Harika insan Karapetyan! Baraja düşen otobüsten 30 kişiyi çıkarmayı başardı!


96
55 Paylaşım, 96 Beğeni

Önce iyi insan olabilsek keşke!

Anne ve babalar eğitim hayatında çocuklarını kabul görmüş mesleklere yönlendirmek ister. Kimileri avukat, kimileri doktor, kimileri mühendis olmasını isterler. Herkes kendi çocuğunun kariyerinin en yüksek olması için çabalar. Kimi çocuk bu mesleklerden birini seçer, kimi ise kendi gönlündeki mesleği, kimi ise hayat şartlarının kendine dayattığı mesleği seçmek durumunda kalır. Sonunda herkes bir meslek sahibi olabilir. Oysa ebeveynlerin güzel mesleklerden önce çocuklarına söylemesi gereken şey hangi mesleği seçerlerse seçsinler önemli olmadığını ama önemli olan tek şeyin iyi birer insan olmalarının altını çizmeleridir. Önce “iyi insan” ol deyip vicdanlı, şefkatli ve ahlaklı yetişmelerini sağlayacak ortamı onlara hazırlamalıdır.

Neden önemlidir iyi insan olmak? Çünkü iyi insanın gözünde hırs ve öfke, dilinde ise sadece ben yoktur.

Bir insan düşünün ki mesleğinin en zirve noktasında başarıdan başarıya koşarken bir gün hiç tanımadığı bir otobüs dolusu insanın hayatını kurtarmak için mesleki kariyerini hiç düşünmeden feda etsin.

Shavarsh Vladimirovich

11 dünya rekoru 17 dünya ve 13 Avrupa yüzme şampiyonu olan 1953 doğumlu Ermeni asıllı Sovyet yüzücü Shavarsh Vladimirovich Karapetyan.

16 Eylül 1976 günü sıradan bir şekilde Erivan’da antrenman yaparken bir otobüsün, duvarı yıkarak göle düştüğü acı olaya şahitlik etmek durumunda kalır.

Bir an bile tereddüt etmeden otobüsün arkasından göle dalar. Ayakları ile otobüsün camlarını kırmayı başarır ve 20 dakikada 30-40 saniyelik aralıklarla 10 metreye kadar dalış yaparak 30’a yakın yolcuyu çıkarmayı başarır. Bu yolculardan 20 tanesi hayatta kalabilmiştir.

Göle karışan kanalizasyon suyu, Karapetyan’ın otobüsün camını kırarken vücudunda oluşan kesiklerden kanına geçer ve vücudu mikrop alır. Tam 46 gün komada yatar. Doktorların umudu kestiği anda yaşam tekrar bu güzel insana merhaba der ve onu girdiği komadan uyandırır. Ama artık ne yazık ki spor yaşamı sona ermiştir.

Sonradan yaptığı açıklama ile herkesi yine şaşırtır. Spor hayatının bitmesine değil daha fazla insanı kurtaramadığı için duyduğu üzüntüyü dile getirir. Denizin dibinin karanlık oluşu nedeniyle bir insan yerine koltuğu dışarı çıkarttığını söyler ve üzülerek ekler o koltuk yerine bir insan daha çıkarabilirdim o koltuğun rüyalarına girdiğini söyleyip yaşadığı acıyı anlatır.

Ayrıca 1985 yılında bir binada çıkan yangına da yine hiç düşünmeden alevlerin içine dalan Karapetyan birçok insanın hayatını kurtarmıştır. Kendisi de ağır yanıklar nedeniyle yine uzun süre hastanede yatarak tedavi görmek durumunda kalmıştır.

Kapalı Sovyet sistemi nedeniyle bu yapmış olduğu kahramanlıklar iki yıl gizli tutulur. Hayatta kalan insanlar uzun süre kendilerinin kimin kurtardığını bilmezler. Sonrasın da kendisi için hazırlanan bir raporla olaylar ortaya çıkar. Karapetyan’a “Fort the Rescue of the drowning” madalyası verilir

UNESCO’nun “Fair Play” ödülünü alır ve adı keşfedilen bir gezegene verilir.

Shavarsh Vladimirovich Karapetyan… Şimdi sade bir hayat yaşıyor. 1993 yılından bu yana Moskova’da ayakkabı üretimi yapmakta.

İyiliğin ve kötülüğün dili, dini, rengi ve ırkı yoktur. İnsana insan olduğu için değer vermeliyiz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
3
Koptum
Thug Life Thug Life
12
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
9
Eh İşte
Süpper Süpper
6
Süpper
Minnoş Minnoş
27
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
24
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: