Kahvenin yanına en çok yakışandır: “Türk Lokumu”


66
39 Paylaşım, 66 Beğeni

Ne demiş Atalarımız: “Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır.” Hele ki yanında lokum olursa. Ve bu lokumlar kaliteli ve doğal ise keyifle kahvenizi yudumlarken bambaşka bir tat devşirirsiniz. Hiç düşündünüz mü soğuk kış günlerinde boğazınızı nasıl rahatlatırız? Siz de Emir Sultan markalı Lokum, Türk kahvesi ile muhteşem bir ikili oldu, demek istiyorsanız haberimizi okuyun.

Lokum, Türk kahvesi ile muhteşem bir ikili oldu!

Türkiye ve Türk kültürü denildiğinde akıllara gelen geleneksel içeceklerden birisi Türk kahvesidir. Kahveye her ne kadar Yunanlılar sahip çıkmaya çalışsa da kahvenin anavatanı Yemen’dir. Yemen’den Osmanlıya gelen kahve Türkler tarafından farklı pişirilmesiyle tanınmış ve Osmanlı kahvesi adını almıştır.

Bir Türk icadı: Kahve

Kahve her ne kadar Türk icadı değilse de pişirimiyle Türk icadıdır. Kahve, güğüm ve cezve de pişirilmek suretiyle Türk Kahvesi adını alır. Aslında Türk Kahvesi bir kahve pişirme yöntemidir. Diğer kahve türlerine göre yoğun şurupsu kıvamı, yumuşaklığı ve aroması ile hafızalarda kolaylıkla yer eder. Ayrıca fal ile gelecek gibi insanlara umut veren konuların konuşulmasına imkân verdiği için insanların kaynaşmasına da yardımcı olur.

Ancak, nasıl Leyla ile Mecnun, Asteriks ile Oburiks, sucuk ile yumurta, çay ile simit, Edi ile Büdü, Tom İle Jerry birbirini tamamlıyor, birbirini aklımıza getiriyorsa Türk Kahvesinin de kadim dostu Türk lokumudur. Bu muhteşem ikili bizim kültürümüzün önemli baş rollerinden, hoş sohbetlerimizin vazgeçilmezlerindendir.

Türk lokumu ile boğazı nasıl rahatlatırız?

Elbette iyi bir kahvenin yanında latif bir lokumla… Rahat ül Hulkum yani “Boğazı Rahatlatan” olarak doğan bu kelime, zaman içerisinde “lati lokum” a dönüştür, ardından da “Lokum” olarak günümüzdeki halini alır. Dünyaca ünlü olan lokum Türkiye’ye gelen yabancılarım tatmak istedikleri ve kendi ülkelerine de götürmek istedikleri ilk kültürel yiyeceklerdendir.  

Kahve zamanında şekersiz tüketilen bir içecekti bundan dolayı yanında ağzı tatlandıracak, aynı zamanda sağlıklı bir tatlı ihtiyacı doğdu ve zamanın kahvecileri, kahvenin yanında Türk lokumunu servis ederek Türk Kahvesine ebedi bir dost kazandırdılar.  Bir diğer nedeni ise kahve bittikten sonra kişinin ağzında kalan telve tadını ortadan kaldırmak için lokumun kullanılmasıdır. Uzun zaman bu böyle devam etti ve de çok iyi oldu. Zira lokum ve kahve muhteşem bir ikili oldu.

Bir fincanın kaç yıl hatırı var?

Girişte ne demiştik: “Bir fincanın kahvenin kırk yıl hatırı vardır” Bu atasözünün hikâyesi bir Rum Kaptanına kahve ikram eden ve bundan tam 40 Yıl sonra savaşta esir düşen Üsküdarlı kahveciden doğmuştur. Runm kaptanın zamanında kendisine ikram edilen kahvenin hatırına o kahveciye yardım etmesiyle hikaye 40 yıl sonra tamamlanır. Zaman içerisinde kahvenin yanında verilen lokumla beraber insanlar tatlı yiyerek tatlı konuşmuş ve sıcak, samimi kimi zamanda ebedi dostluklar kurmuşlardır.

Bir içecekten fazlası!

Kısacası Türk havesi her zaman bir içecekten fazlasıdır. Yanına Emir Sultan lokumunu alarak Türk halkına ve Türk kültürüne benzersiz katkı yapmaya dünya durdukça devam edecek. Keyifler olsun efendim.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
30
Koptum
Thug Life Thug Life
9
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
6
Eh İşte
Süpper Süpper
3
Süpper
Minnoş Minnoş
24
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
21
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: