İstanbul’da Gerçekten 7 tepe var mı? Bakın bu yedi tepe nerelerdeymiş?


90
61 Paylaşım, 90 Beğeni

İstanbul Yedi Tepe

İstanbul’un günümüzde güzelliği baltalanmış olsa da en büyülü şehir olma özelliğini koruyor. Boğazı, tarihi, koruları, yalıları, köprüleri, kuleleri… Her biri ayrı güzel, her biri ayrı sanat, her biri ayrı ihtişamda. Bu nedenle İstanbul’da yaşamak zor olsa da buraya bir kere alışan başka şehirde yapamaz hale gelir. Diğer yandan 7 tepeli şehir olarak bilinir İstanbul. Peki İstanbul’un bu 7 tepesi nerede? Şimdi ne durumda? Sizler için derledik, gelin hep beraber bu tepelerde dolaşalım…

Topkapı Sarayı tepesi

İstanbul’un tepelerinden ilki Sarayburnu’nda bulunan ve üzerinde Topkapı Sarayı’nın bulunduğu tepedir. Sarayburnu tepesi olarak da adlandırılan bu tepede yaklaşık 400 yıllık tarihi ile en eski, 700 bin m² alanı ile de en geniş saray olan  Topkapı Sarayı var. Büyüleyici bir manzaraya sahip olan bu tepe Haliç ve Boğaziçi’ne hakim konumuyla buram buram tarih kokuyor. 

Çemberlitaş tepesi

Çemberlitaş sütununun bulunduğu ve kentleşmeyle yakınında tepe gibi görünmeyen bölge de İstanbul’un 7 tepesinden biridir. Çemberlitaş’ta, Kapalı Çarşı ve Nuruosmaniye Cami gibi İstanbul’un simgeleri olan mekanlar bulunuyor. Çemberlitaş sütunu, M.S 330 yıllarında İmparator Konstantin onuruna dikilmiş rivayetlere göre ise içerisinde Hz.İsa’nın çarmığa gerildiği çiviler ve haç bulunuyor. İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı bu bölgeye Firuzağa Camisi, Kapalıçarşı, Çemberlitaş Hamamı, Çorlulu Ali Paşa Camisi ve medresesi, Nuruosmaniye Camisi ve Çarşısı gibi yapıları yaptırdı.

Beyazıt tepesi

Eski Harbiye Nezareti olan şimdi İstanbul Üniversitesi’nin merkez binası olan bölge Beyazıt tepesidir. Tepenin güneyinde Beyazıt Camii, kuzeyinde ise meşhur Süleymaniye Camii var. 4 minareli muhteşem Süleymaniye camii bu tepenin nişanelerinden biridir.  

Fatih tepesi

Fatih Tepesi zamanında şehrin en yüksek noktasıydı. Bu nedenle hem Bizans döneminde hem de Osmanlı döneminde en prestijli yapılar bu bölgeye yapılıyordu. Önce 12 Havariye adanan Havariyyun Kilisesi inşa edildi, daha sonra Rum Ortodoks Patrikhanesi olarak kullanılan kilise. Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine 1461 yılında yıkılarak yerine Fatih Camisi yapıldı. Bu tepe üstünde yer alan en mühim eser ise Fatih Külliyesi’dir.

Yavuz Selim tepesi

Fatih Çarşamba semtinde bulunan ve dik bir yamaçtan Haliç’e bakan bu tepede ise Yavuz Sultan Selim Cami yer alıyor. “Sultan Selim Tepesi” 74 metre yüksekliğindedir. Fethiye Camisi, Kariye Camisi, Fener Rum Patrikhanesi bu tepededir. Haliç sahilinden Balat’a ulaşan vadi bu tepenin yamaçlarındadır. Bu tepedeki en güzel eser, Yavuz Sultan Selim tarafından yapımına başlanan ancak ömrü vefa etmeyince oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlattırılan Yavuz Sultan Selim Camii’dir.

Edirnekapı tepesi

Mimar Sinan eseri olan Mihrimah Sultan Camii ile simgeleşen Edirnekapı tepesi aynı zamanda şehri üzerinde taşıyan en yüksek tepedir. İstanbul yedi tepenin meşhur tepesidir. Edirnekapı Tepesi, Edirnekapı ve Ayvansaray mahallelerinin üzerinde kurulduğu, aynı zamanda şehrin batı surlarını taşıyan tepedir.  

Kocamustafapaşa tepesi

Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgedir. Yükseltileriyle bir üçgeni andıran Kocamustafapaşa tepesinin, Topkapı, Aksaray ve Yedikule, bu üçgenin üç köşesini meydana getirmektedir. Haseki Külliyesi ve imareti, Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi buraya Osmanlı döneminde yapılmıştır. İstanbul’un Trakya yönündeki tek tepesi olan Kocamustafapaşa tepesinin üzerindeki en nadide yapı ise Sadrazam Cerrah Mehmed Paşa’nın 1593 yılında Mimar Sinan’ın kalfalarından Davud Ağa’ya yaptırdığı Cerrahpaşa Camii’dir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
9
Koptum
Thug Life Thug Life
18
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
15
Eh İşte
Süpper Süpper
13
Süpper
Minnoş Minnoş
3
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
30
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: