İnanılmaz! 100 Yılın En Önemli Buluşu! Çin’de 518 Milyon Yıllık Fosiller Bulundu!


104
3 Yorum, 66 Paylaşım, 104 Beğeni

Yüz Yılın Buluşu 4351 Fosil!

518 Milyon Yıllık Fosil

Çinli araştırmacılar, 518 milyon yıl öncesine dayanan daha önce tespit edilmemiş 50’den fazla hayvan türüne ait korunmuş fosiller buldular.
Science dergisinde Cuma günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Hubei eyaletinin Yichang kentinde bulunan fosillerde kasların, organların, gözlerin ve ağızların da dahil olduğu yumuşak dokular sağlam duruyor. 4.351 fosilden bazılarında hala bu organlar görülebiliyor. Bulunan fosiller jöle balıkları, eklembacaklılar ve algler dahil 109 türü temsil ediyor.

Qingjiang Nehri

Xi’an’daki Northwest Üniversitesi’nde Doçent olan Fu Dongjing, Shaanxi, araştırma grubunun 2007 yazında Changyang Tujia özerk ilçesindeki antik kalıntıları keşfetmeye başladığını söyledi. Kambriyen dönemine ait temsili bir böceğin bulunuşuyla başlayan bu fosiller Qingjiang Nehri kıyısında bulunuyordu.

518 Milyon Yıllık Hayvan Fosilleri!

Araştırmaya göre, Qingjiang biyotası (bir bölgenin yaşayan organizmaları) olarak adlandırılan yeni fosiller, erken hayvan evrimi anlayışını büyük ölçüde bilgilendirme potansiyeline sahip. Yaklaşık 518 milyon yıl önce, tüm hayvan kategorileri ortaya çıktı. Birçok canlı, farklı süreçlerde tükendi, ancak hayatta kalanlar gelecekteki organizmaların ilk şekli haline geldi.

Deniz Anası ve Tarak Reçelleri (Gökkuşağı Deniz Anaları)!

Şimdiye kadar, Kanada’daki Burgess Shale’de, bazıları da Yunnan eyaletindeki Chengjiang Nehri’nde, Kambriyen patlamasından yumuşak dokuya sahip fosiller bulundu. Çalışma, yeni keşfedilen fosillerin aynı anda yaşayan tamamen farklı bir organizma ekosistemi sağladığını gösteriyor.
Diğer Kambriyen fosillerinden farklı olarak, Qingjiang’da bulunan fosillerde, yüksek oranda denizanası ve tarak reçelleri bulunuyor.

Kuzeybatı Üniversitesi’nde Profesör olan ve makalenin yazarlarından Zhang Xingliang, kıyı boyunca sığ sulardaki Chengjiang Fosilleriyle karşılaştırıldığında, Qingjiang Fosillerinin derin okyanuslarda yaşadığını ve iki fosilin bilimsel önemlerini tamamlayıcı hale getirdiğini söyledi.
Bu arada İsviçre’deki Lozan Üniversitesi’ndeki Paleontolog Allison Daley, “Qingjiang biota’nın hazinesi, Kambriyen patlaması sırasında ekolojik yapılanma ve evrimsel sürücülerin nasıl etkilendiğini keşfetmek için heyecan verici bir fırsat sunuyor,” dedi.
Kaynak: Ecns

 
 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
30
Koptum
Thug Life Thug Life
9
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
6
Eh İşte
Süpper Süpper
4
Süpper
Minnoş Minnoş
24
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
21
Yok Ya

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: