Dünyanın En Yaşlı İnsanı kimdir? Nasıl yaşadı? Nasıl öldü?


85
5 Yorum, 50 Paylaşım, 85 Beğeni

Dünyanın En Yaşlı İnsanı

Bir insan ortalama ne kadar yaşar? 50 mi, 75 mi ya da 100 mü? Bugün sizlere anlatacaklarımızla çok şaşıracaksınız. Bu kadar da olur mu diyeceksiniz. Günümüzde 90 yaşındaymış, 105 yaşına kadar yaşamış gibi ifadelerle karşılaşabiliriz. Bu kadar yaşamak bize fazla gibi görünür. Peki dünyamızda bir insan en fazla kaç yaşına kadar yaşamıştır?

Kayıtlara Geçmiş En Uzun Yaş

Dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak kayıtlara geçen Çinli Li Ching Yuen’in 256 yaşına kadar yaşadığı söyleniyor. Eğer söylentiler doğruysa kendisi, en uzun yaşayan Avrupalıdan 120 yıl daha fazla yaşamış durumda. Çin hükümetinin arşiv kayıtlarına göre Yuen’in 150. ve 200. yaş gününü tebrik eden iki belgenin mevcut olduğu Çinli bir profesör tarafından iddia ediliyor.

10 Yaşında Kendi Kendine Okuma ve Yazma Öğrenmiş

Li Ching-Yuen kendi iddiasına göre 1736 yılında, Çin’in Şiçuan eyaletinde doğmuş. Ancak, Profesör Wu-Chung-chien, Yuen’in 1677 doğumlu olduğunu ve Çin arşivlerinde kendisinin 150. ve 200. yaşının kutlandığı belgeler olduğunu iddia ediyordu. Efsaneye göre Li Ching-Yuen 10 yaşında kendi kendine okuma ve yazma öğrenmiş. Sonrasında hayatının ilk 100 yılını doğada otlar toplayarak, bunlardan ilaçlar yaparak geçirmiş. Uzun yaşamın sırrını da bu şekilde bulduğu söyleniyor. İkinci yüzyılı ise bu otların ticaretini yaparak ve pirinç şarabı satışı ile geçiren Yuen’in doğada dolaşırken 500 yaşında bir kişiyle karşılaştığı ve sağlıklı yaşamın sırlarını ondan öğrendiği söylentiler arasında. Yuen Usta, uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Dingin bir zihne sahibim, bu meditasyon sayesinde oldu. Oturduğumda bir kaplumbağa gibi hareketsiz oldum, yürürken bir güvercin gibi neşeliydim ve uyurken tıpkı bir köpek gibi derin uyudum. Size de tavsiye ederim”. 256 yaşında aramızdan ayrılan Yuen Usta’nın hayatı boyunca 24 kadınla evlendiği ve 200 çocuk sahibi olduğu da söyleniyor

Günümüzün En Yaşlı İnsanı

Dünyanın en uzun yaşayan insanından sonra halen hayatta olan dünyanın en yaşlı insanı kim ona bir bakalım. Bu kişi de uzak doğudan. Japonya’da yaşayan Kane Tanaka şu an dünyanın en yaşlı insanı unvanına sahip. 116 yaşındaki Japon kadın, Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı kişisi olarak belirlendi. Japonya’nın güneybatısında bulunan Fukuoka bölgesinde bir huzur evinde kalan Kane Tanaka, Guinness tarafından dünyanın en yaşlı kişisi olarak ilan edildi. Sekiz kardeşten yedincisi olan Tanaka, 2 Ocak 1903’te doğdu. 1922 yılında Hideo Tanaka ile evlenen Kane Tanaka, dört çocuk dünyaya getirdi ve bir çocuk da evlat edindi. Sabahları genellikle saat 6’da uyanan Tanaka, Masa oyunu Othello’yu ve matematiği seviyor. Tanaka’dan bir önceki dünyanın en yaşlı kişisi, geçtiğimiz temmuz ayında 117 yaşında hayatını kaybeden Chiyo Miyako olmuştu. Tahmin edebildiğiniz üzere Chiyo Miyako da Japonya’dan.

Diğer ilginç içeriklerimiz için tıklayınız: https://onoppi.com


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
27
Koptum
Thug Life Thug Life
6
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
4
Eh İşte
Süpper Süpper
30
Süpper
Minnoş Minnoş
21
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
19
Yok Ya

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: