaktüsü gibi yöresel isimlendirmelere sahip çeşitleri de evlerde ve ofislerde sıkça kullanılıyor.

Hint İnciri

Kaktüs fazla su istemez!

Kaktüs büyüme aşamasındaysa ilkbahar ve yaz mevsiminde günde iki defa sulayabilirsiniz. Kapalı ortamdaki kaktüsünüzü ayda bir sulamanız yeterlidir. Kaktüsü saksı altlığından sulamalısınız.

Yılbaşı Çiçeği kaktüs

Kaktüs nemi sevmez!

Kaktüse sprey yardımıyla su sıkmamalısınız, çöl bitkisi olduğundan neme alışık değillerdir.

Altın fıçı

Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
15
Koptum
Thug Life Thug Life
24
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
21
Eh İşte
Süpper Süpper
18
Süpper
Minnoş Minnoş
9
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
6
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: