Hayat Sevince Güzel: 14 Şubat Sevgililer Günü


60
2 Yorum, 39 Paylaşım, 60 Beğeni

14 Şubat Sevgililer Günü, batının tabiriyle Aziz Valantine Günü.

Kimileri popülist ve kapitalist sistemin dayatması şeklinde görürken, kimileri de olayı daha duygusal boyutta algılamakta ve günün anlam ve önemine binaen davranmakta. Peki, nedir ? Neden diğer günler değil de bugün bir kutlama yapılmakta? Ne olmuş da bugün sevgililerin günü olmuş. Evet, her 14 Şubat’ta kafalardaki cevap bekleyen sorular bunlar… Rivayetler çok bugün hakkında… Ama en kabul göreni bir rahibin vahşi bir şekilde öldürülmesi.

İdam edilen rahip!

Aziz Valantin, Roma İmparatoru II. Claudius emrine karşı geldiği için yakılarak idam edilmiş bir rahiptir. Peki, nedir bu rahibi idama götüren şey:

Zalimliği ile nam salan imparator II. Claudius yayınladığı bir fermanda askerlerin evlenmesini yasaklar. Buna sebep olarak da bekâr erkeklerin, evli erkeklere göre daha iyi savaştıklarıdır. İşte tam burada sevgiye, aşka inanan bir rahip bu emre karşı gelir ve askerlerin nikâhlarını kıymaya devam eder. Acımasız imparator bunu duyunca genç rahibin yakılarak idam edilmesine karar verir.  

Valentine milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ında da Hristiyan şehitliğine gömülür. Ölüm günü olarak kabul edilen 14 Şubat tarihi de birbirini sevenlere adanır.

Sevginin, sevgilinin günü olmaz diyenler için ayın 14’ü diğer sıradan günlerden farksız geçerken bu günü bekleyenler ise hediyelik ürünler satan iş yerlerine koşarlar ve her biri sevgilisi için bir hazırlığa girişir. Mum ışığında yenen yemekler, peluş ayıcıklar, havada uçuşan romantik sözler sarhoş eder çiftleri. Külkedisi masalı gibi saatler 00:00 gösterip takvimler ayın 15’ine geçtiğinde ise her şey bir anda eski rutinine döner. Günün sonunda mutlu çiftlerin yanında, mutlu çiçekçiler, baloncular ve oyuncakçılar da vardır.

Sadece

Başında “SEVGİ” olan her şey önemlidir. Bir gün değil her gün önemlidir. İlle de karşı cinse olan ilgi değildir sevgi. İnsan dünyaya geldiği ilk anda başlar sevmeye. İlk annesidir onun sevdiği sonra babayı tanır onu sever, kardeşlerini sever, aile büyükleri gelir sonra ve daha da büyüdükçe arkadaşları öğretmenleri, yaşadığı doğa ve tabiatta ki hayvanlar liste böyle uzar gider…

Sonuç olarak sevgi kutsaldır değerlidir. Bu dünyayı kurtaracak bir şey varsa o da “sevgi”dir. Şarkının dediği gibi: Hayat sevince güzeldir. Sevmekle başlar her şey. Bir taşı, bir kelebeği sevin, dünyaya sevgiyle bakın, sevginizi gelecek nesillere de miras bırakın…

Bu konuyla ilgili diğer yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
12
Koptum
Thug Life Thug Life
21
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
18
Eh İşte
Süpper Süpper
15
Süpper
Minnoş Minnoş
6
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
4
Yok Ya

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: