Hikikomori: Bilimin Çaresiz Hastalığı! Siz de Hikikomori Olabilirsiniz. İste Belirtiler Ve Çözümler!


120
66 Paylaşım, 120 Beğeni

Japonlar çoğu özellikleri ile dünyaya örnek olmuş bir toplumdur. Teknolojide attıkları adımlar ve sadakatleri ile oldukça dikkat çekiyorlar. Hep toplumlara örnek olacak değiller ya bugün sizlere Japonya’da çok görülen ve bilim adamlarınca dünyayı bekleyen büyük hastalıklardan biri olarak görülen Hikikomori’den bahsedeceğiz. Peki Hikikomori nedir? İşte Onoppi okuyucuları için yaptığımız çalışma.

Hikikomori nedir?

Basit bir kavramdan bahsetmiyoruz Japonya’da 1 milyon insanın bu rahatsızlıktan muzdarip olduğu belirtiliyor. Hikikomori, kişinin toplumsal ve kişisel görev ve sorumluluklarından kaçması demek. Bu rahatsızlığa yakalananlar tamamen başkalarından izole yaşıyorlar. Yalnızlık bu tür hastalar için bir yaşam şekli olması toplumsal bir gelecek sorunu da sayılıyor.

Hikikomori’nin sebebi nedir?

Japonlar bu hastalıktan nasıl kurtuluruz diye düşünseler de “kendileri edip kendileri bulmuşlar.” Japon kültüründe, Hagakura Samuray geleneklerinde, modern Japon edebiyatlarında yalnız yaşamanın özel ve asil bir durum olarak anlatılması, modernizim ile birilikte Japon toplumunun Hikikomori’ye yakalanmasını kolaylaştırmış durumda. Japonlar uzun süre bu hastalığın yüksek ihtimalle erkeklerde görüldüğünü düşünüyorlardı. Son zamanlarda görüldü ki rahatsızlığın cinsiyet ayrımı yok. Kadınlarda da en az erkeklerde görüldüğü kadar görülüyor. Genç kadınların izole bir yaşamı toplumun gener geçer bir kuralı olması Hikikomori rahatsızlığına sahip kadınların görmezden gelinmesine sebep olmuş.

Hikikomori zengin hastalığı mı?

Hastalık her ne kadar edebi eserlerden ve kültürden gelse de tetikleyici iki unsur olarak da kötü biten bir ilişki veya okulda dışlanmanın etkili olduğu düşünülüyor. İstatistiklere baktığımızda Hikikomori; elit ailelerde ya da ekonomik olarak iyi durumda olan gelir düzeyi ortalamanın üzerinde olan ailelerin çocuklarında daha sık görülüyor. Yaşanması gereken her şeyi yaşayan 20 yaş üstü gençler mutluluk kavramını farklı yerlerde arıyor. Japonların bu konuda dezavantajlı sosyo-ekonomik durumları da söz konusu. Alım gücüne göre kolay ulaşılabilen teknoloji gençlerin Hikikomiri’ye yakalanmasına sebep oluyor.

Ayrıca gelir seviyesi yüksek ailelerde çocukların para ile erken tanışmaları da Hikikomori sebeplerinden kabul edilebilir.

Hikikomori’den nasıl kurtulabiliriz?

Bunun aslında tek çözümü var. Çocuklarımızı ve kendimizi teknolojiden ve paradan gerekli olduğu noktaya kadar uzak tutmak gerekiyor. Hayatta bütün zevkler zamanında yaşandıkça inanın Hikikomori de neymiş diyeceksiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
21
Koptum
Thug Life Thug Life
31
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
12
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: