Hürkuş Kanatlandı! Bu görüntüleri ilk kez göreceksiniz!


74
39 Paylaşım, 74 Beğeni

Hürkuş

19 Ocak 2005 tarihinde Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında alınan kararla Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Programı 15 Mart 2006 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Türkiye kendi eğitim uçağını yapmak için çalışmalara başlamıştır.

Projenin amacı Türk Hava Kuvvetleri’nin Temel Eğitim Uçağı ihtiyacını karşılayabilen ve aynı zamanda uluslararası pazarlarda rekabet edebilir nitelikte özgün bir uçak geliştirmektir.

Projenin ikinci aşaması olarak, 26 Aralık 2013’te SSM ve TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme ile; 15 adet Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağının Hv.K.K.lığına 2018-2019 yılları arasında teslimi öngörülmüştür. Aynı sözleşme kapsamında harici yük taşıma kabiliyeti kazandırılmış (silahlı) Hürkuş C uçağının kavramsal tasarımının çalışılması planlanmıştır.

Türkiye’nin Yerli Eğitim Uçağı

Hürkuş, Hava Kuvvetleri pilotlarının temel eğitimlerinin günümüzün ihtiyaçlarına uygun olarak sağlanması amacıyla geliştirilmiştir. Yüksek performanslı olmasının yanı sıra, düşük işletme maliyetine sahip olması hedeflenmiştir. Bu nedenle Hürkuş, daha önce bu amaçla kullanılan T-37 uçakları gibi jet motorlu değil, turboprop motorlu olarak tasarlanmıştır. Hürkuş’un tasarımında herhangi bir mevcut uçak baz alınmamış, rekabetçi olması hedeflenerek belirlenen gereksinimleri sağlamak amacıyla TUSAŞ tarafından sıfırdan özgün olarak tasarlanmıştır. Uçağın dış geometrisi ve sistemleri, üst seviye uçak gereksinimlerinden yola çıkılarak belirlenmiştir.

Hürkuş, gelişmeye açık tasarım altyapısı sayesinde farklı versiyonlara dönüştürülmeye uygun bir hava aracıdır. Yeni aviyonik sistemlerin entegrasyonuna olanak sağlamasının yanı sıra, faydalı yük taşıma kapasitesi de mevcut konfigürasyonun tasarım sürecinde göz önünde bulundurulmuştur.

Operasyon konsepti Hava Kuvvetleri ile çalışılıyor

Gelinen aşamada, Hürkuş’un dış geometrisi dondurulmuş ve uçak seri üretime geçilerek Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanmıştır.

Hem pilot yetiştirecek hem operasyonel olacak

Proje kapsamında iki konfigürasyonda Hürjet üretilecek olup bunlardan biri tamamen eğitim uçağı odaklı Hürkuş B, ikincisi aynı uçağın silahlı varyantı Hürkuş C olacaktır. 2018 sonu itibariyle Türk Hava Kuvvetlerine iki adet Hürkuş B üretilip teslim edilmiş olup artık Türk savaş pilotları tamamen yerli ve milli eğitim uçaklarında eğitimlerini almaya başlamıştır. Hürkuş’un silahlı varyantında çalışmalar devam etmekte olup, uçağa atış kontrol radarı, harici yük ve atış kontrol sistemleri ile çeşitli görev sistemleri eklenecektir. Böylece şimdiye kadar kara konuşlu kuvvetlere F 16 uçaklarınca verilmeye çalışılan yakın hava desteği silahlandırılmış Hürkuş tarafından verilecektir.

Bütün bunların yanı sıra Hürkuş uçağının Türkiye ile birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılabileceği değerlendirilmektedir.

Yerli ve Milli

Sonuç olarak tamamen yerli ve milli imkan ve kabileyetlerle sıfırdan tasarlanıp geliştirilen uçak Türkiye’nin ilk milli uçağı olma özelliğini de taşımaktadır. Türk havacılığı Hürkuş’la birlikte sıfırdan uçak tasarlayıp yapabilme olanağına kavuşmuş ve bu sayede yüzlerce uçak mühendisi paha biçilmez tecrübe kazanarak ilerde geliştirilecek mili muharip uçağı da görev almaya hazır hale gelmişlerdir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
3
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: