Himba Kabilesi Kadınları hamile kalmak için öyle bir şey yapıyor ki inanamayacaksınız! Dünyanın en sıra dışı kabilesi!


142
2 Yorum, 94 Paylaşım, 142 Beğeni

Gizemler ülkesi Afrika, gün geçmiyor ki ilginç bir habere konu olmasın. Afrika’daki kabileleri inceleyen araştırmacılar, her geçen gün yeni bilgilere ulaşıyor.Bu yeni bilgilerden biri de Himbalar’a ait. Kabilesi’ndeki kadınlar ve hamile kalmak için yaptıkları sıra dışı uygulamayı duyunca şaşıracaksınız. Uzmanlar Himbalar’ın çocuklarla kurduğu ilişkinin farklılığına dikkat çekiyor.

Namibya’da kendilerine ayrılan koruma alanında özgürce yaşayan Himba kabilesinin gelenekleri, kendileri gibi sıradışı. Nüfusları 50 bini geçmiyor. Kunene Nehri boyunca özgürce yaşayan ve hayvanlarını otlatan bu kabilede kadınlar kırmızı renkli oldukları için  ‘Kırmızı Kadınlar Kabilesi’ olarak da biliniyor.

Himba kadınları sıra dışı!

Güneş doğmadan uyanan kadınlar otjize adını verdikleri karışımı sürünerek işe koyuluyor. Karışımdan dolayı kırmızı renkte görünen kadınlar her kabilede olduğu gibi yemek ve çocuk bakmak gibi rutin işlerlemeşgul oluyor. Erkeklerin işi ise çobanlık.

Çöl ortamında zor şartlarda yaşadıklarından dolayı dış dünyadan izole olmuşlar ve bu vesileyle geleneksel hayat tarzlarını sürdürebiliyorlar. Himbalarda çift aile düzeni denilen bir yapı hakim. Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dâhil oluyor. Bu yapı onların çetin iklim koşullarında hayatta kalmalarını sağlıyor.

Kadınların İlginç Hamile Kalma Yöntemi

Kabilede yeni doğan çocukların yaşı doğumla başlamıyor. Çocuğun yaşı annesiyle kurduğu telepatik iletişimden itibaren başlıyor. Bu nasıl oluyor dediğiniz duyar gibiyim. Hemen anlatayım.

Kabilenin kadınları hamile kalmaya kendileri karar veriyor. Bu karara varan kadın, bir ağacın altına oturup dünyaya gelmek isteyen çocuğun kendisiyle iletişim kurmasını bekliyor. Bu gerçekten oluyor mu derseniz evet oluyor. Çocuk ilk iletişimi, anneye söylediği bir ‘şarkı’ ile başlatıyor. Çocuğun söylediği şarkıyı duyan anne bu şarkıyı eşine öğretiyor. Derken hamile kalıyor.

İlginçlikler burada bitmiyor. Çocuğun annesine söylediği bu şarkı, onun doğum günü olarak kabul ediliyor ve yaşı bu tarihe göre hesaplanıyor. Daha da ilginci bu şarkı o çocuğun doğumundan ölümüne kadar tüm hayatına eşlik etmesi.

Peki anne ne yapıyor?

Anne hamileliği boyunca çocuğun şarkısını kabileye öğretiyor. Sizin anlayacağınız bu şarkı artık o çocuğun artık kimlik kartı. Doğum sırasında çocuk bu şarkıyla karşılandığı gibi hastalandığında da aynı şarkıyla teselli ediliyor. Daha da enteresan olanı çocuğu ödüllendirmek veya ergenlik törenlerindeki başarısını kutlamak için de bu şarkı söyleniyor.

Aynı tutum kabilenin suça ilişkin davranışında da yaşanıyor. Çocuk ilerleyen yaşında bir suç işlerse, köy meydanına çağrılıyor ve topluluk tarafından çembere alınıyor. Hep bir ağızdan kendi şarkısı çocuğa söyleniyor.Kabile geleneklerine göre, antisosyal davranışları düzeltmenin yolu cezalandırmadan değil, sevgiden ve o bireye kendi ‘gerçek kimliğini’ hatırlatmaktan geçiyor.

Diğer yazılarımız için tıklayın: https://onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
22
Koptum
Thug Life Thug Life
30
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
28
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
13
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Admin

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: