Genç Kalmanın ve Genç Görünmenin On Sihirli Yolu!


64
3 Yorum, 44 Paylaşım, 64 Beğeni

Hızlı Yaşa Genç Öl Mü, Yoksa Sağlıklı Yaşa Vücudunu Koru mu? Sağlıklı Yaşam Formülleri!

Yaratılış kanunu… Her canlı doğar büyür ve ölür. Bu kaçınılmaz bir kural. Kâinatı yaratan tarafından binlerce yıldır uygulanan bir kural. Yaratılışın özünde bu var. Doğmak, büyümek ve ölmek. Bütün canlılar bunu yaşayacak. Yaşayacak da insan nedense bu kuralı değiştirmek ya da ötelemek için elinden geleni yapıyor. Dünyada daha fazla yaşamak ve mümkünse hiç ölmemek istiyor. Böyle olunca da tıbben ya da başka yollarla yaşlanmayı ve doğal olarak da ölmeyi geciktirmeye çalışıyor. Hal böyle olunca her gün yeni yeni haberler, yeni yeni buluşlar duyuruluyor. Ama ne çare ki ölüm engellenemiyor. Sadece insan fiziken daha genç görünmenin yollarını buluyor. İşte genç kalmanın ve genç görünmenin on sihirli yolu.

1. ŞEKER YEMEYİN!

Bir insan, doğduğu andan ölene kadar hiç şeker yemezse vücudunda hiçbir eksiklik olmaz. Şeker, su-et-peynir-yoğurt-sebze-meyve gibi olmazsa olmaz bir madde değil. Sadece bir alışkanlık ve keyif veren bir madde. Peki, şeker yemezsek ne olur? Kilo fazlalığından hipoglisemi ataklarına, şeker hastalığından kansere kadar sayılmayacak kadar sorunun önünü kesersiniz.

2. GÜNEŞİ GÖRÜN!

Mayıs başından kasım başına kadar saat 11.00-15.00 arasında yüz, boyun, kollar açıkta kalacak şekilde (yani tişört giymiş gibi) 10-15 dakika güneşi görün yeter. Unutmayın, camın arkasında olmak işe yaramaz. Güneş gören bölgelerinizi bir süre yıkamayın. Aksi takdirde vücudun güneşin yardımıyla cildinizde yaptığı D vitaminini uzaklaştırmış olursunuz. Peki, güneş görmek bedenimizde ne işimize yarar? Kemik metabolizması, bağışıklık sistemi ve şeker metabolizmasındaki önemli etmenlerden biri D vitaminidir. Doğal yollarla almış olursunuz. Yetersiz olduğunda dışarıdan damla veya hap şeklinde aldığınız D vitamini fazla gelip sorunlar yaratabilir ama doğal yolla alımın fazlası olmaz.

3. ERKEN YATIN!

Biz farkında olmasak da vücudumuzdaki hormonların salınımını, metabolizmayı düzenleyen biyolojik bir saat var. Geç yatmak geç kalkmak tüm bu dengenin bozulmasına neden olur. O halde yapılacak olan basit. Erken yatılacak ve erken kalkılacak. Peki, bu durum vücudumuzda ne işe yarayacak? Vücutta binlerce yıldır oluşmuş düzeni bozmamış olursunuz. Depresyondan obeziteye kadar giden birçok bozukluğa neden olmazsınız.

4. HAREKET EDİN!

Yürümek en kolayı olduğu için ‘Yürüyün’ denir. Hareket edin de nasıl ederseniz edin. Gücünüze göre. Aşırıya kaçmayın. Ama unutmayın ev işi egzersiz değil, ‘yorulmak’. Haftanın 6 günü hiçbir şey yapmayıp 1 gün kan ter içinde kalıncaya kadar halı sahada maç yapmak egzersiz değil, ‘keyif’. Egzersize 48 saatten fazla ara verirseniz etkisi kaybolur. Onun için yapılacak olan belli! Her gün en az bir saat tempolu yürüyün. Ne işe mi yarayacak? Birçok metabolik sorunun önüne geçersiniz. Obeziteden kemik erimesine kadar…

5. MAKUL OLUN!

Doğada var olan her şeyi miktarını abartmamak kaydıyla yiyin. Doğada olmayan, insan eliyle oluşturulmuş her şeyden mümkün olduğu kadar uzak durun. Et, yumurta, süt yararlıdır, olmazsa olmaz. Çok doğru. Ama daha çok aldığınızda daha iyi olacak diye bir kural yok. Aşırıya kaçmak iyi değil. Makul olmak ne işe mi yarayacak? Vücudumuz rahat edecek. Doğal halini yakalayacak. ‘Azı karar, çoğu zarar’ lafı boşuna söylenmemiş.

6. KAHVALTI YAPIN

Düzgün, makul, abartısız bir kahvaltıyı düzenli olarak yapın. Unutmayın kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Böylece biyolojik saate uygun beslenmiş, doğanıza uygun davranmış olursunuz. Çevrenize bir bakın, tüm canlılar uyanınca yiyecek aramaya çıkar. Gece 2-3’lere kadar televizyon seyredip sabah geç kalkıp öğleden sonra yiyecek aramaya çıkan tek bir tilki, tavşan, geyik yok. Doğada sistem bu. “Ben uymam” derseniz sorun yaşamanızdan doğal ne olabilir?

7. HAK ETMEYENE ZAMAN AYIRMAYIN

Hak etmediği halde zamanınızı, enerjinizi çalan, azaltan insanlardan uzak durun. Onlara ayırdığınız zamanı, ailenize ve gerçek dostlarınıza, sizi mutlu edenlere ayırın. Hak eden, hak ettiğini almalı değil mi ama? Bunun ne faydası var şimdi genç görünmeyle demeyin. Elbette var. Güçlü ve samimi insan ilişkilerini, hormonlarınızı düzenleyen ana kontrol mekanizmalarının sağlıklı çalışmasını sağlar.

8. EN AZ 6 SAAT UYUYUN

‘Benim bünyem az uyumaya alışık’ diye bir kavram yok. Pili biten bir cep telefonunu nasıl belli bir süre şarj etmek zorundaysanız uyumak da vücudumuzun tüm sistemlerinin dinlenip sonraki zamanlara hazırlanması anlamına gelir. Sağlıklı ve yeterli bir uyku ne işe mi yarar? Stres hormonlarının dengeli salgılanmasını sağlarsınız. Yetmez mi?

9. SİGARA İÇMEYİN

İnanın tek bir tane yararı yok. Sigara içmek hamile olmak gibidir. ‘Az içiyorum’, ‘İçime çekmiyorum’, ‘Nikotini düşük içiyorum’, ‘İncelerinden içiyorum’ demeniz, ‘Az hamileyim’ demeye benzer. İnsan ya hamile olur ya olmaz. İnsan ya sigara içer ya içmez. İçmezseniz ne mi olur? Sağlığınıza, cebinize, itibarınıza katkı olur…

10. MUCİZE ARAMAYIN

Yapılması gerekeni yapmayıp yapılmaması gerekeni yaptıktan sonra sorunlarla karşılaşırsınız. Bu durumda mucizevi bir formül, beslenme düzeni, sihirli bir yöntem aramayın. Çünkü yok! Ama harcanacak sağlığınız, paranız, zamanınız ve istismar edilmeye açık bir aklınız varsa siz bilirsiniz, arayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
18
Koptum
Thug Life Thug Life
27
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
24
Eh İşte
Süpper Süpper
22
Süpper
Minnoş Minnoş
12
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
9
Yok Ya

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: