İnsanın Yaşı Kandan Tahmin Edilebiliyor mu?


59
33 Paylaşım, 59 Beğeni


Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları kişinin yaşını sadece bir damla kanla tahmin etmek için bir yönteme öncülük ediyorlar. Bu yöntem kriminal çözümlerde çok işe yarayacak. Bilinmeyen bir suçlunun yaşını ve ayrıca kişiselleştirilmiş tıbbı belirlemeleri bulmak için başarılı bir çalışma olması bekleniyor.

Analiz

Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Adli Moleküler profesörü Prof. Manfred Kayser’e göre: “Bazı kan hücrelerindeki DNA moleküllerinin yaşla birlikte azaldığını gözlemledik. Buna dayanarak, kan damlasının ortaya çıktığı kişinin yaş kategorisinin tahminini sağlayan güvenilir ve hassas bir yöntem olarak basit bir test geliştirdik. Şimdi bir damla kan kullanarak yaş belirlemeyi ve bu konuda kesin sonucu elde etmeye çalışıyoruz,”dedi

Normal uygulamalarda bir kişinin yaşını belirlemek için
kemikler veya dişler de gerekiyor. Ancak bu yeni yöntemle sadece bir damla kan DNA’sına ihtiyacınız var. Reserach, kişinin yaşını 20 yıl içinde belirlemek için sadece 5 ila 50 nanogram DNA elde ederek gösterir. Bu DNA testi, 18 aya kadar olan kan örnekleri için optimum sonuçlar üretir ve bunun ötesinde sonuçların doğruluğu yükseltiyor.

Kan Hücreleri

‘Güncel Biyoloji ‘ dergisinde yayınlandığı gibi, bu yöntemin arkasındaki bilim, bağışıklık sistemimizin kalıntıları olan sjTREC moleküllerinin özellikleridir. Sjtrec molekülleri, virüsleri, parazitleri, bakterileri veya kanser hücrelerini tanımak için yeni oluşan spesifik bağışıklık hücreleri, T hücreleri tarafından yapılması gereken uyarlamaların sonucu olarak kan içine salınır. Kandaki bu sjtrec moleküllerinin sayısı yaşla birlikte azalır. Kan örneklerinde sjtrec moleküllerini sayarak ve değerlendirerek kişilerin yaşını belirlemeyi mümkün kılar.

Accroding Prof. ate Kloosterman, Nfı insan biyolojik izleri bölümü (Hollanda Adli Tıp Enstitüsü):

“Bizim alan içinde önemli bir sorun adli soruşturmadaki kişi hakkında ve kimlik bilgisi önemli olabiliyor biyolojik izleri mümkün olduğunca net bilgiler gerekiyor. Bu yaratıcı bilimsel çalışma, Hollanda’nın adli DNA araştırmasında yeni yöntemlerin geliştirilmesine ve Uygulanmasına öncülük ettiğini bir kez daha göstermektedir.”

Kaynak: Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi ( www.erasmusmc.nl ), güncel Biyoloji (güncel Biyoloji)


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: