İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor. Medeniyetlerin Kilit Taşı: Göbeklitepe


98
8 Yorum, 44 Paylaşım, 98 Beğeni

Göbeklitepe

Göbeklitepe Şanlıurfa’nın sınırları içerisinde olup şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bir ören yeridir. Bu yer yapılan kazılar sonucunda Tarihte bilinen en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak kayıtlara geçti. Şanlıurfa’nın Örencik köyünden bir çiftçi 1986 yılında tarlasını sürerken bulduğu bir heykelle Göbeklitepe keşfediliyor.

Müze Müdürünün Alaylı Gülüşü

Bu köylü amca bulduğu heykeli belki önemlidir diye şehir müzesine götürmeye karar veriyor. Heykeli at arabasına yükleyip köyden 18 km uzaklıktaki müzeye götürüyor. Müze müdürüne durumu izah ettikten sonra müze müdürü gülerek ‘’Yav amca bu kireç taşıdır. Niye bunu getirdin, buraya kadar yoruldun.’’ diyor. Çiftçimiz bu cevap karşısında biraz hayal kırıklığına uğruyor: ”Şimdi bana iyi bakacaklar kebap ikram ederler,” diye düşünürken, “Öyleyse yolda giderken bir yere atarım artık,’’ deyip yola çıkacak olmuş. Müze müdürü de adama biraz acıyarak tekrar bir zahmet olmasın diye müzenin deposuna heykeli koymuş.

Alman Araştırmacı

1980li yıllarda bölgede araştırma yapan Alman Arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt yaptığı kazıdan su çıkınca ve kazı yeri su altında kalınca Almanya’ya dönmek için müze müdürüne gidip yardımlarından ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür eder. Bu ziyarette tesadüfen bu heykeli görüyor. Ve 1995 yılında kazılara tekrar başlayıp bugünkü Göbeklitepe kazı alanını ortaya çıkarır.

Göbeklitepe kazıları sonucu ortaya çıkan veriler insanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlıyor. Yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip dinler tarihini sorgulatıyor.

En Eski Tapınak

Göbeklitepe bu zamana kadar bilinen en eski yapıt ve tapınaktan 7500 yıl daha eskiye ait. Göbeklitepe’nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise Malta’da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehengeden 7000, Mısır Piramitlerinden 7500 yıl daha yaşlı.

İlk Buğday Ekimi

Yapılan araştırmalar doğrultusunda buğdayın atasının ilk yetiştirildiği yer Göbeklitepe çevresi olarak görülüyor.

Tapınak İçin Tarım Yapılmaya Başlandı!

Daha önce bildiklerimizin aksine insanlar yerleşik hayata geçtikten sonra tarımla meşgul olmaya başladı tezi Göbeklitepe’nin keşfi ile son buldu diyebiliriz. Çünkü insanlar o zamana kadar göçebe iken ilk defa bir mabet veya tapınak inşa etmek için Göbeklitepe’nin etrafına yerleştiler ve topluluklar halinde yaşamaya başladılar. Zira 30 ile 40 ton arasındaki tapınak taşlarını 2 km ötede olan Göbeklitepe’ye taşımaları söz konusu değildi. Binlerce insan bu tapınağı inşa ederken iş bölümünü öğrendi bu insanları doyurmak için ilk defa tarım yapıldı ve buğday üretilmeye başlandı.

Yani anlayacağınız tarih yeniden Şanlıurfa Göbeklitepe’de yazılıyor.

Ülkemizde 2019 yılı “Göbeklitepe yılı’’ ilan edildi. Bu ilandan önce ise UNESCO Göbeklitepeyi Dünya miras listesine almıştı.

Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız: https://onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
8
Süpper
Minnoş Minnoş
30
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
25
Yok Ya

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. harikulade bir yazı. şahsen gittim gördüm. hepsine ksatılıyorum.teşekkürler onoppi

  2. muhteşem bir yazı. şahsen gittim gördüm. hepsine ksatılıyorum.teşekkürler onoppi

  3. Bundan sonra Göbeklitepe’nin çook tanıtımını yapmak lazım. Burası çok önemli ve insanlık tarihi yazıda da bahsedildiği gibi yeniden yazılıyor

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: