Duygusal Olgunluğa Erişmemiş İnsanlarda Görülen 5 Özellik


75
1 Yorum, 39 Paylaşım, 75 Beğeni

Duygusal olgunlaşma, insanların çocukluk isteklerinden ve davranışlarından vazgeçemedikleri bir durum olarak isimlendirilebilir. Her yaşın insanlara verdiği bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukların bilincine varıp hareket etmek kişisel gelişimimiz için oldukça önemlidir. Ancak duygusal olarak kendisini geliştirmeyen, olgunlaştırmayan kişiler, bazı davranışlardan soyutlanamaz ve aslında bu durum yaşamlarını zorlaştırır. Kişinin duygusal olarak olgunlaşmadığını gösteren 5 davranışı listeledik.

1. Kendilerini dünyanın merkezi gibi görürler, bencildirler!

İnsanların olgunlaşma sürecinin bir kısmı dünyanın ve işleyişinin farkına varmaktır. Yetişkinleri bebeklerden ayıran özelliklerden biri de budur. Küçük bir bebek gece 2’de yemek için ağladığında anne ve babasının uykusunu böleceğini düşünemez bunun bilincinde değildir. Ancak büyüdükçe bu bilinç gelişir ve bencil davranışlardan kaçınır. Duygusal olgunluğa erişmemiş kişiler ise hayatın akışındaki dinamiği anlamadıkları için bencildirler. Kendilerini dünyanın merkezi gibi görürler ve kendi isteklerinin başkalarının hayatlarından üstün tutarlar.

2. Hatalarının farkına varamazlar, başkalarını suçlama eğilimindedirler!

Çocukken, davranışlarımız anne ve babamız tarafından kontrol edilir. Onların yönlendirmeleriyle hareket ederiz. Büyüme sürecinde, toplumun bir parçası olurken, yaptığımız hataların sonuçlarına katlanmayı da ceza yöntemiyle öğreniriz. Ancak uzun bir süre hata yapmamayı değil, cezanın şiddetini düşünürüz. Büyümek, davranışlarının yol açabileceklerini görüp kaçınmaktır. Cezaya neden olanı düşünmektir. Olgunlaşma sürecinde, yaptığımız eylemlerin sorumluluğunu almak vardır. Hatalarımızı gözden geçirip onları telafi etmek bu sürecin bir parçasıdır. Ancak bu olgunluğa erişmemiş insanlar, kendi hatalarının farkına varmaz ve başkalarını suçlarlar. Yaptıkları davranışların sorumluluğunu üstlenmezler.

3. Eylemlerinin sonuçlarını analiz edemezler!

Olgunlaşmamışlığın kesin bir işareti kararsızlıktır. Küçük bir çocuk bir kararın geleceğini etkileyeceğini tahmin edemez ya da o anda yapılan kısıtlamaların daha iyi bir sonuç doğuracağının farkına varamaz. Yetişkinler ise, zaman zaman hedeflerinin daha ilerisine ulaşmak için fedakarlıklar yaparlar. Olgunlaşmamış kişiler, eylemlerini analiz etmekte zorlanırlar ve sonuçlarını kestiremezler. Kimi zaman gerekli olan bir fedakârlık onlara kısıtlama gibi gelebilir.

4. Para idaresi konusunda sorumsuzdurlar!

Dürtüsellik, olgunlaşmamış insanların en göze çarpan özelliklerinden biridir. Çoğu zaman, bu dürtüsellik, para gibi kaynakları yönetme biçimi olarak ifade edilir. Yalnızca arzularını yerine getirmekle ilgilendikleri için, maddi sınırlarının da ötesinde gereksiz harcamalar yaparlar, ihtiyaç duymadıkları şeyleri almaktan çekinmezler.

5. Başkalarına ihtiyaç duyarlar, bağımlı ilişkiler kurarlar!

Olgunlaşmamış insanlar için, diğer insanlar bir araçtır. İlişkilerini yüzeysellik ve çıkar odaklı kurarlar. Onlara ihtiyaçları olduğu sürece yanlarında tutarlar. Eylemleri için sorumluluk alma zamanı geldiğinde, sorumluluğu paylaşmak veya hafifletmek için başkalarına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle de bağımlı ilişkiler kurma eğilimindedirler.

Kaynak:https://exploringyourmind.com/5-traits-emotionally-immature-people/


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
24
Koptum
Thug Life Thug Life
3
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
30
Eh İşte
Süpper Süpper
27
Süpper
Minnoş Minnoş
18
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
15
Yok Ya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: