En İyi Zeka Gerektiren Film Tavsiyeleri


50
33 Paylaşım, 50 Beğeni

En İyi Zeka Gerektiren Film Tavsiyeleri

Hadi canım diyeceğimiz, derken de kendi aklımızdan ve zekamızdan şüphe edeceğimiz, hatta bir ara baya baya kendimizi filmdeki karakterden geride hissedeceğimiz bir tür bu. Aslında türde sayılmaz. Daha çok sinema seyircisine beyin yaktıran, olur mu canım dedirten en sonunda da oluyormuş demek ki diye eziklik hissettiren en iyi 10 zeka filmini derledik.

1- Mulholland Dr.

David Lynch seyirciyi zorlamayı seven sinemacılardan. Kariyerinin en iyilerinden sayılan bu filmde de işler bazen öyle bir hal alıyor ki olan bitenin gerçek mi kurgu mu yoksa rüya mı olduğunu anlamadan ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. O arada film bitiyor, isimler akmaya başlıyor ama siz ekrana bakmaya devam ediyorsunuz.

2-  Abre Los ojos

İspanyol sinemasının benzersiz yapımlarından Abre Los Ojos’u (Aç Gözünü) çoğumuz Vanilla Sky ismindeki Hollywood uyarlamasından tanıyoruz. Film kördüğüme dönmüş bir aşk üçgeni ve geçirdiği kazayla hayatı değişen yakışıklı bir adamın ruh halini bir araya getirerek etkileyici bir kurgu sunuyor. Dikkat edilmesi gereken tek bir sahnede üzerinize düşeni yapmazsanız ikinci kez izlemekten başka şansınız yok.

3-  Fight Club

David Fincher edebiyat dünyasının en dikkat çeken eserlerinden birine el atacağını ve filmde de Brad Pitt, Edward Norton ile Helena Bonham Carter’ın yer alacağını söyleyince ağızdan akan sular sel oldu aktı. Bu filmi iyice anlamak için birkaç kez izlemek gerekebilir, ama tekrar tekrar izlemekten aldığımız keyfi düşününce hiç problem değil.

4- Inception

Christopher Nolan başından beri karmaşık hikâyeler ve kurgular ile seyirciden hep fazlasını bekleyen sinemacılardan oldu. Bir süre sonra bu karmaşık kurgu çokça da eleştiri almaya başladı. Rüya mı gerçek mi neyin ne olduğunun birbirine girdiği Inception kimi izleyici tarafından coşkuyla karşılandı kim tarafından ağızlar burunlar büküldü ama ilk seferinde gereken dikkat verilmediyse ikinci kez izlemek de farz oldu.

5- Donnie Darko

Zamanına göre çok yeni isimleri bir araya getiren Donnie Darko, Richard linklater’ın sonraki filmlerinde neler yapabileceğini gösteren bir işaret aslında. Film zaten sizi tekrar izlemeye yönlendiriyor (Filmi bilenler mesajı aldı).

6- The Sixth Sense

Klasik bir korku filmi gibi pazarlanan lakin işlenişi ve anlatımıyla bambaşka bir noktaya oturan Altıncı His, ölülerle iletişim kurabilen bir çocukla, ona yardımcı olmaya çalışan bir yetişkinin öyküsüyle 1999 yılının fenomeni haline gelmişti. 6 Oscar adaylığıyla o yıla damgasını vururken, filme dikkatini vermeyenlere son sahnede attığı tokatla da akıllara kazındı.

7- Primer

Amerikan bağımsız sinemasının bu benzersiz filmi garajlarında kendi hallerinde çalışan bir grup bilim insanının zaman makinesi icat etmesiyle son buluyor. Filmin olay akışı, zamandaki atlamalar öylesine kafa karıştırıyor ki, bir yerden sonra elde kâğıt kalemle izlemek gerekiyor.

8- Memento

Böyle bir liste yapıp Christopher Nolan’dan tek filmle yetineceğimizi sanmıyordunuz herhalde. Öyküyü tersten anlatmak gibi çok büyük bir işe girişen yönetmen, seyirciye adeta “Bu olayı tek başıma çözmeyeceğim, siz de katılacaksınız” diyor. Detaylardan birin kaçırdığınız zaman ise filmin sonunda (ya da başında) elleriniz bomboş kalıyor.

9- Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Mutsuz anları hafızadan silmek istersek sonuç ne olur? Jim Carrey ile Kate Winslet’in şaşırtıcı uyumu ve Winslet’in film boyunca renkten renge giren saçlarında gizli detaylarıyla örülen bu filmden tek bir detay kaçırırsanız play tuşuna yeniden basmanız gerekebilir.

10- Cloud Atlas

Kabul edelim bazı romanları sinemaya uyarlamak zordur, özellikle de söz konusu roman binyıllara yayılan bir öyküyse. Halle Berry ve Tom Hanks başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosunun farklı zaman dilimlerinde farklı karakterlere hayat verdiği, birbirinden apayrı etkileyici öykülerin muhteşem bir bütün yarattığını fark ettiğinizde, öykülerin kendi içindeki detayları kaçırdığınıza üzülüyorsunuz.

11- Enemy

Daha önceden sinemaseverlerin radarına Incendies ile giren yönetmen Dennis Villeneuve, Jake Gyllenhaal ile yeniden ortaklık yapmaya karar verdiğinde bir roman uyarlamasının altına imza atma kararı almış. Filmin karmaşık hikâyesi yönetmenin son kurgusu ile akıl bulandıran bir hale gelip ikinci kez izlemeyi zorunlu kılan bir hale bürünmüş.

12- Shutter Island

Leonardo DiCaprio ve Martin Scorserse ortaklığı ürünlerinden olan bu filmde Rachel Solando adlı bir hastanın ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası’nda yürütülen soruşturmayla gelişen esrarengiz olaylar anlatılıyor. Sonuna kadar gizemini koruyan filmde detayları kaçırmayabilir, ya da tadını çıkarmak için baştan başlayabilirsiniz.

13- The Fountain

Darren Aronofsky kıymeti bilinmeyen filminde geçmiş, bugün ve gelecekten üç ayrı hikâye sunuyor izleyiciye. Her biri aşka dair sonsuzluğun peşinde olan erkekler hakkında. Bu üç hikâyenin ilerleyişi, zor temposu ve şık detaylarıyla filmi anlamak için tekrar izlemeyi zorunlu kılıyor.

14- Twelve Monkeys

Bruce Willis’in başrolde olduğu bir film daha. Ve Brad Pitt’in başrolde olduğu bir film daha. Belki de karmaşık senaryoları seviyorlardır kim bilir? Bu filmde bu ikilinin buluşması kadar güzel olan bir diğer şey de Terry Gilliam’ın aykırı zihni. Baş karakterin zamanda geriye giderek dünyayı alt üst eden bir olayı engellemeye çalıştığı bu filmin içinde öyle ince göndermeler ve işaretler var ki, tam olarak keyif alabilmek için gözleri dört açmak gerekiyor. Sizlerinde En İyi Zeka Gerektiren Film tavsiyeleriniz varsa yorumlara ekleyebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
15
Koptum
Thug Life Thug Life
24
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
21
Eh İşte
Süpper Süpper
18
Süpper
Minnoş Minnoş
9
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
6
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: