Erzurum’un Efsane Lezzetleri! Tadı Damağınızda Kalacak Erzurum Yemekleri!


97
44 Paylaşım, 97 Beğeni

Erzurum tarihten günümüze çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan bir şehirdir. Bu özelliği yemeklerine de etki etmiştir. Bundan dolayı farklı tatların buluştuğu bir yöredir Erzurum. Yemekler güzel olunca misafir ağırlamak da daha anlamlı hale geliyor elbette. Erzurumlu hanımların marifetli olmasının sebebi de bu olsa gerek. Nesilden nesile aktarılan bu lezzetleri hep birlikte gözden geçirelim.

KEBAPLARIN ŞAHI CAĞ KEBABI

Erzurum’un en bilindik yemeğidir. Kuzu etinden hazırlanır. Bir gün önceden özel bir karışıma yatırılır. Odun ateşinde ağır ağır uzun süre döndürülerek pişirilir. Sonrasında yatay şekilde kesilerek şişlere takılır. Alışanlar vazgeçemez bağımlılık yapma gibi bir huyu vardır. Bugüne kadar tatmadıysanız boşuna yaşamışsınız demektir. Erzurum’a gezmeye gittiğinizde ilk işiniz en iyi Cağ Kebapçısını bulmak olmalı.

AYRAN AŞI

Bilinen ayran çorbalarının dışında aş otuyla (kişniş ) hazırlanır. Kimileri minik kıyma topları da katar içine. Her şekilde lezizdir. Yazın sıcaklarda soğuk olarak da tüketilir. Ramazanda iftar sofralarında Erzurumlu hanımlar ayran aşı yapmadan duramazlar.

KADAYIF DOLMASI

Adını duyunca bile insanı heyecanlandıran tatlı.  Kadayıfın içine bol ceviz konulur yumurtaya batırılıp yağda kızartılır, şerbeti güzelce üzerine dökülür. Çıtır çıtır ve bol cevizliyse korkmadan yiyebilirsiniz. Yanında da çay ne güzel gider. Ramazan günlerinin vazgeçilmezidir.

HASUTA

Hasuta’yı yeni annelere yedirmek adet olmuştur. Un ,yağ şeker bazen de pekmezle yapılır. Besleyici ve bol enerji vericidir. Genellikle kahvaltılarda yapılır kimileri ise helva niyetine yapar.

SU BÖREĞİ

Erzurum’da su böreğini güzel yapan gelinler her zaman kıdemlidir. Herkes beceremez güzel yapmayı, maharet ister.  Birçok yufka ince ince açılır. Sıcak su da ıslatılır ve içine peynir konulur. Ne kadar kat varsa o kadar makbuldür.

ERZURUM KETESİ

Birçok yörede yapılır ama hiçbiri Erzurum’un ketesine benzemez. Hamurun içine yağ ve unun kavrulmasından oluşan iç konulur. Her an kurtarıcıdır. Ramazanda sahurda ve iftarda olmazsa olmazdır. Çorbaya katarsınız, çayla yersiniz. Tadına doyum olmaz.

ÇİRİŞ

Erzurum’ da yetişen şifalı bir ot olarak bilinir.  İlkbaharda dağda yetişen yabani bir bitkidir. Yapılışı ıspanak yemeğine benzer. Oldukça lezzetlidir. Bu ot her zaman bulunmaz belirli zamanlarda toplanır.

BORANİ

İsmine bakıp ta havasına kapılmayın oldukça kurtarıcı yapımı basit bir yemektir. Haşlanmış patatesi dilediğiniz gibi doğrarsınız, üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağında kavrulmuş salça dökersiniz. Dileyen üzerine çeşitli baharatlar da serpiştirebilir.

ÇAŞIR

Çiriş gibi o da dağlarda toplanan bir bitkidir. Şifalı olduğuna inanılır. Yemeklerin yanında meze gibi kullanılır. Tereyağında kızartıp yiyenler de vardır. Turşusu da yapılır. Müdavimleri vardır Çaşır’ın, çoğu dağlarda çıkmasını dört gözle bekler.

HINGEL

Yöre halkının mantısıdır. Kimileri etle, kıymayla yapar kimileri ise patatesli yapar. Makbul olanı patatesle yapılanıdır. Her şekilde yemesi lezzetlidir. Sivas yöresine ait gibi bilinse de Erzurum’un da vazgeçilmezlerindendir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
15
Koptum
Thug Life Thug Life
25
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
22
Eh İşte
Süpper Süpper
24
Süpper
Minnoş Minnoş
10
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
7
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mecmua

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: