Emekli olamayanlar için 1500 TL ödeme yapılacak! Sadece nüfus cüzdanınızla başvurmanız yeterli!!!


117
66 Paylaşım, 117 Beğeni

Hiç pirim ödememiş bile olsanız, eğer 65 yaşını doldurduysanız 3 ayda bir 1500 TL maaş alabilirsiniz. 1500 TL maaş almak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor.

Prim ödemeden ve yaş beklemeden hakkı torba kanunla yapılan düzenlemeyle Meclis’ten geçti.  Nüfus cüzdanıyla başvuran ve ilgili şartları taşyan herkese 1500 TL ödeme yapılacak. Türkiye’de emeklilikler ilgili şartlar oldukça ağır. Geçen yıllarda yapılan düzenlemeyle yaşı hem kadınlar hem de erkekler için arttırılmıştı. Bu düzenleme sonrası Emeklilikte Yaşa Takılanlar () bazı mağduriyetler yaşadı. için yüksek prim ödeme ve yaş bekleme birçok insan için oldukça zor gelse de kanunlara göre ancak şartlar uygulanınca emekli olunabiliniyor. Peki hiç prim ödemeyenler ne yapacak?

Sadece kimliğinizle başvurabilirsiniz!

SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı primi olmayan ya da hiç çalışmayan kişiler için ödenecek 1500 TL torba kanunla TBMM’den geçti. Buna göre hiç prim ödememiş olsanız bile eğer 65 yaşını doldurmuş iseniz sadece nüfus cüzdanınızla başvuru yaparak 3 ayda bir 1500 TL ödeme alabilirsiniz. Bu düzenleme ile kadın – erkek farketmeksizin tamamen karşılıksız olan bu ödemeye hak kazanabilirsiniz.

1500 TL alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Tamamen karşılıksız olan bu devlet yardımından faydalanmak için resmi ikametgahınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanıyla başvurmanız yeterli olacaktır. Bunun için;

1- Türk vatandaşı olmanız ve 65 yaşını doldurup doldurmadığınıza bakılacak

2- Kendiniz ve eşinizin geliri dikkate alınarak kişi başına düşen ortalama aylık geliriniz, (Asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden) 801 TL’den az ise, 1. yaş aylığı bağlanacaktır.

Sağlık güvenceniz olmasa da sağlık haklarından yararlanabilirsiniz

3 ayda bir verilen ve emekli olmayan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlardan hiç bir SGK primi dahi ödememiş olsalar bile bu haktan yararlanabilirler. Aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi olmadan SGK tarafından sağlanan her türlü sağlık yardımında da istifade edebilmektedirler. Yaşlı ve güvencesiz kişiler için sağlanan bu yardım 3 ayda bir olsa da vatandaşlar için önemli bir katkı sağlayacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
6
Koptum
Thug Life Thug Life
15
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
12
Eh İşte
Süpper Süpper
9
Süpper
Minnoş Minnoş
30
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
27
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cabagil

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: