Dünyada en fazla ziyaret edilmek istenen ülke! Neden insanlar bu ülkeye gitmek istiyor?


103
72 Paylaşım, 103 Beğeni

Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalarda, “En çok ziyaret etmek istediğiniz ülke hangisi?” sorusuna yüzde 61’lik bir kesim ’nın adını söylemiş.

Arzulanan ülke KÜBA

Küba ismini duyduğumuz ama hakkında çok şey bilmediğimiz bir ülke. Siz de bir maceraperest iseniz 4000 adadan oluşan Küba’yı en kısa zamanda gezmelisiniz. Garip kültürü, sıcak insanları, renkli evleri ve atmosferi ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

Küba adını merak ettik. Aravak’lara bağlı Kızılderili kabilesi Taino’ların dilinden geliyor. Anlamı ‘bereketli arazi’ anlamına gelen Küba, 1902’de ABD’den ayrılıp bağımsızlığına kavuştu.

En çok gezilmek istenen ülke

Küba’nın özgün bir kültürü var. Unesco’ya göre de dünyada en çok görülmek istenen ülke Küba imiş. Düşünün bir kez en yenisi 1959 model Amerikan arabaları olan Küba turu size de ilginç gelmez mi? Mesela Küba sokaklarında reklam panosu göremezsiniz desem abartmış olmam. Neden reklam panosu yok, çünkü Kübalıların parayla alakaları yok. Dolayısıyla yanınızda para götürmelisiniz. Benden söylemesi!

Ülkede bir tane bile banka yok, sonra ortalıkta kalırım, diye düşünmeyin. Bu fakir ülkede bir tane bile evsiz ve dilenci yok. Barınma, sağlık ve eğitimin ücretsiz olduğu ülkede alkolsüz içilen tek içecek kahve. Dolayısıyla en fazla kokteyl çeşidi bu ülkede yapılıyor.

Şeflerin Mecbur Olduğu Tek Şey

Küba demek puro demek. Puro fabrikalarında şeflerin işçilere mesai bitimine kadar kitap, gazete okumaları bir mecburiyet. ABD Başkanı John F. Kennedy’nin Küba’ya ambargo kararını imzalamadan önce, zor zamanlar için 1200 Küba purosu satın aldığını da ekleyelim.

Ayrıca meşhur edebiyatçı Ernest Hemingway ‘’Çanlar Kimin İçin Çalıyor’’ ve ‘’ Yaşlı Adam ve Deniz‘’ romanlarını bu ülkede yaşarken yazmış. Bir güzelliği daha var Küba’nın, hangi renkte olursanız olun, asla ırkçılığa maruz kalmazsınız.

Şeker Bakanlığı

Ülkede çoğu bakanlık yok ama Şeker Bakanlığı var. Latin Amerika’nın ilk treni bu ülkede yapıldı çünkü ulaşım amaçlı değil şeker kamışı taşımacılığı için trene ihtiyaç duyuyorlar. Çok iyi sağlık eğitimi verildiğinden olsa gerek en iyi doktorlar bu ülkeden çıkıyor. Halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilse de çoğu kişide telefon yok. Bir ilginç bilgi daha, Karayiplerde yer alan Küba’da hiçbir zehirli hayvan ve bitki yok. Kuzey Kore ile birlikte Dünyada Coca Cola satışını resmen yasaklayan Küba’da herhangi bir dine inananın kimse olmadığını söyleyelim.

Havana’da gurur Tablomuz: Atatürk Büstü

Ortak noktalarımızın çokluğundan olsa gerek Küba halkı biz Türkleri çok seviyor. Bu sebeple Havana’nın tarihi semtindeki Puerto Caddesi’ne Atatürk’ün büstünü diktiler. Ortak bir nokta daha var. Ankara’daki ve Havana’daki her iki heykel de Türk heykeltıraş Metin Yurdanur’un eseri.

Haydi hazır mısınız Küba ziyaretine…

Ortadoğu’da en çok ziyaret edilmek istenen ülke olan Ortadoğu’nun cenneti kabul edilen Umman ziyareti için bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Küba’dan görüntüler!


Sizin Tepkiniz Nedir?

Koptum Koptum
18
Koptum
Thug Life Thug Life
27
Thug Life
Eh İşte Eh İşte
24
Eh İşte
Süpper Süpper
21
Süpper
Minnoş Minnoş
12
Minnoş
Yok Ya Yok Ya
9
Yok Ya

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oğuzbey
Bu dünya aslında bir gurbet, Ezelden ariyiz biz bilmeden Sonu gelecek elbette ayrılığın Göçüp gidersek biter belki bu gurbet
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: