Dünyanın En Hafif Malzemesi!


40
22 Paylaşım, 40 Beğeni

Strafordan yaklaşık yüz kat daha hafif ve 0.9 mg/cc (santimetre küp başına miligram) yoğunluğuna sahip olağanüstü yüksek enerji emme özelliklerine sahip. Bu, yüzde 99.9 hava olan yeni bir metal türüdür, resimde gösterildiği gibi, ezilmeden bir Karahindiba kabartmasının üzerinde durabiliyor. Bu öncü araştırma, California Üniversitesi, Irvine, HRL laboratuvarı ve California teknoloji Enstitüsü’nde bir araştırma Mühendisliği ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Hrl Laboratuvarlarından baş yazar Dr. Tobias Schaedler’a göre, “hüner, bir insan saçından 1000 kat daha ince bir duvar kalınlığına sahip birbirine bağlı içi boş tüplerin bir kafesini üretmektir””. Bu malzemenin eşsiz mikro kafes hücresel mimarisinin bir sonucu olarak, araştırmacılar nanometre, mikron ve milimetre ölçeklerinde yüzde 99.99 hava ve yüzde 0.01 katı içeren bir malzeme yapabildiler.

Bu un-paralel özellikleri sağlayan bir metal için tam kurtarma sağlayan sıkıştırma aşan
yüzde 50 gerginlik ve olağanüstü yüksek enerji emme. Bu eşsiz özellikler sayesinde yeni nesil pillere ve amortisörlere yeni bir pencere açılacak.

Ucı mekanik ve havacılık Mühendisi Lorenzo Valdevit’in açıkladığı gibi “Boyutlar nanoscale’e indirildikçe malzemeler daha da güçleniyor “ve” bunu mikro kafesin mimarisini terzilik imkanı ile birleştirmeye devam ediyor ve benzersiz bir hücresel materyaliniz var.”

Mühendislere göre, pratik uygulamalar için bu metal ısı yalıtımı, akü elektrotları ve ses, titreşim ve şok enerjisini nemlendirmesi gereken ürünler kullanılabilir. Bu proje DARPA (Savunma ileri araştırma projeleri Ajansı) için geliştirilmiştir.

kaynak: California Üniversitesi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
22
Koptum
Thug Life Thug Life
30
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
27
Eh İşte
Süpper Süpper
25
Süpper
Minnoş Minnoş
15
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
13
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: