İnternette En Çok Konuşulan 10 Dil!


49
33 Paylaşım, 49 Beğeni

İnternette pek çok dil olduğu için, web sitenizi çevirmenin veya yerelleştirmenin birçok yönü var. Birkaç yıldır İngilizce internete hâkim oldu. Hakimiyet, tarihsel olarak göreceli olmuştur ve hala öyle. Ancak, internette İngilizce dışında diğer dillerinde büyük bir temsili var. Çoklu dil fikri, web sitelerinin çalışma şeklini hızlı bir şekilde değiştiriyor. Dünyanın her yerinden işletmeler ve bireyler, web sitelerini farklı bir dile çevirmeyi düşünüyor ve uyguluyorlar.

Web sitenizi başka bir dile çevirmek, sitenize birden fazla dilde erişilebilir olmanın birçok faydası var. İşleri herkes için kolaylaştırmak için web sitelerini çevirmek için kullanılabilecek bir dil çeviri araçları bulunuyor. Bunları internetten çevrimdışı kullanım için indirebilir ve çevrimiçi olarak kullanabilirsiniz, hangisi sizin için işe yararsa on tercih edebilirsiniz. İnternette kullanılan dilleri daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için işte Statista istatistiklerine göre en çok kullanılan diller .

Bugün İnternette Kullanılan En İyi 10 Dil

İnternette Kullanılan En İyi 10 Dil

1. İngilizce

Statista istatistiklerine göre, İngilizce çevrimiçi olarak en çok temsil edilen dildir. İngilizce, dünya çapında internet kullanıcılarının % 25,3’üne sahip. Bu, İngilizce’nin yıllardır internet dillerine hâkim olması nedeniyle bu bir sürpriz değil . İnternetin kurucu diliydi, bu da çoğu içeriğin İngilizce olduğu anlamına gelir ve sonra tercih ettiğiniz dilin çevirisini yapar.

2. Çince

Çincenin dünyadaki en hızlı büyüyen dil olduğu istatidtiklere göre ortaya konulmuş durumda. İnternette en çok kullanılan diller sıralamasında Çince % 19.8 kullanıcısı ile ikinci sırayı aldı. 1.35 milyar nüfusu ile, listede ikinci sırayı hak ediyor. Web sitenizi Çince konuşanlar için erişilebilir hale getirmek istiyorsanız çevrimiçi bulunan Çeviri araçlarını kullanarak web sitenizi çevirebilirsiniz.

3. İspanyolca

İster inanın ister inanmayın, dünya çapında İspanyolca konuşan 750 milyondan fazla insan var. Bunların yaklaşık yarısının anadili İspanyolcadır. Bu popülasyona erişmek istiyorsanız, web sitenizi çevirmeniz veya yerelleştirmeniz gerekiyor. İnternette İspanyolca konuşanlar gittikçe daha fazla bağlantı kuruyor, bu da kendi dillerinde daha fazla içeriğe ihtiyaç duymaları anlamına geliyor. Statista istatistiklerine göre, İspanyolca internette yüzde 8 kullanım ile 3. sırada. Sıralamanın önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

4. Arapça

Arapça birkaç yıl önce internette kullanılan küçük bir dildi. 2015 yılında, internette kullanılan ilk on dilde bile yer almadı, ancak çevrimiçi olarak en çok kullanılan dillerden biri haline geldi. 2013 itibariyle, Arapça konuşanların yalnızca % 37’si internete bağlıydı, ancak bugün dünya çapında 168,1 milyondan fazla Arapça internet kullanıcısı var.

5. Portekizce

Tıpkı Arapça ve İspanyolca’da olduğu gibi, Portekiz’deki çevrimiçi içerik içeriği 2011’den beri artmaktadır. 2013’te, Portekizli konuşmacıların yalnızca % 47’si internete bağlanmıştır, ancak zaman geçtikçe işler değişti ve şimdi internete bağlı 131.9 milyon Portekizli konuşmacı var. Bu, Portekizce konuşan kişilerin en az % 4.1’inin interneti kullandığı anlamına geliyor. Her ne kadar dil at yarışında bir eşek gibi görünse de, beşinci sırada yere alıyor.

6. Endonezya / Malezya

Hiç kimse bu dillerin listedeki altıncı sırayı alacağına inanmazdı. Çevrimiçi olarak 98,9 milyondan fazla kullanıcıyla, hedef kitlenizse web sitenizi Malezya / Endonezya dillerine çevirmeye değer. Ayrıca, web sitenizi bu dillere çevirmeyi veya yerelleştirmeyi düşünebilirsiniz, çünkü bu kişiler yabancı ürünler ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar.

7. Japonca

Japonca, 2011 yılından bu yana internette çevrimiçi olarak kullanılan en popüler dillerin listesinde yer almaktadır. Web sitenizi Japonca’ya çevirirseniz daha fazla trafik alır, iş ve yatırım getirisinde kar edebilirsiniz. İnternet kullanıcılarının % 3’ü 114,9+ milyon kullanıcıya ulaştıran Japoncadır.

8. Rusça

Rus dili, çevrimiçi 103.1+ milyon kullanıcıyla önemli ölçüde büyüdü. İnternetteki içeriğe erişmek için daha fazla kişi kullandığından sıralamda yedinci sırada. 2011’de internete giren Rus konuşmacıların oranı yüzde 41,5 oranında arttı ve hala artış modunda. En iyi dil çeviri araçları, web sitenizi Rusça’ya çevirmenize veya yerelleştirmenize yardımcı olabilir.

9. Fransızca

Çevrimiçi olarak kullanılan en iyi diller listesinde ilk beşe gireceğini düşündüğünüz Fransızca 9. sırada. Fransızca, 29 ülkenin resmi dili olduğu halde böyle. Üstelik Fransa’nın Fransızca’yı koruma çabası da hayli dikkat çekici bir konumda. Bu kadar iyi bir istatistiğe rağmen Fransızca internet ortamında pek başarılı değil, yüzde 2.8 internet kullanıcısı oranıyla sıralamada kendisine anca 9. sırada yer bulabilmiş.

10. Almanca

İnternet Dünya İstatistikleri’ne göre Almanca, 2015 yılında internette kullanılan en yaygın onuncu dildi. İstatistikler çok fazla değişmedi. Statista’nın son istatistikleri Almancanın İnternet kullanıcılarının % 2,2’sinde çevrimiçi olarak kullanılan onuncu dil olduğunu gösteriyor.

Web sitenizi çevirmek veya yerelleştirmek, daha geniş bir kitleye ulaşmak için bir fırsat sunar. Örneğin, İngilizce web siteleri ABD’deki kitleyi ve dünyadaki diğer izleyicileri destekliyor, ancak farklı topluluk ve kültürlerden insanları hedef alıyorsanız, web sitenizi birden çok dile çevirerek daha başarılı olacaksınız.

İnternette Kullanılan Dillerle İlgili Sonuç

Coğrafi bölgenize ve hedef kitlenize bağlı olarak, web sitenizi çevirmeye veya yerelleştirmeye karar verebilirsiniz. Bu karar pazarlama stratejilerinizin önemli bir yönüdür, çünkü farklı dilleri konuşan belirli hedef kitlelere ulaşmanıza izin verir. İnternette bulunan mevcut dil çeviri araçlarını kullanarak bunu başarabilirsiniz.

Kaynak:http://www.internetworldstats.com/stats7.htm


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
24
Koptum
Thug Life Thug Life
3
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
30
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
18
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
15
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: